Jump to content

Recommended Posts

Posted
Som skyttegrpC har du 6 man inklusive dig själv att hålla reda på. Mitt tips är att göra lite av skitjobben själv med, har råkat ut för dryga chefer som varit för fina för att skita ner sig.

Det handlar om fingertoppskänsla. Ska en chef kunna hugga i? Givetvis, jag har som plutonchef stått och huggit ved. Men då fanns det ingenting annat för mig att göra, verksamheten var planerad och flöt på utan att jag behövde fatta beslut. Hade det däremot funnit "plutonchefsuppgifter" för mig att lösa så hade det varit en annan sak, då hade det varit mitt jobb att sitta i det bekväma stabstältet med en kopp kaffe istället.

 

Så, som chef ska man kunna göra "skitjobb", men det får inte ske på bekostnad av att lösa sina chefsuppgifter. Även om det kan vara svårt för de meniga att förstå vad dessa är.

Posted
Och så en klyscha... var dig själv

 

En antik tråd men jag kan inte hjälpa mig att dela med mig av ett av mina absoluta favoritcitat när jag såg Mojos inlägg.

 

"Always be yourself. Unless you suck."

/ Joss Wheadon (mannen bakom bla Buffy the Vampire Slayer och Serenity/Firefly)

 

I övrigt håller jag med om mycket som har sagts. Ta ansvar. Se till att alla är delaktiga. Ordna så gruppen får det bra (utan att stöta sig allt för mycket med resten av plut/komp/bat). Föregångsman!

Posted

Kul med en sån här diskussion också... Gammal men aldrig inaktuell!

 

Råd;

Glöm inte att en soldat även är en tänkande individ och använd det!

 

Betyder inte att du måste kunna allt men om någon kan mer än dig på något område så lär dig av den människan. T.ex. om du har specialister i gruppen, typ ksp-skyttar, grg-skyttar eller fältarbetare osv. Har de kunskaper som du saknar så prata med dom, ta reda på vad de kan och lär dig av dom. Hur används ksp bäst? Vart kan grg skjuta på? Då visar du samtidigt intresse för dina soldater vilket uppskattas.

 

Till exempel, om patrullen ska genomföra eldöverfall, har jag gett ordern "Jag ligger här för att kunna se bäst, ni 5 lägger er på vardera sidan om mig där ni kan verka bäst"

Då får soldaten ta ansvar inom ramen för utförandet och känna att chefen tar deras kunskaper på allvar!

Jag försökte att aldrig ifrågasätta mina soldater när vi diskuterade "deras" område. Det är hundförarens område att hunden ska kunna nosa, liksom ksp skyttens område att kunna verka, bilförarens att ta oss dit vi ska i en bil som fungerar. Mitt område var att LEDA gruppen, och använda all dess kompetens till att lösa uppgifter, och jag blev heller aldrig ifrågasatt av gruppen därom heller.

 

När man väl fått en bra gruppkänsla, om man har spelat sina kort rätt vad gäller föregångsmannaskap och sådant, kan det hända att när du satt upp dig själv på ett hundpass som eldpost hoppar soldaterna helt enkelt över dig och sitter ditt pass också! Detta hände mig flera gånger... "Fan corneliu, du ska va pigg, det är ju du som sköter tänkandet här ju"! :) Det var argumentet när jag skällde på dem för det...

 

Om tiden finns, vid tex förläggningsarbete spring iväg och töm latrinen eller byt påse i pappoletten efter att du skickat iväg soldaterna på ett par räkmacke jobb. Sånt kommer soldaterna att uppskatta!

 

Godis, snus eller cigaretter i fält, som någon skrev om tidigare, gör underverk, de kommer att gilla det skarpt!

 

Glöm bossandet, skrikandet och besserwisser tugget, det kommer att slå tillbaka på dig. Var heller ingen "mini-polis" som tillrättarvisar gruppen för minsta lilla. Dock så ska du kunna säga till när du är missnöjd, men ha argument för det också. Det är bättre att diskutera än att skälla, berätta om gruppen har arslat sig och ta ansvaret för det!

Att rycka på axlarna åt problem är obra på många sätt. Det kan skapa inofficiella ledare i gruppen, alltså en person som inte rycker på axlarna åt ett problem som drabbar gruppen, utan tar tag i det och löser det. Det får de andra i gruppen att ty sig till/luta sig mer mot den personen än den som är ledaren på pappret. Detta kommer att sluta med att du tappar kontrollen på gruppen och de slutar att lyssna och göra som du säger...

 

Jag har väl skrivit mycket som andra redan skrivit men det tål att tas om, gruppgemenskap är snårigt och otroligt kul!

 

 

Otydligt uttryckt?

Bra...

 

:)

Posted
Som skyttegrpC har du 6 man inklusive dig själv att hålla reda på. Mitt tips är att göra lite av skitjobben själv med, har råkat ut för dryga chefer som varit för fina för att skita ner sig.

Det handlar om fingertoppskänsla. Ska en chef kunna hugga i? Givetvis, jag har som plutonchef stått och huggit ved. Men då fanns det ingenting annat för mig att göra, verksamheten var planerad och flöt på utan att jag behövde fatta beslut. Hade det däremot funnit "plutonchefsuppgifter" för mig att lösa så hade det varit en annan sak, då hade det varit mitt jobb att sitta i det bekväma stabstältet med en kopp kaffe istället.

 

Så, som chef ska man kunna göra "skitjobb", men det får inte ske på bekostnad av att lösa sina chefsuppgifter. Även om det kan vara svårt för de meniga att förstå vad dessa är.

 

Förstår vad du menar det handlar hela tiden om fingertoppskänsla. Det handlar hela tiden om att väga av.

 

Men sen som tikvah är inne på man ska inte göra allt skitjobb, menar kanske mer som en moralhöjande åtgärd eller motsvarande.

Posted

Att vara kompis men inte vän. Mitt enklaste råd när det gäller ledarskap är det råd jag fick under KBS:en när jag gjorde vpl av Kn S... (Nej det var inte han med ett son-namn utan den långe kaptenen för oss som tycker om intern-skämt). Det tipset var "Spela inte teater, var dig själv" ett mkt gott tips som jag tycker är helt perfekt. Sedan att ajg som individ förändras med mängden kunskap jag får är en annan sak. Men det går inte att gå in och spela en ledar-roll. Det måste vara äkta. dessutom måste jag som ledare ha ett minne och en situationsanpassning till situationen ifråga. Ibland måste jag vara en akturitet, ibland akturitär. För att ibland gå in och vara diplomatisk. Dock ska vi inte förglömma låtgå ledaren. Denna roll är grymt underskattad och ibland så krävs det att man låter soldaterna leka av sig, men denna roll ska man vara mkt kontrollerande över för vem och när man använder den. Den demokratiske ledaren har även den sina fördelar, samma sak med sken-demokrati.

 

Men försök aldrig att spela någon roll och våga delegera uppgifter är mina två viktigaste råd. Ett tips på vägen är att göra skillnad på CHEF och ANSVARIG. Det är en viss skillnad på dessa två. En av varianerna leder till den byråkratiska döden.......

Posted

Lite ostrukturerad erfarenhet för vad det kan vara värt:

 

Jag tror flera varit inne på det redan, men för allt i världen, tro aldrig att du är en bättre, mer värd människa bara för att du fått en pinne eller två. Fokusera på uppgiften och se till att visa att du vet att alla har viktiga roller att fylla. Din är att leda och se till att gruppen samordnas mot ett givet mål.

 

Det kräver goda kunskaper och färdigheter och förmåga att motivera och formulera målbilden, men du måste också våga stiga fram och med hög röst tillkännage: "-Jag tar befälet, följ mig", när detta krävs. Att inte ta beslut och inte leda gruppen när det behövs, är ett av de största sveken du som ledare kan göra mot din grupp. I normala fall under din utbildning kommer detta dyka upp som ett antal konfliktsituationer mellan personer i gruppen som du måsta ta tag i och hantera, där och då. Våga vara öppen med kritik när det är befogat och glöm inte beröm ( dock ej för ofta) när det är befogat.

 

En ytterligare sak, skyll inte ifrån dig på din chef. Snacka aldrig skit om någon i gruppen och acceptera heller inte skitsnack. Aldrig med någon. Välj tillfällen när du markerar ditt ledarskap, hugg inte på varje litet gnäll. Vissa gnäller hela tiden utan att mena någonting och att försöka bemöta detta funkar inte. Var en föregångsmän, visa att du inte drar dig för att dela samma umbäranden som övriga i gruppen. Självklart måste du vara fysiskt minst lika uthållig som resten av gruppen. Det skadar inte heller ledarrrollen att orka bära Grgt en stund åt skytten som går på knäna under nattmarschen.

 

Sist men inte minst, ställ inte för höga krav på dig själv. Inse att du kommer att misslyckas ibland, det bara är så. Se till att bottna ett taskigt genomförande med gruppen rakt och öppet, dvs vad funkade inte, varför hur kan vi göra det bättre nästa gång?

 

Lycka till! 0:)

Posted

Granatgeväret.

Bestämd form! Men det är ju lite svårt att skriva förkortningar i bestämd form, det korrekta borde vara att skriva grg:t eller Grg:t.

Posted

Allt är redan sagt, men det tål att repeteras.

 

1. Var dig själv.

Har du brister? Se till att jobba bort dem, men spela inte någon du inte är.

Det kanske är häftigt i två dagar, sen kommer du bli genomskådad och överkörd.

Blir du genomskådad och överkörd är du DÖD i soldaternas ögon.

 

2. Lev för dina soldater.

Dina soldater är DINA pojkar (flickor? ;)) och du lever för dem.

Du är inte bara plutonchefens verktyg för att leda soldaterna, och soldaternas språkrör uppåt.

Har någon i gruppen problem så lyssnar du och stöttar. Uppstår konflikter inom gruppen går du emellan och styr upp. Beter sig någon gruppmedlem förjävligt förklarar du klart och tydligt att det inte är acceptabelt.

 

3. Var föregångsman.

Behåll alltid lugnet. Klaga inte, gnäll inte. Uppträd alltid korrekt. Ta själv eldposter.

Dela ALDRIG ut bajsmackor som "straff" eller "påföljder". Snacka ALDRIG skit om någon i gruppen.

Snacka aldrig skit om någon i plutonen. Löka aldrig ur. Alla har sin gräns, och det är mänskligt att ge upp när man nått den, men du är inte människa, du är skyttegruppchef!

 

4. Kontrollera.

Det räcker inte med att avsluta med "Slut, frågor? Repetera!" (Jo, man använder fortarande "repterea"). Se till så de verkligen repeterar. Ställ kontrollfrågor. Förtroende är bra, kontroll är bättre, razzia är bäst.

 

5. Tempoväxla.

Lär dig tempoväxla efter vad situationen kräver, och lär soldaterna att förstå och hänga med i tempoväxlingarna. När ni är på luckan gäller ett förhållningssätt, när ni är i fält en annan och i strid en tredje. Det är viktigt att de vet att det är du som bestämmer när ni är i fält, och att en order är en order, oavsett om du tagit deras förslag i åtanke vid beslutsfattandet, och det är absolut nödvändigt att de inser att det inte finns något som helst utrymme för tjafs vid stridskontakt. Order är order och feedback, förslag och utvärdering tar man upp när man överlevt striden. Samtidigt är det viktigt att kunna tempoväxla ner på kvällen, kunna snacka skit på luckan, eller precis när man håller på att gå till sängs i tältet.

 

Och slutligen, för att citera General Patton:

Det finns bara en sorts disciplin, perfekt disciplin.

Posted

Se och lär av den officer du tycker har en bra ledarstil som du själv har förtroende för, blir ganska enkelt då.

Posted
Se och lär av den officer du tycker har en bra ledarstil som du själv har förtroende för, blir ganska enkelt då.

 

Fast man får akta sig för att bli en kopia. Jag har en kille i klassen som har blivit en liten mini-version av en annan kille. Han är väldigt irriterande, men killen som han blev en "kopia" av är inte det. Det blev bara dåligt.

Posted

Det är mycket möjligt. Men det som irriterar mig är att han har valt att härma allt det negativa hos den andre killen eller rättare sagt, det passar "orginalet" men inte honom. Min poäng var att man ska fortfarande vara sig själv och plocka bra saker istället för att försöka bli den andre.. vilket enligt mina erfarenheter bara blir bajs.

Guest OwlTheFeared
Posted

En väldigt viktig sak, som jag gärna ser hos mina gruppchefer, är att om folk inte förstår vad som ska göras. Om vi anger hugga ner ett träd som exempel, om någon inte förstår hur man gör, föregå med gott exempel och visa hur man hugger ner ett träd, du ska bara visa en gång, sen låta dom böra hugga, men absolut inte stå o titta på själv. Däremot kan det uppstå knepiga situationer med just det här "stå o inte göra någonting" när du är gb pb eller kb (vi är ju tyvärr utdöda nu vi kb :P ) Du bör se till att de under dig förstår att du kan ibland ha andra saker än att hjälpa till, det kan leda till konflikt. Men gör man rätt ifrån början och hjälper till så mycket man kan så blir det oftast inget problem.

Posted

Ett bra tips som ingen tidigare tagit upp i tråden är att utnyttja sin stf gruppchef. Om gruppchefen personligen måste ta ansvar för varje liten småsak, kan man lätt råka ut för tidbrist som kan leda till att vissa uppgifter endast blir halvdant utförda.

 

Jag vet inte hur andra brukar lägga upp detta, men när jag gjorde lumpen var vi två gruppchefer på varje skyttegrupp. Varanan vecka var man gruppchef och varanan vecka var man stf gruppchef. När man själv tjänstgör som stf gruppchef är det väldigt viktigt att stötta gruppchefen och att inte kritisera hans order inför soldaterna. När gruppcheferna visar upp en enad front mot soldaterna blir det mycket lättare att leda gruppen utan att få höra massor av gnäll. Om man av någon anledning vill kritisera gruppchefens beslut bör man vänta tills man är ensam med honom och framföra detta personligen.

Posted

Får man som gruppchef stamma? anses det som ett handikapp eller kan man bli uttagen till gruppchef hos pliktverket även om man stammar, men man har de kvalitéer som ställs på en gruppchef?

Posted

(vi är ju tyvärr utdöda nu vi kb :P )

 

Sluta påminna mig. :blink:

 

*nynnar "KB the last dinosaur" istället för Denver the last dinosaur.. :D

 

vi fick iaf ofta höra att gruppcheferna hade det svårare än vi KB. och det tror jag på.

dom skulle få sina grupper att fungera i ur och skur. vara kittet mellan KB och F.

 

vi(utdöda kb) behövde bara säga till grpch vad som skulle göras innan dom tog sin grp och försvann ut i mörket helt ensamma..

Posted
Får man som gruppchef stamma? anses det som ett handikapp eller kan man bli uttagen till gruppchef hos pliktverket även om man stammar, men man har de kvalitéer som ställs på en gruppchef?

 

Vad jag vet ska det inte inverka alls, har du i övrigt bra värden så kan jag inte se det som ett speciellt stort hinder, har aldrig hört talas om det.

Posted
vi fick iaf ofta höra att gruppcheferna hade det svårare än vi KB. och det tror jag på.

dom skulle få sina grupper att fungera i ur och skur. vara kittet mellan KB och F.

 

vi(utdöda kb) behövde bara säga till grpch vad som skulle göras innan dom tog sin grp och försvann ut i mörket helt ensamma..

Påminner om att gruppchef inte är samma sak som GB. På vissa förband var gruppcheferna KB.

Men visst är det svårt på olika sätt att vara gruppchef respektive plutonchef.

Posted

Får man som gruppchef stamma? anses det som ett handikapp eller kan man bli uttagen till gruppchef hos pliktverket även om man stammar, men man har de kvalitéer som ställs på en gruppchef?

 

Vad jag vet ska det inte inverka alls, har du i övrigt bra värden så kan jag inte se det som ett speciellt stort hinder, har aldrig hört talas om det.

 

Men om man stammar så pass mycket att det tar 2min att säga något som borde ta hälften så lång tid så borde väl det vara ett problem?

Posted

Får man som gruppchef stamma? anses det som ett handikapp eller kan man bli uttagen till gruppchef hos pliktverket även om man stammar, men man har de kvalitéer som ställs på en gruppchef?

 

Vad jag vet ska det inte inverka alls, har du i övrigt bra värden så kan jag inte se det som ett speciellt stort hinder, har aldrig hört talas om det.

 

Men om man stammar så pass mycket att det tar 2min att säga något som borde ta hälften så lång tid så borde väl det vara ett problem?

Jag vet om officerare som stammar, en som gör det rejält.

 

/Krook

Posted
Skall börja min bana som Gruppchef över våra nyinryckta GK-elever här i U-A.

Har ni några tips till mig som underlättar ledarskapsbiten?

Alttså ta det gärna från grunden, så att man slipper bli helt grötig i huvudet (Känns som det finns en viss risk) när man ligger ute i skogen...

Det första jag skall göra är att ha utbildning med folket. Vi kommer alltså att ha träffats ett antal gånger innan själva skogsbiten börjar.

Tacksam för hjälp. ;)

 

A och O är föregångsmannaskap. Kräv aldrig något av dina soldater du inte är beredd att göra själv. Du bör även ställa in dig på att det sällan funkar att endast delegera uppgifter som gruppchef,åtminstånde inte innan du skapat ett förtroende, du måste själv ta tag i saker rent fysiskt. Annars skapar du lätt en känsla av att "vi måste göra allt medan grpch inte gör något" även om nu en grpch faktiskt måste få ta sig tid att gå på ordergivningar, skriva postlistor etc. Sånt tar tid men det förstår sällan en trött å hungrig soldat.

 

Som grpch är du både chef och vanlig knegare, se till att vara chef när det behövs men när läget inte kräver det tagga ner och var en i gänget. Det har sin teknik att växla mellan de två rollerna men det är jätteviktigt.

 

 

 

Får man som gruppchef stamma? anses det som ett handikapp eller kan man bli uttagen till gruppchef hos pliktverket även om man stammar, men man har de kvalitéer som ställs på en gruppchef?

 

Vad jag vet ska det inte inverka alls, har du i övrigt bra värden så kan jag inte se det som ett speciellt stort hinder, har aldrig hört talas om det.

 

Men om man stammar så pass mycket att det tar 2min att säga något som borde ta hälften så lång tid så borde väl det vara ett problem?

Jag vet om officerare som stammar, en som gör det rejält.

 

/Krook

 

Om man sitter som VC/PC/KC på en strv eller ett strf och ska styra i värsta fall ett helt kompani är det ju högst olämpligt att ha problem med talet. I pansarskyttestrid går allt fort, det får inte vara någon tvekan av vad som sägs på radion, alla ordrar måste uppfattas omgående. Sen finns det säkert tjänster där det inte ställs samma krav på att kunna prata felfritt. Tjänster där saker inte händer i samma tempo etc.

Posted

Jag stammar, av och till mer eller mindre. Dock mindre och mindre med tiden. Fick vid mönstringen välja mellan GB, PB och KB, så där var det inga problem. Nu är det här med stamning individuellt, men har jag bråttom t ex vid stridssignalering så stammar jag inte alls, då går det av bara farten. Vid en lugn ordergivning kan det hänga sig ibland, men det skiter jag högaktningsfullt i.

 

Slutsats: Vet du med dig att du stammar även i stressade lägen får du nog vara lite självkritisk, annars är det ju bara att köra. :camo:

Posted

Möt soldaterna på halva vägen. Ta reda på vad de känner. Önskningar tankar etc.

 

kanske har skrivits innan, men kan inte nog understrykas anser jag

Posted
Möt soldaterna på halva vägen. Ta reda på vad de känner. Önskningar tankar etc.

 

kanske har skrivits innan, men kan inte nog understrykas anser jag

 

Vad menar du med "möt soldaterna på halva vägen"? Inte för att vara taskig men det är ett floskel som kan tolkas på hur många sätt som helst

Posted

Så snart du rykt in se till så du får tag på ett exemplar av försvarsmaktens" pedagogiska grunder", det kan kanske ge viss hjälp när man förbereder sig. Under min KBS var det fritt för oss att hämta ut viss utbildningsmatrial från bokförrådet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...