Jump to content

Recommended Posts

Posted

Finns det nån svensk struktur för att organisera en

motsvarighet till tyskarnas kampfgruppe eller jänkarnas task force? Menar inte i storlek utan rent organisatoriskt.

Guest Lord Good
Posted

Tillfälligt sammansatta förband är väl termen, fria kriget är ett exempel där man använder sådana förband.

Posted

Det vore väll dumt å planera för sådant, det är ju just tillfälliga förband som man skrapar ihop av vad som finns och vad man behöver. Jag hoppas att vi planerar för en krigsorg där vi har så lite tillfälliga förband som möjligt. Det är ju då man har lyckats med organisationen.

Posted

Jag gjorde min GU på en Norrlandsskyttebataljon på I21 1991-92. När jag var på KFÖ 95 så fick vi veta att vår bataljon, en luftvärnsrobotbataljon + diverse kompanier ingick i en "stridsgrupp" som i händelse av partiselmoblisering skulle skydda flygbaserna norr om Sollefteå i xxxx-stad...knappast hemligt längre eftersom hela vår Norrlandsbrigad är nerlagd.

Posted

Självklart arbetar man utifrån stridsgruppskonceptet. Det finns redan i förväg sammansatta stridsgrupper. Redan våra gamla fördelningar var ju stridsgrupper i någon mån.

Varje brigad ingick i en rad olika fördelningar utifrån olika krigsfall.

Även på lägre nivå återfinns stridsgrupperna. Idag talas ofta om Uppsalagruppen, Västeråsgruppen, Piteågruppen (hypotetiska exempel). Dessa består i varierande utsträckning av hemvärns- och ordinarie förband.

Dessutom ingår ju själva stridsgruppstanken i den operativa krigskonsten. Att nyttja tillgängliga förband för att på bästa sätt uppnå syftet med striden. En militär självklarhet.

Posted

i händelse av krig tror jag inte det spelar så stor roll, folk hamnar nog lite varstans då. skulle vara roligt att se en jägare som strv skytt :)

  • 5 weeks later...
Posted
i händelse av krig tror jag inte det spelar så stor roll, folk hamnar nog lite varstans då. skulle vara roligt att se en jägare som strv skytt :D

Riktigt så flexibelt tror jag inte svenska försvaret är... du blir krigsplacerad på en befattning motsvarande din utbildning. Tror även att en stridsvagnsskytt blir bättre jägare- än jägare blir stridsvagnsskytt...med samma utbildningstid.

Posted

Ett exempel på lägre nivå är "Gränsjägarregementen" som fanns (finns?) längs finska gränsen. Dessa bestod av vissa fasta delar och vissa halvfasta, som ingick eller inte beroende på krigsläge och uppgift.

Posted
Tror även att en stridsvagnsskytt blir bättre jägare- än jägare blir stridsvagnsskytt...med samma utbildningstid.

Här vet jag inte om jag kan hålla med. Jägarfys tar ett tag att lära upp, krävs så att säga förkunskaper. At lära sig skjuta stridsvagnskanon lite halvtaffligt utan säkerhet kan väl inte ta så lång tid :)

Posted
Tror även att en stridsvagnsskytt blir bättre jägare- än jägare blir stridsvagnsskytt...med samma utbildningstid.

Här vet jag inte om jag kan hålla med. Jägarfys tar ett tag att lära upp, krävs så att säga förkunskaper. At lära sig skjuta stridsvagnskanon lite halvtaffligt utan säkerhet kan väl inte ta så lång tid :D

Om det blir krig om säg 8-10år, hur många av de jägare som muckar typ idag har jägarfys då???

Posted
Tror även att en stridsvagnsskytt blir bättre jägare- än jägare blir stridsvagnsskytt...med samma utbildningstid.

Här vet jag inte om jag kan hålla med. Jägarfys tar ett tag att lära upp, krävs så att säga förkunskaper. At lära sig skjuta stridsvagnskanon lite halvtaffligt utan säkerhet kan väl inte ta så lång tid :D

Om det blir krig om säg 8-10år, hur många av de jägare som muckar typ idag har jägarfys då???

Bra sagt Nifelhel... sedan är ju inte alla Jägare Gunde Svan - och alla Stridsvagnsbessättning feta och otränade under sin GU.

Posted

Jag tycker ju inte riktigt att det resonemanget håller av två skäl:

1.) En stridsvagnsskytt kan ju ha tappat mycket av sina kunskaper på ovan nämnda tid

2.)Det är ju så att jägartjänsten innefattar mer än bara järnfys förhoppningsvis. verlevnadsutbildning och liknande lär ju göra det lika svårt att hoppa in där som på vilken annan plats som helst.

Posted

Vilket är störst chans?

 

Att en strv skytt tränar kondition även när han är hemma eller att en jägare har en strv hemma o tjuvtränar med??

 

//Lite ändrat... Vc

Posted

För det enda man gör under en jägarutbildning är att träna konditionen... Jägaren kanske har haft ett dataspel hemma och är en jävel på att skjuta stridsvagnskanon Det ni indirekt säger är att vi skulle kunna skippa jägarutbildningen för det enda som behövs är ju lite kondis och en GSU...

Posted
At lära sig skjuta stridsvagnskanon lite halvtaffligt utan säkerhet kan väl inte ta så lång tid :)

He he he Har du provat? ? ?

:D

Posted
At lära sig skjuta stridsvagnskanon lite halvtaffligt utan säkerhet kan väl inte ta så lång tid :)

He he he Har du provat? ? ?

:D

JAG HAR :):D :D

 

rille vet vad jag snackar om :D

Posted

Ska vi avbryta bajskasteriet där?!

 

Det är nog inte bara att gå/springa i 15 månader för jägare,

de lär sig förmodligen ett och annat som inte går att praktisera hemma i skogen.

 

Och att sitta och leka hemma med datorn är nog inte samma

sak som att i 15 månader mullra runt i en ganska avancerad plåtklump på 65 ton.

 

Att det sedan var i princip motsatta tjänster ni skulle byta mot varandra gör det ju inte bättre. SLUT!

 

/Ing, BlåGul.

Posted
Ska vi avbryta bajskasteriet där?!

 

Det är nog inte bara att gå/springa i 15 månader för jägare, de lär sig förmodligen ett och annat som inte går att praktisera hemma i skogen.

 

Och att sitta och leka hemma med datorn är nog inte samma sak som att i 15 månader mullra runt i en ganska avancerad plåtklump på 65 ton.

 

Att det sedan var i princip motsatta tjänster ni skulle byta mot varandra gör det ju inte bättre. SLUT!

 

/Ing, BlåGul.

är det någon (av mig och rille) som sagt det?

mitt inlägg var ganska ironiskt menat

Posted

Känner man sig träffad så.. varsågoda.

 

Tillbaks till ämnet. Vi färutsätter fr.o.m. nu att man inte kommer sätta jägare i stridsvagnar eller tvärtom.

Posted

Oj Ing, det var värst vad du röt till :D

 

Såg inte det här som en rikigt allvarli debatt och jag ville absolut inte nedvärdera något av FM:S truppslag. Det jag ville säga var att man nog får kompetens av alla utbildningar som gör att det inte bara går att hoppa in där, annars skulle tjänsten nog vara bortsanerad vid det här laget ;)

 

Sen till ämnet: frågan är ju om vi har den typen av behov i Sverige. Skulle inte tro att det finns en "masterplan" för att bilda en liten "insatsgrupp" eller vad man nu ska kalla det. Det skulle väl kanske vara att låta nåt NBC-befäl hoppa med ett gäng fallskärmsjägare eller nåt. Fanns den kompetensen kanske finns i någon av våra hemliga styrkor.

Posted

Tror jag var lite otydlig i frågeställningen. I princip så hamnar en taskforce utanför den vanliga befälskedjan och då underlättar det om det finns i förväg framtagna reglementen.

 

Ni som har jobbat inom ett projekt(civilt) vet vad jag menar, den arbetsformen bygger på ovan nämnda militära formationerna.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...