Jump to content

NBC

Nivå 8
  • Posts

    397
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by NBC

  1. Jag hade nog nöjt mig med att citera Dag Hammarskjöld istället för att inleda en sån diskussion. "Peacekeeping is not a job for soldiers – but only soldiers can do it"
  2. Jag hann inte mer än att skumma igenom boken igår, det var tydligen vad jag tyckte i alla fall. De där hemma ansåg snarare att jag satt som klistrad vid boken i ett par timmar. Ett betyg så gott som något i min mening, mycket trevlig och intressant läsning. Tiden fullkomligt flyger iväg när man väl sätter sig ned, känns ganska så gedigen efter en första titt.
  3. Redan? Jotack du ja rycker in om 11 dagar så det var verkligen hög tid att det damp ner i min brevlåda idag. Annars så är det ungefär samma lunta som de brukar skicka ut, i samma viktklass som statsbudgeten ungefär d.v.s innan de började med cd-rom skivor och usb-minnen.
  4. FX till 9x19 ser i alla fall ut så här: http://img296.imageshack.us/img296/106/img1003qf1.jpg Delarna som sitter ovanpå den kortade 9mm hylsan splittras men så ser det ju inte ut att fungera med 5.56mm om det nu är en FX hylsa.
  5. Jag rycker in den 27 november som sisu-förare, dock så ligger ja på andra grupp i min pluton så jag får väl ingen bandvagnsutbildning den här gången som sisu-förare i 1:a grupp fick på KS10. Så de killarna borde ju rycka in 13 november (om de nu har kvar bandvagnarna på skytte fortfarande). Blir en "hyfsat" lång utbildning/missions-tid.
  6. Nu kan ja bara svara för hur det var på skyttekompaniet när ja var nere på KS10 men då betydde siffrorna följande. ex. Befattningsnummer 2215 1:a siffran: Bravo Company = Svenska skyttekompaniet 2:a siffran: 1:a Pluton (hade det varit en etta hade det betytt Stab & Tross, en trea betyder 2:a pluton osv.) 3:e siffran: 1:a Grupp 4:e siffran: Sjvman Sista siffran på skytte betyder som följer: 0 = Gruppchef 1 = Stf Gruppchef 2 = KSP skytt 3 = Bilförare 4 = Bilförare 5 = Sjvman 6 = SISU-förare 7 = SISU-förare Detta gäller alltså enbart skyttekompaniet och hur det var för ungefär 2 år sedan, det kan mycket väl ha ändrats sen dess. Himla synd att det är slut med patrullerna i Pristina, de var ju ofta lite utav en ljuspunkt mot slutet av missionen. Ni som har varit nere efter KS10, patrullerar man lika ofta som förut bara det att man håller till i småbyarna / bergen istället hela tiden eller hur fungerar det idag? EDIT: Inryck 27 november, hyfsat tajt med tid. Jag har en svag aning om att min arbetsgivare kommer bli lite purken sista månaden innan jul och allt.
  7. Jag fick 2 brev ifrån OPIL idag, bägge som SISU-förare men med olika "anställningsnummer" på dem. Ja vet faktiskt inte alls hur ja ska göra, ja får nog ta mig en rejäl funderare över dagen. Förresten har Sverige kvar Pristina som ansvarsområde och patrullerar (fot/bil) de där regelbundet fortfarande?
  8. Bara ett kort inlägg vad gäller förar biten, hade jag suttit som ansvarig för att välja ut vilka som skulle bli förare/skytt på en patria så hade jag inte tagit en soldat med ett precis färskt körkort. Utan snarare letat efter en med så mycket körvana som möjligt, helst med tunga fordon och ett C körkort (vilket visserligen är rätt ovanligt att man har innan man rycker in men de finns).
  9. Lite sent för bilder från Såtenäs och det mesta har visserligen visats, men på något sätt så missade ni den sötaste uppvisningen. Många bilder blev det den dagen och brännblåsor på näsan Gjorde duktigt ont i ett par dagar.
  10. NBC

    Mp5SD

    Jag pratade med flertalet hundförare nere i Kosovo, och svaret ja fick var att att de hade just den ljuddämpade modellen för att spara hundens hörsel. Jag kan dock inte minnas att alla hundförare hade Mp5SD, nån hade pistol och nån hade deras vanliga Valmet (eller vad den nu kallas). Den här modellen hade iaf de hundförare med Mp5SD som jag träffade.
  11. NBC

    Kängor

    Är det någon som har provat Meindl Desert Fox, ja tänker då främst på vandring i svenskt sommarklimat. Ja har ju visserligen redan ett par utav både Performance och Burma men ja försöker hitta en anledning till att skaffa fler ^^
  12. SYTE TS9000 säger mig inget direkt sådär mer än att det antagligen handlar om radio, så ja antar att du kommer sitta tillsammans med stabsgruppen och sköta kommunikationen mellan de olika enheterna. Min privata åsikt om BC förbandet är att Sverige håller på att träna upp NBC förmågan ur ett internationellt perspektiv innan stridsgrupperna drar igång. Mer det än att faktiskt ha ett förband redo att åka ut ifall det blir ett förhöjt NBC hot mot t.ex svensk trupp utomlands. Visst finns möjligheterna i dagsläget och kunskapen till att kunna genomföra en insats, dock inte på den nivå som ev. kommer krävas av stridsgrupperna längre fram. Som ja skrev i mitt tidigare inlägg så är en stor del av personalen civila från FOI vilket präglar utbildningen en hel del. Veckorna i Umeå var väldigt trevliga på alla sätt, utbildningen håller inget rakettempo då BC01 klagade över just det så under BC02 så hade vi 2 veckor längre utbildning. Beroende på vilken befattning man har så skiljer sig utbildningen väldigt mycket, under de första veckorna så ser man inte mycket utav de andra grupperna mer än på kvällarna framför TV:n. Längre fram så börjar man genomföra övningar tillsammans, dock så hade blågula en förkärlek för att slänga in kombinationsskadade indikeringsmän till höger och vänster. Om ni får samma övningsupplägg som oss så kommer ni troligtsvis ha en viss soldatutbildning första veckan, de två resterande veckorna under period 1 kommer ni ha i stort sett enbart facktjänst. Period 2 är i stort sett bara samövning inom styrkan under dagsövningar, mot slutet så kommer en kort slutövning under några dagar och därefter vård, fest och hemfärd.
  13. NBC

    Centurion

    Anledningen till att jag frågade om dessa motorer är att ja undrar huruvida de finns hos samlare i någon omfattning överhuvud taget i dagsläget, eller om FM redan då blånekade till försäljning och skrotade för glatta livet. En liten dröm vore ju att komma över en fungerande motor som man kunde starta upp lite då och då och pyssla en hel del med.
  14. NBC

    Centurion

    Innan de renoverade de gamla centurion vagnarna så har jag fått höra att det satt Rolls Royce flygmotorer i dem (bensin), är det någon som vet mer om dessa motorer. Storlek, effekt och vad det blev av dessa motorer om de nu inte skrotade alla.
  15. I barracker uppställda som U:n, men det finns nog ett flertal trådar med både bilder och text där de visar lite mer utförligt. En bild som dock kan visa lite på hur man bor och hur vädret kan växla från soligt och fint till snöstorm på några timmar Nästa bild är lite mörk och visar mest på hur det kan gå från barmark till massa snö på 1-2 timmar, så ja länkar bara till den istället för att lägga upp hela bilden. http://img221.imageshack.us/img221/2558/img12465xc.jpg
  16. "...president Moïse Tshombe den 11 juli proklamerade att provinsen skulle bryta sig ur den nybildade staten." "...generalsekreterare Dag Hammarskjöld vände sig då bl a till sitt hemland Sverige och begärde att svenska FN-styrkor skulle sändas till Kongo. Den 18 juli beslöt utrikesnämnden att tillmötesgå denna begäran." "De första svenska FN-soldaterna anlände till Kongo den 21 juli, och placerades i Leopoldville." Ja klippte lite i citaten för att datumen skulle framgå tydligare. Det är vad ja kallar rapid reaction unit 3 dagar från beslut tills dess att trupperna är i missionsområdet. Eller har jag missuppfattat något väldigt grovt?
  17. Var inne på campens område ligger/låg fängelset?
  18. Hela området där Camp Bondsteel ligger är gigantiskt, så av ganska så naturliga skäl så lägger man nog inte en sån anledning precis bredvid PX:et eller matsalen, de flesta av oss som varit där rör sig sällan utanför de områdena. ^^
  19. Förutom den nedan (ovan?) nämda möjligheten att någon helt enkelt ville lätta lite på kroppsskyddet med en fuskplatta skulle det kunna vara den alternativa plattan som testades när skyddet köptes in. Den plattan är gjord av en plastkomposit i stället för det keramiska material som vi har nu. Plattan är mycket lättare men den gav någon milimeter för djup intryckning vid tester så det blev tji. Man jag har svårt att tro att någon skulle kunna få tag i en sådan platta med M-märke. Den finns att köpa civilt men då riskerar man ju svåra brännskador när hela skyddet brinner upp. Det låter mest troligt att det var någon plastkomposit för han tog ut plattorna och ja kände på dem. Sen kan ja inte svära på att det var M-nummer på dem men det satt en vit klisterlapp som i mitt minne var mycket lik den som FM gillar att sätta på precis allting.
  20. Ja minns tyvärr inte så mycket info om den här kanonen, så om någon vet mer så skulle det vara kul att veta om tyskarna använde dessa kanoner på fler ställen än när de bombaderade Maginot linjen.
  21. Jag kände mig lätt chockad imorse när jag knäppte på radion och det första jag fick höra var att en av dem hade avlidit. Basker av.
  22. Ja går lite OT nu men men, när jag var nere förra året i Kosovo så hade en av tolkarna ett kropsskydd 94, han hade dock inte de vanliga plattorna utan några andra som såg likadana ut men var mycket lättare. Ja minns tyvärr inte namnet på dem, någon som har lite mera info om dem såsom hur mycket de tål etc. Det står inget om det på soldf's sida om kroppskyddet heller.
  23. Vet du var de var köpta? Ja har letat i rätt många friluftsbutiker både i Jönköping och Gbg utan att hitta dem
  24. Jag har en Lundhags V8, som det mesta annat som Lundhags gör så tycker jag att den är kanon. Ryggsäcken känns stadig och stabil och bärsystemet är riktigt skönt (enligt min mening i alla fall). Det finns tre öppningar på den, en vanlig i toppen, en i mitten (som känns lite onödig för innanför den är det ett mesh-foder med dragkedja som bara är i vägen) och så en längst ner. Min allmäna åsikt är att Lundhags gör bättre saker än Haglöfs, mer stabila och genomtänkta för det mesta. Vätskehållaren som du nämnde är dock inte mycket att hänga i julgranen, jag tycker att den sitter för långt bak för att komma åt på ett smidigt sätt. Istället så kör jag med en vanlig camelbak blåsa i en av sido-fickorna.
  25. Grymt bra jobbat Kimster, himla trevlig film du gjort. Man får en del trevliga flashbacks från Kosovo när man ser den.
×
×
  • Create New...