Jump to content

Anders

Stabspersonal
  • Posts

    966
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    5

Everything posted by Anders

  1. Jag får hålla med Krook till fullo. Vi har liknande erfarenheter och jag menar att trådskaparen gör sig själv en otjänst genom att sikta för lågt i det militära systemet. "Praktisk" analytiker likställer jag med en undass eller motsvarande på kompani- eller bataljonsnivå. Det är inget för en människa med både en magisterexamen och erfarenhet från det säkerhetspolitiska fältet. Understimulerad och underbetald är hur han skulle känna sig. Att fundera på specialistofficerskarriären är tyvärr ett utslag av okunskap. Ledsen att säga det, men med den beskrivna bakgrunden och erfarenheten så skulle ovanstående scenario utspela sig igen, men förmodligen lägre lön de första 4-5 åren än vad motsvarande GSS kan få och marginellt mer kvalificerade uppgifter. Rätt väg är CVAT. Dvs civil arbetstagare inom FM. Utifrån den positionen kan trådskaparen sen anmäla intresse hos sin chef att vidareutvecklas som chef och därifrån gå AOU eller en RO-utbildning. Måhända även en betald sådan. Trådskaparen uppmanas att söka sig till HKV INSS eller HKV MUST för förmodligen mest passande arbetsuppgifter, lönenivåer som speglar erfarenheten och kompetensen samt även den generellt vettigaste synen på personal i trådskaparens framtida kategori. Mina två ören, för vad de nu månde vara värda. PS. Det var inte ens kul att konka runt på 30+ kg utrustning när man var under 35.
  2. Nu är det bara Dobberman kvar... Åter på ämnet, snacka om uthållighet i lösande av uppgift.
  3. Försökte hitta FM egen tabell på nätet men sprang bara på OF remiss-svar.
  4. Jul med familjen. Den andra sidan av myntet - jag skickar en tanke till alla som inte har möjlighet att dela högtiden med nära och kära och alla dem som sitter i ensamhet. Idag är en bra dag att höra av sig till en gammal missionskamrat som ni anar har det svårt - ett samtal allena kan göra mycket för sinnet.
  5. För sakens skull, så är det fetstilade felaktigt. Säkerhetspolisen lämnar ett underlag utifrån utfallet som olika register visar vidare till Registerkontrolldelegationen vilka prövar underlaget och lämnar till FM/MUST ut endast de uppgifter de finner relevanta för den framställan som gjorts från FM sida. Det finns alltså ett integritetsfilter i processen. /Anders
  6. Att hitta människor som kan språket - finns en dal att ta av. Ur samma mängd människor hitta dem som vill och kan - lycka till kompis.
  7. Vet någon om det stycket ur förvaltningslagen gäller om det berör förband också? Ex. jag ställde en fråga ang. min lön till mitt förband (efter att ha blivit hänvisad att göra så av HRC), men något svar har inte kommit så här sexton dagar senare. Hur länge är det rimligt att man skall behöva vänta? Nu är jag dock kass på förvaltningsrätt. Men rimligtvis omfattas även de av lagen såsom företrädare av myndigheten. Enligt Karnov ger allmänna förvaltningsrättsliga principer för handen att huvudansvaret för ärendets utredning ligger hos myndigheten. Många statliga myndigheter har som policy att till den brevet är ställt ska ha svarat inom 24 timmar. Hittade stöd för detta i propositionen till lagen Prop 1985/86:80 s 60 där det framkommer att myndigheten skall lämna något slags svar skyndsamt, om frågan är felställd eller till fel myndighet finns även en skyldighet att berätta detta vilket även framkommer i 4 §. Jag hade dock hoppas att det fanns en annan variant, har ingen önskan om att bli svartlistad i FM om man nu inför framtiden skulle vilja jobba där igen. Praxis är att svar ska erhållas inom 2-3 arbetsdagar.
  8. Bra fråga men ställ den till din chef. Det är bara utbildningar typ ASOU, SOU och OP som (i princip) garanterat leder till ny grad och lön. Din utbildning skulle kunna göra det, men det är upp till ditt förband och din chef om det gör det. Det måste vara tänkt att du antingen ska förkovra dig i nuvarande befattning eller ta en ny när du är klar - alltså borde din chef veta vad det innebär för dig.
  9. Absolut. JO-anmäl FM. Om de inte svarar på dina mail så kan man med fog anta att de bryter mot 4§ Förvaltningslagen (1986:223) Annars får du väl ta dig dit. De har en reception. Häcka där till dess hjälp har erhållits.
  10. 1. Stormakter i vår närhet har stående förband större än en mobiliserad svensk försvarsmakt en fartygs- eller lufttransport bort. 2. Förutsatt att vår regering tolkar signalerna rätt (eller får rätt beslutsunderlag), vågar agera på detta och att allt sker i rätt tid, så kan HV med flera mobiliseras. Jo, det är nog korrekt. Duellvärdet HV-insatskompani kontra luftlandsättnings- (eller marininfanteri)bataljon med stridsvagn och stridsfordon går också att räkna på. 3. Kommentar till tillägg: Så du menar att du HAR en kvalificerad insyn i "landstridskrafterna" och Armén då?
  11. Jag förstår inte riktigt. Du menar att förbandet bestående av officerare ska fungera som någon slags kvalificerad vikariepool? Ska det finnas en med varje förekommande kompetensprofil där då? Eller hur ska det se ut? Hur upprätthåller de kompetensen? Nationellt beredskapsförband med kort anspänningstid... för nationella insatser. Ptja, blev det ett sådant upprättat så skulle jag säkert ha sökt ett sådant, givet att jag uppfyllde kravet. Vore gott att träna och håva in sjuka pengar i beredskapsersättning fram till den dag kriget kommer.
  12. Barnens glädje denna dag.
  13. Jag vill slå ett slag för alla forna kolonier. Missionsområdet kommer nog där, i den f.d. europeiska koloni som a) inte har demokratiserats utan den styrande eliten är samma som under européerna, b) har en missgynnad majoritetsbefolkning alt större minoritetsgrupp och c) har naturresurser i tillräckligt riklig mängd och av strategisk betydelse.För vi ska inte inbilla oss att det blir åka av om inte US, UK eller FR har intressen där. Realpolitik it is.
  14. Jag känner att jag måste svara på detta, trots att vi glider in i OT-träsket. Chassi, menar du att vi skulle ha tytt tecknen tre år innan? Varför inte tio? Gällande den ryska Georgien-invasionen så kan man tidigare under 2008 se indikationer på vad som komma skulle. Dock: inget inbördeskrig utan ett krig mellan två suveräna stater. Men visst, i en prefekt värld så kan underrättelsetjänsten och i tillämpliga fall media ge oss bilden av vad som håller på att ske flera år i förväg. I verkligheten, där jag bor, så gör de så gott de kan i tidsspannet månader framåt. Men steget från de indikatorer som brukar stå att finnas inför ett inbördeskrig till en fullskaligt inbördeskrig kan vara långt. Det är det jag menar med att man genom att arbeta med de fakta/indikatorer man har att en situation kan barka mot inbördeskrig, såsom konfliktprevention - att göra något åt de grundläggande orsakerna, vilka kan leda till krig - då kan förhindra att en situation eskalerar till inbördeskrig. Men viljan saknas allt som oftast. Beskriv gärna hur du menar med ditt Pakistanexempel.
  15. Nej, det är inte riktigt sant. Att förutse är inte så knepigt om man tittar efter de indikatorer som brukar finnas. Intresset för att i första hand lägga resurser för att titta och därefter ägna sig åt konfliktprevention i länder som är på väg mot inbördeskrig brukar däremot vara ganska svalt om nu inte landet har särskilda resurser som någon med ekonomisk och militär makt har behov av. Able, but unwilling kan man säga.
  16. Inga större problem. Men välj underslaf för säkerhets skull under gemensamt boende.
  17. Det känns gott att få skotta lite snö på morgonkvisten... 30 min snöskottning senare så får man en kärleksförklaring av kvinnan som sedemera kan ta sig till jobbet. Hade man inte jobbat hade man firat sig egen härlighet med en morgonpilsner.
  18. Kräv övertid av FM för de timmar du får lägga ner för att hantera deras ski... PRIO-problem.
  19. Lön kan man skicka ut till dem på insats, eller hur HRC? För då blir folk mindre ledsna i slutet på månaden.
  20. Tanken att minska runk-relaterade skador är ju bra, men när det gäller förhindrande av graviditet så har man bara flyttat problemet. Det finns ju massor av bra p-medel om man nu inte har tid/möjlighet att alltid lita på att kunna använda kondom (antar att könisar inte är ett stort problem). Kostand av en fleshlight: 750 kr Hållbarhetstid: ca 1 år Förhindrar graviditet hos användaren: Nej Kostnad av kopparspiral: Nästan 0 kr Hållbarhetstid: 5 år Förhindrar graviditet hos användaren: Ja Nog vill jag mena att en Fleshlight i alla fall inte ökar risken för graviditet hos användaren... men eftersom användaren normalt sett är man så är ju inte risken så stor överhuvudtaget.
  21. Jodu adam7, visst finns det många officerare idag men mycket färre soldater än förr. Det finns en rimlig förklaring till detta också, även om jag kan tycka att andelen soldater (GSS/K och GSS/T) borde vara större. Förr om tiden, i exempelvis en norrlandsskyttebataljon så fanns det inte så många stamanställda officerare (YO eller för er ungtuppar, OF/K). Bataljonchef, kanske någon stabsmedlem, någon kompanichef och någon plutonchef var YO. Resten av officersbefattningarna bemannades av reservofficerare (RO... eller OF/T) eller värnpliktiga befäl. Idag, med kraven på användbarhet och den oerhört mer komplicerade verklighet vi har att förhålla oss till så krävs det fler stamanställda officerare per bataljon för att få det att gå runt. Bra eller dåligt är inte upp till mig att avgöra, men nog tycker jag att man kunde ha tagit tillvara på reservofficerarna bättre under Den Stora Förbandsdöden (1992-2004).
  22. Kvällens skönaste replikskifte: (Reporter): - Litar du på ÖBs underlag? (Fömin): - Politikersvar om arbetsgången i ekonomin. (Reporter): - Du undvek att svara på frågan, litar du på ÖBs underlag? (Fömin): - Ekonomin i balans efter 2014, försvarsberedning tillsättas bla bla (Reporter): - Har du förtroende för ÖB??? (Fömin): Eh, ja? Hal som en tvål i en amfibisk dusch. Men det stod klart att det som är viktigast för den moderata försvarspolitiken just nu är att hävda balans i budget och inga ökade anslag före 2014.
  23. Prisa Gud! Här kommer skatteåterbäringen!
  24. Jag tycker den ser klent beväpnad ut. Men jag har väl blivit skadad av The Swede som menar att allt under 20mm akan inte räknas som beväpning
  25. Mhm. Jag säger bara... andra soldater hade behandlats annorlunda. Eller tror någon, någonstans att LG hade förbjudit en soldat som bär skägg av religiösa skäl att deltaga? Även i parad måste folk få se annorlunda ut i ansiktet och i hyn. Det är väl därför man bär uniform? Eller har jag missat nåt? Som vanligt inom statsceremoniell verksamhet - tramsighet råder.
×
×
  • Create New...