Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

Recommended Posts

Posted

hej

ska på övning om 1 vecka men märkte att mitt skofett va slut och det ända skofettet jag har hemma nu är "viking" http://www.timarco.com/prodimage/19900huge.jpg

och min fråga är om detta skofett funkar på m90 kängan? (har hört att vissa skofett kan förstöra lärdert)

 

 

har även en vän som har "överfettade" kängor, tips vad man kan göra?

Posted

 

har även en vän som har "överfettade" kängor, tips vad man kan göra?

 

Byta dem på förrådet? Men vad är det för problem som uppstår om man överfettar kängor?

Posted

 

Byta dem på förrådet? Men vad är det för problem som uppstår om man överfettar kängor?

 

Att byta saker på förrådet kostar onödiga summor pengar. :tveka:

Posted (edited)

För mycket skofett skulle jag inte kalla för ett problem, jag tycker själv att det bra att ha kängorna ståendes med lite för mycket fett än för lite. Innan övning är det sen bara att torka bort det överflödiga (inte anfalla med skoborsten innan överflödigt fett är borta, den blir bara kladdig och kängorna inte putsade).

Så ta valfri tygtrasa och börja torka av kängan ordentligt innan putsning. Kängan ska inte kännas "kladdig/fettig".


Försök för guds skull heller inte att "fettputsa", med andra ord försöka få till putsen på kängorna genom att kladda in kängorna med fett så att de "glänser". Fin puts ordnas med tålamod, tålamod, en skoborste, tålamod och lite svart skokräm.

Edited by Karlswe
  • 1 month later...
Posted

Risken med att överfetta sina kängor är att lädret blir sladdrigt och förlorar sin stabilitet i skaftet.

Själv använder jag nästan enbart hemmagjord skovax (bivax, terpentin, linolja) eller Meindl sportwax och fettar in kängorna 2-3 gånger om året för att lädret inte ska torka ut.

 

Kängor: Lundhags Ranger High

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...