Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

Deron

Nivå 9
  • Posts

    119
  • Joined

  • Last visited

About Deron

  • Birthday 1985-10-02

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man
  • Placering
    Sverige

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Pansar
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    Stf PC, Spaning, P4
  • Placering/Tjänst
    Vagnsbesättning
  • Övrig militär verksamhet
    Mm

Deron's Achievements

Menig 3

Menig 3 (6/18)

0

Reputation

  1. Frågan är när skiten träffar fläkten (vi måste massivt öka i Afhganistan exempelvis) kommer kärrorna att finnas tillgängliga för 550 timmar då?? Detär väl ganska troligt att det finns fler länder som behöver flyga i det läget?? Flest köpta timmar står först i kön. Sverige står alltså 2:a i kö efter USA vid eventuellt behov.
  2. F17 är dömt, iallafall om man tittar på historiska samband mellan investeringar och nedläggningar. http://www.blt.se/nyheter/blekinge/storsat...yft(1121594).gm
  3. Varför är FMV inblandade i denna affären. Är det inte SAAB/Griper som säljer? Att blanda in FMV som är kända för att göra bra affärer är väll lite som att skjuta sig själv i knät innan affären är klar?
  4. Proto: Läs igen...
  5. Undrar vart dom 45 helikoptrarna i södra Sverige är gömda någonstans...
  6. Krook: Om du undrar hur och varför organisationen kan tillskrivas del i skulden av det som inträffade kan du prova att läsa igenom bilagan till haverirapporten gjord av MTO Psykologi. Mycket läsvärt.
  7. Hehe... man man kan väll alltid ha en dröm.
  8. Nja varför skulle lönestegringen för en SpecOff stanna av vid motsv Kaptensgrad? En specoff har alla möjligheter till lönestegring genom utbildning och tjänstår. En sergeant med grym spetskompetens inom sitt område har alla möjligheter i ett system med individuell lönesättning att ha mycket mer lön än t.ex en major.
  9. Varför envisas dom med att skriva att detta är Sveriges första deltagande i Red Flag? Vad räknas Red Flag Alaska som man deltog i för ett par år sedan som då?
  10. En liten röd lampa blinkar i min hjärna och en display säger "412 rpm" för rotorvarvtalet hos en hkp 9, men jag kan ju minnas fel. Men samma siffra angavs vara rotorvarvtalet hos V-22an i helikoptermod, och en rotor hos en Osprey är säkert i samma storleksordning som rotorn hos en hkp 9. /E Där va du nog lite snål Erik. Lägg på 12 rpm till på 9:an så kommer du närmare.
  11. Som jag har förstått det skall MHSH våren 2009 ha inryck för ett antal aspiranter (eller va de nu ska kallas), alltså för folk som inte har gjort värnplikt men av olika skäl och kompetenser skall bli officerare.
  12. Deron

    AIR ID QUIZ

    Du får rätt för den. AH-56 Cheyenne är det rätta svaret och här har ni bilden osm tydligen Danne också hittade ganska snabbt. Här e en bättre bild för att se vad som skiljer den från de flesta andra helikoptrar. 106, din tur!
  13. Deron

    AIR ID QUIZ

    För att underlätta lite mer är bilden tagen vid en högspänningledningsgata utanför ett skol och testområde i Alabama. Hehe, varför är jag förvånad. Danne har iallfall koll på sina helikoptrar. Tyvär hittade jag inte överdrivet många bra bilder på internet på denna kärran och att scanna bilden hadde gjort att Yman tog det direkt :P...
  14. Deron

    AIR ID QUIZ

    Aha, tydligen var det för svårt, verkar vara för mycket spetsflygnördar på detta stället. Ingen med koll på helikopterhistoria? Här kommer nästa ledtråd:
×
×
  • Create New...