Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

Recommended Posts

Posted

Tjena,

Jag är sugen på en Sacci´s mjuka Uppdragssäck och undrar om någon har några negativa / positiva erfarenheter av den !?

 

(den hette stridssäck när jag låg inne, men för att inte blanda ihop den med Strsäck 2000, så antar jag att Uppdragssäck får folk lättare att veta vilken jag menar, remmarna och materialet i säcken skiljer sig från den "Äldre" modellen jag känner till tex).

 

Brister ? Problem vid användande med 304K selen på sig ?, alla nödvändiga och onödiga förslag / Tips / Erfarenheter är välkommna.

 

,O

Posted

Jag har en uppdragssäck som jag använder dom gånger som lk35:an (urk!) är för stor.

 

Fördel: den är lätt att vika ihop och ha med sig, den är lätt, den är hållbar.

Nackdel: smala axelremmer och inget midjeband -> inte bekväm att bära tungt och länge (med det är den inte avsedd till heller), ingen stoppning i ryggen (om du har någonting kantigt i säcken och inget kroppskydd på dig blir det obekvämt).

 

Jag har inte haft några problem att bära den, vare sig med 304K eller sv2k.

 

 

Det största problemet (för dig) är att den inte tillverkas längre...

 

Modeller som Jägare 90, G60, Uppdragssäcken, P30, Swedbag 80 i grönt och Permisbagen har vi lagt bakom oss. Backpack 4120, Swedbag 80 i kamo, Fallskärmsväskan och Stabsportföljen är modeller som säljs så länge lagret räcker.

 

Saccis hemsida hittar du här

 

 

Men får du tag på den (begagnad eller om det finns något exemplar kvar i en butik på något regemente): slå till!

Posted

Enligt en kamrat så finns ännu en del ex av den helgröna varianten kvar på LG's SFD/butik, där den kostar 350 spänn. (är den VÄRD det??)

Posted

Nu har ju uppdragssäcken utgått ur organisation och har dom sista åren samlats in på förråden(för destruktion?).

Mitt tips är ju att du tar dig till ditt närmaste större service förråd och frågar snällt, för säckarna ligger bara i pallar och skräpar. Har du tur så kanske du kan få en eller två. 350pix är den inte värd i dag.

Sen finns det ju dom som samlar på såna där, har klämt och känt på åtminstone 6 varianter(smala,breda band.Kamo,grön...).

Har själv en grön och en i m90.

 

Funkar bra så länge man bara packar mjuka saker i den. Det är ju inte direkt något foder i den så alla hårda och kantiga saker har en förmåga att sticka en i ryggen.

Den följer alltid med som reserv rygga i trosspackningen ifallatt..

Posted

tycker att den är riktigt bra som Uppdragssäck. passar perfekt att ha under locket på sin "Mother" packning, lite käk,vatten och am, sen är det bara att grabba den när det skiter sig/ patrulluppdrag.

 

någon som har koll på andra tillverkare?

 

själv har jag 1 som är tillverkad av Haglövs(nu sacci) och en Eagle som är tillverkad i Israel.

 

haglövsen är ifrån -88 medan Eaglen är från -89 någon som har koll på om dom förlorade kontraktet eller dylikt?

 

kvalitén verkar vara något bättre på haglövsen.

 

för övrigt så ser den ju jävligt combat ut :P kolla bara bilderna i SOLDF(boken).

Posted

Jag har en kamouflagevariant, tillverkad av Sacci förmodligen 95-96 någon gång. Är nog så att säckarna har köpts in i omgångar. Min är sydd i en tjock nylonväv med hyfsat breda remmar, till skillnad från de gröna jag har sett som verkar sydda i bomull.

Posted

Ize-q: Ryggan på bilden är misstänkt lik min, fast min är en sacci och mörkgrön.

Ace: Min är också tillverkad i någon slags tjock nylonväv.

Posted

Är det någon större skillnad på tyget/klumpigheten och storleken mellan uppdragssäcken och själva SÄCKEN till LK35? Funtar på o göra om en gammal lk... 0:) Sy fast axelremmarna direkt på säcken å komp. remmar på sidorna borde väl göra lk säcken till en hyfsad uppdrags/"överlevnadssäck". :D

Sorry om det blev lite OT men kändes onödigt med en ny tråd...

Posted

Speedster: du behöver inte ens sy fast remmarna för att testa, det finns fästen som det går att trä fast dom i.

Om jag inte minns helt fel så sitter dom väldigt långt ut på sidorna så det blir inte helt bra, men tillräckligt bra för att testa om säcken passar som uppdragssäck iaf.

Posted

Det blev en grön (ganska ljus) från närmaste förråd 360 Bagis, men det känns det värt. Det fanns även en olivgrön, lite tjockare varriant men jag vill kuna knöla ner den utan at den tar onödig plats när den är tom.

 

Får ingå som packning med småprylar i under locket på den stora ryggan....precis som under Vpl.

 

Tanken från början var att kunna få med lite käk, GhillieJackan + hatt, ammo, regnplagg...och till det kommer den att bli klart funkis.

 

Tack förr alla inlägg!

:banghead:

Posted

Haglövsen och Eaglen är i någon form av nylon, samt att Haglövsen hade en hinna av gucka eller dylikt (kändes som vax) när den var ny, skulle kunna vara någon form av impregnering...

 

jag har möjlighet att ordna ett par ryggor så är det någon som är intresserad så är det bara att maila mig på.

 

Cash.collector[snabel A]gmail.com

 

är det någon som har provat att bära Radio med en sådan här rygga, eller måste jag bli den första att pröva :P

 

borde funka om man spänner ner den lite i storlek med band eller dylikt, om än kanske inte så bekvämt...

Posted

angående M90 varianten så har jag fått en förnimmelse att den har en dragkedjeficka på Insidan av "locket". är det bara jag som har drömt det eller är så fallet?

 

hur stor är den då i sådana fall, och hur funkar det att bära grejer i lockfickan.(den är ju ganska sladdrig...)

 

om det är någon som är intresserad så bör jag kunna fixa lite bilder ur olika vinklar etc. på en Haglövs, för att få se mer av design/uppbyggnad för att sedan jämföra med andra...

Posted

Jag har en Uppdragssäck som har en liten ficka på insidan av locket som stängs med dragkedja.

 

Ryggan är klockrent att ha när man går som övnings/skjutledare.

 

När jag köpte ryggan (way back in -97) från Garderoben sålde de den som "Testvariant på Uppdragssäcken"

 

Locket är förresten bredare, går ned på sidorna av säcken, täcker bra.

 

Breda axelremmar med extra vadering av nylon/ull fastsatta (de går att ta loss).

 

Hela säcken är gjort i Varpsatin (samma som FU 90).

 

Ska se om jag kan hitta nån bild nånstans.

Posted
Speedster: du behöver inte ens sy fast remmarna för att testa, det finns fästen som det går att trä fast dom i.

Om jag inte minns helt fel så sitter dom väldigt långt ut på sidorna så det blir inte helt bra, men tillräckligt bra för att testa om säcken passar som uppdragssäck iaf.

Precis. Är det någon som kommer ihåg ett program med Åkesson och Kattis Ahlströmer som gick någon gång under 90-talet? I ett av programmen "pryade" Åkesson på dåvarande KA1. Han hakade på KJ i en vecka. Ett av befälen hade en 35 LK där han tagit bort axelremmarna från ramen och satt tillbaks dem på säcken utan att använda ramen. Det blev en del spolande fram och tillbaka innan identifieringen blev gjord. Som jed skriver så behöver du bara använda de fyra fyrkants spännena till att fästa axelremmarna i lockets packremmar och remmarna som går under botten på säcken. Funkat ok men som redan nämnt, remmarna sitter lite långt ut på axlarna och ryggan blir sladdrig utan ramen.

 

Jag köpte en uppdragssäck på Tradera för en tid sedan. Det står stämplat Haglöfs i den och remmarna är 25 mm breda och lite i kortaste laget. Remlåsen hamnar ganska högt upp och verkar vara anpassat för allt annat än en fullvuxen. Hade den del av remmen som kommer uppifrån toppen och ligger an på axeln varit längre innan den övergår i remlåsen så hade det varit bättre. /Gusten :baskerKav:

Posted (edited)

Den lilla lock-fickan på M-90 modellen av u-säcken är mycket bra. Banden är även bredare och fodrade på M-90 varianten, varför köpa den gamla?

Edited by 2:a Skvadron
Posted
Speedster: du behöver inte ens sy fast remmarna för att testa, det finns fästen som det går att trä fast dom i.

Om jag inte minns helt fel så sitter dom väldigt långt ut på sidorna så det blir inte helt bra, men tillräckligt bra för att testa om säcken passar som uppdragssäck iaf.

Den lösningen använde vi när jag gjorde lumpen. Fungerar bra så länge säckarna ska stuvas i en PBV, men inte alls om de ska bäras längre sträcka än från logementet till garageplan. ;)

 

Detta löstes med att packa ramarna i något av facken på vagnen för att användas "vid behov".

Posted (edited)
Den lilla lock-fickan på M-90 modellen av u-säcken är mycket bra. Banden är även bredare och fodrade på M-90 varianten, varför köpa den gamla?

 

för att den inte ser skrot ut :)

 

nej men ärligt talat så ser det mer combat ut med en väst och en rygga som inte är i samma camou(helst enfärgat grönt endast) som uniformen.

sen att remarna är smala och så det blir en härdningsfråga. :P

Edited by Ize-Q
Posted
Speedster: du behöver inte ens sy fast remmarna för att testa, det finns fästen som det går att trä fast dom i.

Om jag inte minns helt fel så sitter dom väldigt långt ut på sidorna så det blir inte helt bra, men tillräckligt bra för att testa om säcken passar som uppdragssäck iaf.

Den lösningen använde vi när jag gjorde lumpen. Fungerar bra så länge säckarna ska stuvas i en PBV, men inte alls om de ska bäras längre sträcka än från logementet till garageplan. ;)

 

Detta löstes med att packa ramarna i något av facken på vagnen för att användas "vid behov".

Så gjorde jag i Bosnien.

Lk 35 hängde vi upp i mitten av bollhavet på rad, 4 st på varje sida utan mesar.

Och utan mes så blir en Lk35 rätt så svår att bära så då tog jag remmarna och satte dem i kors (tvärsöver).

Det var inte så bekvämt men det fungerade.

Posted

Har en variant i M/90 med brada vadderade remmar och ficka i locket. Använder den mycket när jag tränar osv. vill man ha avbärar remmar så e det bara att plundra ngn civil variant ( min var kanariegul) och sätta över bröstet. i lumpen hade vi den helgröna med de smala remmarana (aj) som vi brukade ha packade ovanpå topplocket på LK70, värmejacka, fältkök, lite käk osv..på sås sätt fick man en "LK 100" istället. Eftersom värmejackan och fältköket var det man nyttjade mest av utrustningen var det smidigt att ha det separat så man inte behövde ta upp allt ur ryggan när det var mörkt och regnade, enkelt o smidigt och skulle det skita sig ordentligt och man behöver lägga benen på ruggen är det bara att dra i remmarna så lossnar uppdragssäcken från resten av ryggan

Posted

Jag har haft modellen med breda remmar i helgrönt sen mitten (början?) av 90 talet

den köptes från reccon tillsammans med en massa annat bra o ha

 

för tillfället så används den som extrasäck när jag är ute med scouterna bla

rätt smidigt att ha tex sovsäck+ extrakläder i

Posted
Gamla Haglöfs-varianten finns att köpa här för 190:-

Kollade igenom listan tre ggr och kunde inte hitta varan. När senast såg du att de sålde ryggsäcken? :blink: /Gusten :blink:

Posted

Buck: Vilken version är det, tillverkaren har du nämnt, men är det breda eller smala axelremmar och vilket tyg/färg är det? Är det den tunnare "bomullsvarianten"?

:unsure:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...