Jump to content

comander

Nivå 9
  • Posts

    26
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Amfibie
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    Insats/Transportskydd 32 plut VIK AMF4-03
  • Placering/Tjänst
    Bevakning/Insats
  • Övrig militär verksamhet
    Hv

comander's Achievements

Menig

Menig (3/18)

0

Reputation

  1. Bra kamratskap, träffa folk med olika militära erfarenheter.
  2. Jag är självskriven, är ju bara några mil till Skövde
  3. Sergant = Läkerol Fänrik
  4. Att inte låta Amf genomföra landstigning är att erkänna att förbandet inte kan göra nått annat än att skjuta Grg näck. Genomförandet av en landstigning hade visat att Amfibiekåren utbildar j vligt kompetent personal.
  5. Kom precis hem från Göteborg, hur bra som helst. Försvarsmakten får med beröm mycket väl godkändt för den här insatsen . Bordningsstyrkan håller fanan högt för militär närvaro i Göteborg. K-9 och Armens Lejon är ju aldrig fel heller. Mer Battle Camp nästa år.
  6. Återupplivar en gammal tråd och hoppas att nån vänlig skäl kunde göra detsamma med länkarna alt. lägga till lite nya bilder.
  7. Vet att insats på Amf4 hade liknande innan stridsväst 2000 kom ut. Kanske är gamla bilder vem vet.
  8. Titta på "Hjältarna från Telemarken" det förklarar allt, hehe
  9. Är det nått som är spikat eller.
  10. Vad blir nästa steg, frågas kom
  11. Säger bara Bulids skjutfält. Upplevde snö, hagel och regn där, men ingen sol.
  12. Håller med tidigare talare, detta inlägg hedrar dödade och skadade svenska soldater
  13. Skulle vilja höra lite argument för och emot pistol 88 till t.ex grp chefer motsv.
  14. Var kan man köpa den någonstans. Dum fråga kanske
  15. Det var nära en gång att kompaniets kära sprinter fick sätta livet till. Övningen gick ut på att vi framryckde på en väg och blev påskjutna varpå vi skulle göra avsittning och besvara elden. Efter första genomförandet tycker MJ H att vi är för långsamma. Vi påbörjar övningen igen på annan plats. Som ett brev på posten blir vi påskjutna denna gång i en ganska brant uppförsbacke. Ordentligt taggade hoppar jag och mina kamrater ur och besvarar elden. Efter ett par skott ser jag i ögonvrån hur sprintern rullar. Kommer då på att det kan vara lämpligt som förare att dra åt handbromsen. Det var bara lägga benen på ryggen och springa ikapp sprinten och försöka få stopp på skiten. Lyckas få stopp på fordonet med bakhjulen halvvägs ner i en slänt. Väl uppe på vägen kommer majoren gående och jag förbereder mej på århundradets uttskällning. Istället tackade han mej för att slippa förklara för adjutanten varför kompaniets sprinter står inbackad i Kas E. I övrigt är det nog bara den "okrossbara" termosen som förstörs. Däremot lyckades en soldat i plutonen backa över halva plutonens stridssäckar med sprinter. En annan tyckte att ksp 58:an lät bättre med fullt gastryck. Efter x antal skott ville inte pistongen var med längre
×
×
  • Create New...