zetruz
Nivå 9-
Posts
60 -
Joined
-
Last visited
Content Type
Forums
Events
Gallery
Everything posted by zetruz
-
Kommer arbetet med att få upp Viggen i luften fortsätta, för framtida flygdagar?
-
Kan bara hålla med. Patetiskt. That said, man ser ju fortfarande fram emot det. Men fan, jag vill se Viggen!
-
Läs mer här. Tack så mycket. Maffigt värre! Håller med, ser fram emot det sjukt mycket nu. Dit ska man ju garanterat, får åka från Bug run på söndagen, detta får ju inte missas! Edit: Kan man förvänta sig många foton för allmänheten från er med ordentliga grejer? Själv har man en ~10-årig skrothög att ta kort med...
-
På denna sida nämns en mängd flygfarkoster, men jag förstår inte riktigt vilka som kommer vara i luften, och vilka som endast är statiska. Någon som kan förklara? Kommer alla utom hkp 9 flyga?
-
Tack, Danne. Salt i såren, salt i såren.
-
Skulle vara gött med pengar. RIAT!
-
Det vackraste/fulaste/brutalaste flygplanet någonsin
zetruz replied to Doktor Demento's topic in LUFT-farkoster
Min lilla lista då. De vackraste 1: Spitfire 2: Avro Vulcan (förstår inte varför ni inte gillar Vulcan, det är ju vackert!) 3: Me 262 De fulaste 1: BAe Nimrod AWE Mk.3 2: Do-335 Pfeil 3: PBY Catalina De brutalaste 1: 37 Viggen 2: Su-27 (på bilden en Su-33, väldigt lik dock) 3: A-10 Thunderbolt II (yeah yeah yeah, Thunderstruck!) -
Vilket är det manligaste flygplan flygvapnet haft?
zetruz replied to Airman's topic in LUFT-farkoster
Det är ett mycket fint flygplan ja, med sina kurvor. Men tycker du att ett plan med "mjuka och fina former" klassas som det mest manliga? Jag tycker Lansen är ett av de vackraste planen vi haft, men inte manligaste. -
Ah, möjligtvis inte Stinger då. Men något lite större, som når längre än Stinger, utan att vara omöjligt stor? ...inte?
-
Jag tänkte mig lätta robotar som bara har lite längre räckvidd än akan, för att kunna plocka ner flugor som håller sig utom räckhåll. Något i stil med Stinger, kanske?
-
Kan ju inte låta bli att posta den här gamla godingen...
-
Varför har man inte hört talas om någonting sådant förut? CV90 AAV är ju till för bekämpning av ahkp, men sådana kan ju använda sig av robotar för att hålla sig utom räckvidd. Då skulle det väl vara bra med en version med lvrobotar? Jag menar, halva poängen med AAV versionen försvinner ju om fi kan hålla sig utom räckvidd. Eller skulle det inte vara värt det att tillverka en sådan version?
-
Mjo, men nu är det ju så att man helt hoppar över 9-3-delen. Fina klipp, trevlig - och annorlunda - låt.
-
Tycker personligen inte F/A-18 är särskilt snyggt, men F-14 och F-15 skulle man ge mycket för att få se. Men att posta A-10 i en tråd för "vackra" flygplan borde vara straffbart. Häftigt, ja, men vackert? Dock så är väl inte Gripen vacker i den bemärkelsen heller, men jag kunde inte låta bli.
-
Fina bilder Danne, och fräsch kamera antar jag att du har...
-
För några månader sen så var det ju en Gripenpilot som flög in i sin egen kanoneld, men han kunde ju landa fint. Så ibland gör det som sagt bara lokala skador som kanske gör det lite svårare att flyga planet, men artikeln jag läste fick det att låta som att det inte var något större problem (förutom att det kostade en del att laga det, antar jag).
-
Jo, MiG-25 skulle inte vara helt fel... men det skulle nog inte vara värt det för 160k spänn. Jovisst, det skulle nog vara det häftigaste man gjort i hela sitt liv - men efteråt skulle man nog ångra sig. Jag menar, det är jättekul en gång, men sen är pengarna borta. ...men drömma kan man ju!
- 5 replies
-
- upplevelse
- mig-25
-
(and 1 more)
Tagged with:
-
Ingen aning. När jag läste boken trodde jag det bara var lite drömmande från Clancys och Bonds sida - det lät lite besvärligt att använda sådan teknik på 80-talet. Men vad vet jag?
-
Låter förfärligt mycket som det de gjorde i Röd Storm...
-
MiG-35, Lansen och B-1. Gripen är väl där uppe någonstans också.
-
Tackar och bockar för all oväntad information :P Men detta: Det hade mer med klockslaget att göra, än med okunnighet
-
Tack för påminnelsen, Danne! Jag är väldigt ledsen för de dåliga bilderna, och för att dem är få till antalet. Jag var på FIA -06 båda dagarna, men det var såhär. Första dagen var vi alltför upptagna med att se på uppvisningarna (och att glo på alla stillastående tingestar), för att ta många bilder. Andra dagen fick jag helt enkelt värmeslag, och det var nära att vi fick åka till sjukhuset (jag har klippt mig nu :( ). Så alla bilderna har jag för mig är från första dagen. Men men, det blev riktigt roligt ändå! Jag skulle uppskatta ifall ni inte postade dem någon annanstans, då bilderna faktiskt känns riktigt privata... tack så mycket! Ni kommer nu se att vädret på den första dagen var väldigt nyckfullt! Ena sekunden störtregn, nästa solsken. Dessutom avslöjar jag nu min relativa okunnighet inom flygområdet V-22 nr 1, V-22 nr 2. Usch vad ful den är! Men ändå så underbart vacker Global Hawk... Vad är detta? C-130J har jag för mig - ganska fin bild faktiskt! Hornet... väl!? Detta är fienden! Version? , Falken. Eurofighter. Vad är detta? ...närmare bild här. C-17... Och här har den canardvingar! Flaggskeppet! En till majestätisk bild. Det var rätt mäktigt att se denna flyga, kan jag säga! Och till sist... bästa vännerna i hotellrummet. Det var ganska varmt där inne, må jag säga! Jag ber än en gång om ursäkt för de dåliga bilderna, men men... kan inte hjälpas. :(
-
Mjo, man måste erkänna att den är underbar Och ljudet från den är ju också fantastiskt! Jag var på FIA -06 i somras, och de hade ju både Spitfire och MiG-29... och jag måste erkänna att 29-an var ganska överlägsen
-
"Skådespelare" = personer som är med i filmen
-
Danmark med sitt Legoland
