Jump to content

Karlswe

Nivå 9
  • Posts

    12
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Karlswe

  1. Speculatores det var utan tvekan en viktig frågeställning i sammanhanget. Om vi först utgår från att patrullen befinner sig på patrull utanför det egna området men i ett område där det kan antas att den fientliga grupperingen är liten (vilket skulle förklara att fi inte fortsätter eldgivningen, att de nöjer sig med en skjuten och sen försätter sig själva i säkerhet från vad som då skulle kunna antas vara en överlägsen patrull). Patrullen är alltså på ett i grunden "safe" område men med ett begränsat antal fiender i terrängen. De behöver därför inte i första läget dra sig ut utan kan fokusera på den skadade och närskydd av patrullen. Om vi sedan antar att patrullen befinner sig inom ett eget området så finns det antagligen större möjlighet till understöd, dessutom ligger det också i patrullens egenintresse att hålla fi från den egna campen/förläggningen. Därför skulle en möjlighet här vara att låta halva patrullen ta hand om den skadade, sköta närskydd av den skadade samt om det är möjligt förflytta den skadade emot den egna campen/förläggningen om det är möjligt. Samtidigt som den andra halvan av patrullen kan avsöka närområdet och försöka avvisa eller bekämpa fi från det egna området (om de bedömer att fi inte kan vara i nummerärt överläge). Och sen tillslut utgår vi ifrån att patrullen befinner sig djupt inne i fientligt område så borde fokus i mångt och mycket handla om att skydda patrullen från ny fientlig eld då fienden bör vara i nummerärt överläge. Att söka stridskontakt i ett sådant läge bör vara nedprioriterat, utan försvara den skadade och om det är möjligt dra ur eller åtminstone invända med-evac. Allt det här bygger självklart på det jag nämt tidigare om att den skadades överlevnad prioriteras av patrullens övriga medlemmar, högre chef osv.
  2. Min spontana tanke är att tankesättet skiljer sig under mission kontra det "Stora Fosterländska Kriget" (då i i bred bemärkelse, inte det historiska kriget). Under en mission så räknar man dessvärre givetvis med förluster, men när man har större resurser till varje enskild skadad, med med-evac osv. så borde fokuset ligga på att hålla förlusterna nere så långt som det är möjligt. Patrullens moral skulle antagligen påverkas otroligt negativt om de fick känslan av att deras överlevnad inte är prioriterad. Nej, jag tycker det är bra att den enskildas liv värderas högt och att patrullens uppgift får vänta. Allting handlar om prioriteringar, du får förvisso en 30 minuter sen patrull men en patrull med hög moral och som känner trygghet till högre chefs prioriteringar. Förhoppningsvis har du också en soldat som senare kan återvända till frontlinjen och inte behöver skickas i en kista hem.
  3. Uniformsvalet får mig att fundera, dessutom så är 1.a inkorrekt, i Försvarsmakten skriver vi 1. (observera: inga "a" eller ":" osv). I övrigt så instämmer jag i det 109 Eken skriver, det följer inte FM:s grafiska profil över huvud taget. Det är så fel det kan bli, dessutom är annonsen inte på något sätt lockande. Läsvärt innan någon mer får för sig att skapa annonser: http://www.forsvarsmakten.se/siteassets/4-om-myndigheten/heraldiska-vapen-logotyp/grafisk_identitet_v1.3_130916.pdf
  4. "...fältskjorta m/59 ... bärs utan slips och bärs med översta knappen uppknäppt." Från FM:s uniformsbestämmelser 2009, Grunder. Sidan 9-10 (1.2.11 Generella regler för lättnader i klädseln) Edit: Där står även vidare om ärmarnas uppvikande.
  5. Försök med följande formulär: hemvarnet.se/intresseanmälan Om det är så att deras rekryteringsperiod redan påbörjat/avslutats så försök med kontaktuppgifterna på följande sida: ungdom.se/sannahed/?action=kontakta Och ja, det gick inte att klistra in länkarna så du får dessvärre kopiera och själv klistra in dem i adressfältet
  6. Jag föreslår att du börjar med en väska på max 8-10 kilo, när det känns bra så öka med 2-5 kilo och så vidare.
  7. Gå inte ut för hårt i början, du vill inte riskera att tröttna på träningen eller råka ut för skador. Gör som föregående säger och öka gradvis. Sen så bör du försöka att variera dig så mycket som möjligt så att du inte hamnar i ett bekvämt mönster som du alltid följer. Variera vikt, terräng och träningsform så ska du nå ett gott resultat! Lycka till!
  8. För mycket skofett skulle jag inte kalla för ett problem, jag tycker själv att det bra att ha kängorna ståendes med lite för mycket fett än för lite. Innan övning är det sen bara att torka bort det överflödiga (inte anfalla med skoborsten innan överflödigt fett är borta, den blir bara kladdig och kängorna inte putsade). Så ta valfri tygtrasa och börja torka av kängan ordentligt innan putsning. Kängan ska inte kännas "kladdig/fettig". Försök för guds skull heller inte att "fettputsa", med andra ord försöka få till putsen på kängorna genom att kladda in kängorna med fett så att de "glänser". Fin puts ordnas med tålamod, tålamod, en skoborste, tålamod och lite svart skokräm.
  9. Som aktiv HV-Ungdom vill jag bara säga följande, inte för att låta nedlåtande på något sett men jag tror inte att någon militär ungdomsverksamhet ger bättre eller sämre förberedelser inför GMU. De färdigheter som övas inom ungdomen ger egentligen bara en svag bild av hur det är att vara soldat och man får enbart väldigt grundläggande kunskaper. Ungdomsverksamheten är främst för att väcka intresse hos ungdomar. Men jag kan utan tvekan rekommendera dig att deltaga vid ungdomsverksamhet på regelbunden basis, då även de civila träffar och liknande som ibland ordnas. Utbildningen är en del men gemensamheten man känner med de ungdomar man övar med någon gång i månaden är minst lika viktig. Det tror jag nästan är den färdighet som utvecklas mest, att fungera i grupp, färdigheter som du kan få inom vilken friv-organisation som helst. Fastna inte vid en bild att försvarsutbildarungdomen eller Hemvärnsungdomen skulle skilja sig i hur militär verksamheten, eller att den ena eller den andra organisationen skulle i sig vara bättre. Försök istället hitta den organisation som har mest regelbundna övningar och engagerade Ungdomsledare/Instruktörer. Du kommer inte ångra dig oavsett var du hamnar! PS. Jag hoppas att mitt inlägg inte var för rörigt, samt att ni förstod vad jag försökte att få fram DS.
  10. Utifrån egen erfarenhet så kan jag säga såhär, här i Östergötland samövar vi mer än sällan med andra organisationer. Jag tror dessutom att något form av samarbete i övriga Sverige mellan organisationerna inte är ovanligt. Men det spelar fortfarande roll vilken organisation du söker dig till från början: Hemvärnsungdom, Försvarsutbildarungdom eller Ungdom Flygvapenfrivilliga mm. Men ett engagemang inom friv.rörelsen på hemmaplan bortsett från Sjövärnskårens sommarskolor är något jag varmt rekommenderar. /Karlswe
  11. Vad jag vet så har sjövärnskåren i stort samma verksamhet som övrig frivilligverksamhet för ungdomar. Med undantag för att SVK inte skjuter något men däremot har rodd och dylikt i sin verksamhet. Men det du kan räkna med är fys, ro valbåt, radiokommunikation (samt morse), slå knopar, exercis (gå i takt, vändningar mm) överleva i fält samt bo på logement. /Karlswe
  12. Utifrån den erfarenhet jag har av ungdomsverksamheten, är själv GK-elev från Hemvärnsungdomen, så kan jag säga såhär: Militär verksamhet handlar inte om att kunna springa en mil på kortast tid eller lyfta tungt på gymmet. Det handlar om att orka bära "tungt" och gå långt. Att vara uthållig är viktigare än att vara supersnabb/-stark. Glöm inte att ett starkt psyke klarar man sig långt på (pannben). Så länge man klarar av att jogga ett par kilometer och kunna bära sin egen packning (Ca 8-10kg) så är man på säker mark. Att klara av 10 armhävningar (på knä eller inte) är nog dock bra för att slippa skämmas under BRAK:en ;) Men precis som REALIN skriver, så kommer det bli mycket roligare desto bättre kondis/styrka du har. Lycka till som ny ungdom i försvarsmakten! /Karlswe
×
×
  • Create New...