Jump to content

und

Nivå 9
  • Posts

    22
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

und last won the day on January 15 2011

und had the most liked content!

Profile Information

  • Kön
    Man

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Luftvärnet
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    PB Lv 2
  • Placering/Tjänst
    Anonymt

und's Achievements

Menig

Menig (3/18)

0

Reputation

  1. Varför inte fråga din utbildningsgrupp el. HvSS?
  2. Är nyfiken på trender och debattklimatet i samband med seminarierna runt om i landet. Hur upplevde du det? Försvarsforum är ett samarbetsprojekt mellan Allmänna Försvarsföreningen (AFF), Försvarsutbildarna och Kungliga Krigsvetenskapsakademien (KKrVA) som syftar till att informera och diskutera försvars- och säkerhetspolitiska frågor inför försvarsbeslut 2015 på temat ”Hur försvara Sverige?”. Detta sker på många platser i Sverige under hösten 2013 och under 2014. Själv tänkte jag delta på måndag den 24 februari kl. 18.30 på Residenset i Växjö. Ska bli intressant att höra riksdagsmän, journalister och Brigadgeneral Michael Claesson, Överste Bo Hugemark m.fl.
  3. En liten film som minner från den tid då vårt kuppförsvar övades mer regelbundet.
  4. Ta ett samtal med högre chef, så ska det nog lösa sig. Vi har övningsanmält marschträning två dagar i veckan. Då möter vi som är sugna upp för att idka snabbmarsch i ett backigt område som delvis består av eljusspår. Vår grundregel är att övar vi i uniform så ska det vara övningsanmält, har svårt att tänka mig att det skulle gälla något annat någon annanstans. Vid annan tid eller plats så gäller kängor och stridsäcken, men civila kläder. Tränar du inför fälttestet kör med kängorna och ryggsäck och ta sedan ett extra varv vid övningsanmäld marsch fullt uppkittad.
  5. Med GU på området så vill jag instämma i det resonemang DaRaven och whamou för. Det är en för avancerad stridsuppgift för Hv, då det är så mycket samverkan som måste till för att eldenheten ska ha eldtillstånd och få bekämpa luftmål. Det är bättre att låta den uppgiften ligga fast på de två ynka bataljonerna vi har för ändamålet i dag. Lägg i stället fokus på hur vi kan stärka vår markoperatibla förmåga i Hemvärnet.
  6. Jag har själv såväl sett som blivit informerad om att man nu delar ut kort till visa tjänster på bat. staben för att de behöver tillgång till Emil. För oss andra får vi invänta "Emila". Har själv höga förväntningar på att slippa se alla remissutgåvor som skarpt använd utbildningsmateriel i pdf-form när vi väl är där.
  7. Min uppfattning är att hemvarnet.se skapades i en tid då egna HTML-knackade initiativ behövde stävjas. D.v.s många riktigt undermånlig webbsidor med kryptiska avsändare. Jag är själv redaktör på hemvarnet.se och gått en kurs på HvSS som ger mig redaktörsrätten på min undersida. Detta hindrar mig inte från att anse att den börjar spela ut sin roll. Genom blog.forsvarsmakten.se, informatörerna på förbanden och dess facebook-sidor så når vi ut med det som ska ut. Resten ska hållas internt anser jag. Som tur är jag inte ensam i dessa tankar utan de signaler jag får är att man jobbar hårt på frågan, men att det tar sjukt lång tid innan lösningarna är implementerade för såväl intern- som externkommunikation inom FM (som bekant även Hv ingår i). En del i detta är att man samverkar hårt kring de behov som såväl anställda som hemvärnssoldater har. Hör och häpnad är de i princip de samma! Det gör att man måste tänka ett varv till när man ska dimensionera systemen för ytterligare 20 000 soldater. Tyvärr tenderar deadline att skjutas framåt för delar av arbetet, men i höst låter det just nu som att åtminstone hemvarnet.se har en ny första sida...om nu inte tiden sprungit ifrån detta. Vidare har jag visa förhoppningar på att vi kommer att ha en ny sida för rekrytering till FM och att den nuvarande för FM blir för ren myndighetsutövning och att det finns ett extranät där vi som har samröre med FM men inte access via Emil kan konversera och hitta de dokument vi behöver för att var fortsatt kompetenta soldater i Försvarsmakten.
  8. Min pappa var pjästekniker där nere och han har berättat för mig hur tre män låste in sig i en pjäs en gång...då inte i syfte att skydda sig från Ivan utan för att löka eller markera orättvisa under en längre KFÖ på 80-talet. Vad det gjorde då efter en tid var att nödöppna pjäsen vilket går om man rekvirerar rätt fordon. Antar att ni kan gissa resten. Även om tiden gått och pjäserna är borta utmed våra kuster vill jag ta det via PM om mer detaljer krävs.
  9. HC Elefanten i rörliga bilder. Ifs inte militärt, men tillräckligt nära för att vara av intresse hoppas jag.
  10. Håll utkik efter dokumentär "Hell and back again" med svensk titel "Helvetet tur och retur". Ber om ursäkt att jag efterpostar, men av en slump fick jag på Kunskapskanalen och fick se slutet av reprissändningen. Lyfter det trots allt eftersom filmen är mer än sevärd och handlar om den drivne gruppbefälhavaren Nathan som skadas svårt i offensiven mot talibanerna i Afghanistan 2009. åter i USA är han beroende av sin fru för att klara vardagen. Tunga mediciner och krigsminnen gör att Nathan pendlar mellan framåttänkande och djupa depressioner. Filmen är en otrolig skildring av det som händer i Afganistan i balans med ett tufft återvändande. Dokumentärfilmaren Danfung Dennis har gjort en otrolig film som är värd att hålla utkik efter. Förhoppningsvis tar t.ex. DocLounge eller någon filmfestivaler upp den i sitt program framöver. Kanske dyker den upp på nätet eller på DVD. Länk till hur dokumentären spelades in...
  11. Det ska bli mycket spännande att se hur detta försök utfaller. Personligen tror jag mycket på det. Något vettigt att göra under sommarledigheten med kost och logi betalt. Efter placering ca. 7 000 kr att fylla på studiekontot med varje år. Betald äventyrssemester på västkusten
  12. Ställ din fråga direkt till K3! De skriver själva på sin sida så här: För dig som har frågor om soldatyrket, GMU, grundläggande militär utbildning vid K 3, 31:a luftburna bataljonen, 32:a underrättelsebataljonen eller fallskärmsjägarutbildningen, kontakta oss via [email protected]. En utmärkt folder från Försvarsmakten som beskriver GMU Rapportera gärna ditt svar här.
  13. und

    Klädsel?

    Det är fascinerande hur hårt det sitter hos folk hur vi ska vara klädda och då inte bara bland oss som gjort VPL. Idag görs det avsteg vad gäller bl.a. huvudbeklädnad på order från högre chef. Jag menar precis som de flesta av er i tråden att detta ställer till problem när man socialiserar sig med civila. I den miljön förväntas puts och studs från den som är klädd i uniform. Det handlar om ett uppbyggt förtroende och bibehålla en bild av professionalism kring vår verksamhet.
  14. Blev nostalgisk ute i vårsolen. Det finns ganska gått om blå hattar ute på det nedlagd övningsområdet här. Fick aldrig förmånen att skjuta med krevadkarbin däremot fick jag utstå eld ifrån dem under bl.a. mörka postnätter under gröntjänsten. Var väl antagligen ett kul vapen att skjuta med för de unga fänrikarna som tuktade oss i att kasta oss i skydd. Hittade några fina idag fungerande bilder och länkar till detta lilla muskedunder: Och en länk som förhoppningsvis kommer att betå i tid och evighet till Marinmuseums samlingar: http://www.marinmuseum.se/sv/Samlingar/MarketStore/Foremal1/?msobjid=0058802
  15. Underbart! Hittade t.o.m. detaljbild på ett elskåp min pappa ritade till flottans fartyg då det begav sig.
×
×
  • Create New...