Jump to content

Det nya infanteriet


Recommended Posts

Godkväll!

 

 

Hemvärnet står inför sin största omorganisation någonsin, iochmed FB04. Det hela har från början mynnat ut från Högkvarterets beslut att byta namn på Hemvärnet till Infanteriet, och låta HV ta över infanteriets gamla traditioner med allt vad det innebär.

 

Rikshemvärnsledningen har fått i uppdrag av HKV att ta fram ny organisationsplan, tillsammans med realistiska förslag till materielbehov/tilldelning och övergripande uppgifter för det "nya" infanteriet. Hela arbetet skall vara färdigt och inlämnat på HKV senast 050630. Nyorganiseringen av infanteriet har hög prioritet inom hela myndigheten.

 

Nu vänder sig Rikshemvärnsledning till alla er på SoldF.

 

Ge era förslag till hur infanteriet bör organiseras och utrustas. Dock bör ni tänka på att ge så pengasnåla förslag som möjligt. Redan befintlig materiel/utrusning inom FM finns att tillgå. Nyinköp kan ske i väldigt begränsad utsträckning.

 

 

*********************

 

 

Några frågeställningar att arbeta efter/kring:

 

*Bör infanteribataljonerna byggas upp runt samma organisationsplan som gamla IB77-bataljonen? Ny organisationsplan?

 

*En enkätundersökning visar att många reserv- och yrkesofficerare har intresse för befälsbefattningar inom det nya infanteriet. Vart bör reserv/yrkesofficerare placeras, och var gör de mest nytta?

 

*Bör lokalförsvarstänkandet bibehållas, eller skall bataljonerna ha förmågan att strida över hela ytan?

 

*Vilken materiel/utrustning bör tilldelas och prioriteras? Fordon?

 

*Hur många fulla bataljoner bör kunna organiseras?

 

*Vilka uppgifter skall tilldelas det nya infanteriet? Skall gamla hemvärnsuppgifterna utgå?

 

*Hur bör deltagandekraven ligga? Högre eller lägre än idag? Fysiska baskrav? HUr många timmar per år bör vara minimumkrav?

 

*Hur bör rekrytering ske i framtiden, och vilka är målgruppen(erna)?

 

*********************

 

 

Hjälp rikshemvärnsledningen, ta för er!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Du kanske skall börja med att ställa en uppgift, vilken uppgift skall förbandet/förbanden klara och vilken är den dimensionerande motståndaren. Utan den informationen är din frågeställning meningslös

*Vilka uppgifter skall tilldelas det nya infanteriet? Skall gamla hemvärnsuppgifterna utgå?

 

 

Det var upp till er, imint!

 

Vore kul om det faktiskt kom någon med seriöst förslag, som kunde skapa debatt!

 

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Det gäller att fundera på om man nu längre värkligen behöver ha kvar ett Hemvärn som ska försvara sin by eller sitt område vid en invation.

Ja, det har man gjort. Det är därför vi inte har kvar ett sådant Hemvärn...

 

Dagens Hemvärn är en alldeles utmärkt resurs för att möta ett assymetriskt hot mot vårt samhälle. Att vi kommer att utsättas för ett sådant hot i framtiden är inte otroligt med tanke på vårt utlandsengagemang som bara kommer att bli större om man ska tro på FB04.

Link to comment
Share on other sites

De gamla sisu vagnarna och överblivna pbv:er ser jag ett behov utav.

 

Splitterskyddade fordon kan man motivera med att man kanske någon gång behöver hjälpa polisen med att hämta skadade/gisslan ur ett hus samtidigt som risk finns att man blir beskjuten.

 

Mer ansvar mer timmar och mer betalt.

 

Få ny utrustning och inte ärvd.

 

Mer övningar med andra förband.

 

Möjlighet att som minst pluton kunna åka utomlands på skarpa uppdrag.

 

Understöd som överstiger 84mm.

 

Bättre radio/signal utbildning.

 

Riktig och standardiserad (gäller väl hela FM) radio apparatur.

 

Kpist och pistol till fler.

Är vad jag kommer på nu.

Edited by dxl
Link to comment
Share on other sites

Jovisst, Terrängbilar i alla former är ju alltid coolt, förvisso kanske lite dyrt.

 

Insatsbataljoner kanske? En per MD eller nåt.

 

Men K-pistar??? Varför? Varför inte införa AK5 till hela Hemvärnet istället.... Borde ju rimligtvis räcka när man drar ner till 30 000 man.

 

Namnbyte.... :D:/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...