Jump to content

Julhelm

Nivå 9
  • Posts

    14
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Julhelm

  1. Till skillnad från moral, så är etik absolut. Sunt förnuft härrör från etik, och därför måste sunt förnuft också vara absolut. Exempel på etiska normer som i vardagligt tal kallas sunt förnuft: "Det är fel att döda en annan" "Det är fel att stjäla" "Det är fel att skada andra för egen vinning" "Det är fel att ha slavar" Det betyder inte att dom har rätt, för rent etiskt är Sharia och allt motsvarande helt förkastligt, medan det enligt deras religiösa moral är helt rätt. Det betyder bara att deras "moral" är etiskt förkastlig.
  2. Var iofs en Type 97 men låt gå. Japanesisk var den iaf. Bollen till dig.
  3. Att man har rätt till att befria sitt land från främmande ockupationsmakt eller från en statsapparat som upprätthåller sitt välde med terror mot den egna befolkningen. Eftersom dessa är demokratiskt valda och alltså ingen ockupationsmakt så är det inte okej. Om det kan bevisas från ett humanistiskt perspektiv, ja. Det vore ju ganska svårt att kategorisera Baath- eller Taliban-regimerna som "demokratiska och humanistiska". Stater som bygger sin makt på systematisk terror och brott mot mänskliga rättigheter ska störtas. Det sunda förnuftet.
  4. Kanske det är dags för en liten omvärdering av hotbilden? Förr så var det Sovjet. Nu är det Miljöpartiet och Vänsterpartiet.
  5. Nästan rätt, men den är känd som något annat. Och den är inte europeisk.
  6. Men eftersom deras motiv är illasinnade, hamnar inte den rätten hos dom. Visst, alla har rätt till att befria sitt land, men om "befria" innebär att upprätta en religiös diktatur ala Sharia-modell, är det väl inte längre frågan om en "befrielse" till det bättre?
  7. Vem förtjänar att dö av självmordsbombare eller tas gisslan och avrättas summariskt av "milismän"?
  8. Fånigt att man drar upp den gamla videon nu igen. Det syns ju tydligt i början hur fundisarna springer iväg med en rpg/sam, så de är helt legitima mål. För det andra så bör man komma ihåg att de här fångarna som "torterats" faktiskt inte är "frihetskämpar". Hade de varit det så skulle de inte slå till urskiljningslöst mot civila irakier såväl som civila västerlänningar, ta gisslan och avrätta dessa etc. Dessutom tror iaf inte jag att de skulle vara särskilt snälla och älskvärda mot den som haft oturen att hamna i deras händer som fånge. De är religiösa fanatiker som ivrigt tagit tillfället i akt att försöka utnyttja oroligheterna efter Baath-regimens fall för att bygga upp en islamistisk teokrati, och därför gör de allt i sin makt att destabilisera det bräckliga samhället i Irak med terrordåd och annan omstörtande verksamhet, helt i linje med denna kategori människors vanliga modus operandi. Så det är ju liksom inte "synd" om dom på något vis.
  9. Givetvis måste det röra sig om 9mm pistol med dithörande ammunition, vilka är överrepresenterade hos kriminella. Har svårt att tänka mig en kriminell föredra .22 framför kraftigare 9mm.
  10. Ok här kommer en ytterligare ledtråd:
  11. Inte riktigt, men nära
  12. Enfield EM-2
  13. Stiligare automatkarbin får man väl leta efter?
×
×
  • Create New...