Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

BA02

Nivå 9
  • Posts

    96
  • Joined

  • Last visited

About BA02

  • Birthday 1971-05-01

Contact Methods

  • Website URL
    http://user.tninet.se/~psj909n

Profile Information

  • Kön
    Man
  • Placering
    Lund

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Flygvapnet
  • Utlandstjänst
    Ja
  • Detaljer Grundutbildning
    KD754, omgång 903, F10 (senare F17) Luftbevakningstroppchef
  • Placering/Tjänst
    Bevakning/Insats
  • Övrig militär verksamhet
    BA02, Batstab Tidigare aktiv inom FVRF framförallt inom SÖS

Recent Profile Visitors

380 profile views

BA02's Achievements

Menig 2

Menig 2 (5/18)

0

Reputation

  1. Tanken går till alla anhöriga samt inblandade. Lite foton från olyckan hittar man HÄR
  2. Plus att det militära är inte allt i ansökan !! Skriv alla meriter du har som kan hjälpa dig. Hör och häpna nu... Jag kom in på ganska kort varsel då min företrädare hoppade av. I samma veva fick bataljonen veta att de inte fick någon idrottsofficer. Så jag kom med på BA02, för att jag sökt stabsass (inte riktigt den tjänst du söker kanske) och för att jag var aktiv idrottsledare (hade även nyss dragit igång en klubb, då det inte fanns en basketklubb i min stad). Jag satt senare och planerade turneringar, marscher, fysaktiviteter m.m. för 1200 personer. Efter ett kort tag fick jag byta inriktning som stabsass (flyttade från pers till ops, då ops hade högre prio vad det gällde bemanning) och allt jag planerat (och förhandlat med locals) föll ner i papperskorgen. Därefter har jag blivit antagen till en massa missioner (åtminstone 6-7 olika), trots att jag är utbildad inom flygvapnet (luftbevakningstroppchef). Av någon konstig anledning har det alltid kommit en flicka eller ett arbete emellan. Kanske t o m är det så att jag inte ville åka igen så mycket som jag trodde, jag vet inte riktigt. Så jag stämmer upp i den övriga (mans)kören : Sök, sök och sök
  3. Slutbesiktning på vårt nybyggda hus idag, bara små brister. Slutbetalade en kvart senare och nu är jag och sambon husägare. På fredag och lördag ska man bli biffig, när jag släpar kartonger och möbler.
  4. Skytteluskvisan med Thomas "Berkan" Bergqvist
  5. Jag har inte följt länkarna, men det är värt ett försök. HÄR
  6. Idag anlände ett paket från Adlibris. Utlandsstyrkan i fredens tjänst Har bläddrat lite snabbt i den. Ser bra ut! Reagerade på paketavin 1.6 Kg vägde paketet.
  7. Life is a b.....
  8. Jag har hört att SWEBAT råkade komma till tidigt, någon typ av felproduktion. Hmm funderar på när jag kom över mitt märke. Kan det ha varit före eller efter BA05. Jag vet dock att den jag fick den av sade att det var ett feltryck inför BA01. Jag köpte givetvis den förklaringen men har kanske varit lurad i flera år / BA02 som kanske är lättlurad
  9. Hittade en omtalad bok på nätet (antikvariat). Den inbundna versionen. Jag vet att jag har haft pocketversionen, men nu kan jag inte hitta den. Fågelbröstet "Mitt" omslag ser inte ut som det på länken ovan.
  10. Nyfiken fråga. Vad kommer ingångslönen bli nu när de civila får göra lite mer i Stockholm? / Civil op, LKC Malmö
  11. @Axial Hyffsat trådlyft !
  12. Igår, efter ett riktigt långt övervägande, köpte jag en ny digitalkamera. Vägde ett antal kameror för och emot men till slut bestämde jag mig för Canon S3 IS Enormt imponerad av bildstabilisatorn, se ett exempel HÄR Kanske inte den mest fältmässiga kameran, men med rätt väska så kommer den nog få följa med ut. Även imponerad av att kameran spelar in film med stereoljud.
  13. BA02

    GPS Handburet

    Har du eller någon annan köpt kartan? Är den värd pengarna (om man redan har friluftskartan) ? Hur stor skillnad är det egentligen på den nya och den gamla?
  14. BA02

    Utrustning FVRF

    Tror det beror på vart i landet du bor. De gemensamma övningar jag har varit på visar att de olika flottiljerna har utrustat väldigt olika.
  15. Under BA02 kom jag ganska ofta i kontakt med holländarna. Många av dem jag pratade med gjorde sin värnplikt i Bosnien, för då var värnplikten kortare än hemma i Holland. Undrar hur mycket utbildning de hade innan "rotation". Holländarna var som små barn i leksaks/godisaffär när de fick veta att de skulle till "sappnafingret", under sin värnplikt.
×
×
  • Create New...