Följande sas till mig på fystesterna i Göteborg för polisen.
HKV kom ut med en lista på namn och personalkategorier till RPS som inte skulle ha rätt till att få delta i omställningsutbildningen. Då denna listan kom ut efter det att personer hade blivit kallade så fanns det inget RPS kunde göra. Så kadetter får delta i denna omställningsutbildning. De får dock ta studielån precis som vilken student som helst.
Vidare sas det att personer som både sökt till omställningsutbildning och den vanliga måste välja en av dessa vid sista testerna, så man inte har en dubbel gräddfil in.
Valet görs först vid dem sista pga att innan dess så är det tämligen onödigt att göra ett val. Det är ju först då man kommit till dem sista testerna som det finns en bra chans att man kommer in.
Det är 96 platser reserverade för omställningsutbildning enligt rekryteringssektionen. 4 klasser alltså. Det kan bli så att de som kommer in får läsa polisutbildningen på distans.
Omställningsutbildning är komprimerad, alltså samma innehåll som den vanliga.
Och, ja, jag tycker att officersyrket samt polisyrket har en hel del likheter samt att det är helt rätt att ge oss en förtursbiljett.
MVH Malmgren