Jump to content

Mattsson

Nivå 6
  • Posts

    1 368
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    2

Mattsson last won the day on July 5 2011

Mattsson had the most liked content!

About Mattsson

  • Birthday 1987-01-09

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man
  • Placering
    Welfare
  • Intressen
    Kvinnor och allt för dyra armbandsur.

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Kavalleriet
  • Utlandstjänst
    Ja
  • Detaljer Grundutbildning
    Signalist, K3 06/07
  • Placering/Tjänst
    Luftburen
  • Övrig militär verksamhet
    Typ ja.

Recent Profile Visitors

1 230 profile views

Mattsson's Achievements

Sergeant

Sergeant (12/18)

4

Reputation

  1. Är målet att bli civil polis tror jag att MP är den väg man vill gå. Mest för att de har som mål att alla efter åtta års tjänst de ska kunna anställas som civila poliser. Exakt hur ska gå till i praktiken har jag ingen aning om. CKaKoGrp= Chefen för KaffeKokar GRuPpen
  2. http://www.digitaltmuseum.se/search?also_without_pictures=1&items_per_page=15&name=%22M%C3%A5ltavla%22&q=&items_per_page=15&view=&sort_by=&go_to_page=1 @32LvTropp Trycket på Canaxa tavlorna är det copyright. Det är fö därför det finns två olika typer av skjutmål i FM.
  3. Vill du jobba med personskydd finns det bara två möjligheter i firman. Det ena är SOG och den andra 15:e MP kompaniets personskyddsgrupp. Oavsett vilken du hamnar på kommer du att hamna i skolbänken igen, för MP's del innebär det 3 månaders högskoleutbildning.
  4. Om jag inte minns fel har SAAB PV-målen möjlighet att ställa in känsligheten. Allt ifrån finkalibrigt eld till stridsvagn projektil. Men då skjuter man mot fasta mål i korrugerad plåt, vill man skjuta mot rörliga saker får man nöja sig med mål i juteväv.
  5. Sikte -09 är det gamla ak4or siktet anpassat för picatinnyräls.
  6. Jag vill sätta mina pengar på att den vänstra är toppen på en RökGr m/81. Den andra en barlastad granat.
  7. Bara två personer ifrån en trekant!
  8. Det är inte heller så smart att lägga den i topplocket på stridssäcken... Höger benficka är inte ett speciellt bra ställe heller... Inte bröstfickan heller.. Kontenta: ät inte banan
  9. Det fanns faktiskt med en G-Shock i upphandlingen....
  10. På sidan 382 i SoldI Infanteri 1942 står nämligen följande:
  11. S= Stridsgaslarm P= Pansarlarm
  12. Det sitter ett ETA E20.321. i den. Samma som sitter i Tag Heuer Aquaracer Chronotimer Någon som vågar gissa vad Taggen och SS:en mer har gemensamt?
  13. För att reda bot på en vanlig missuppfattning i frågan: Nej, man får inte ligga mera för man har en S&S på sig. Eller för den delen om man har två på sig samtidigt. Källa: Mig själv, tyvärr....
  14. Premis: Anställningsinterjuv i centrala sthlm till ett alldeles jätte vanligt civilt jobb. -Är du fingerfärdig? -Hur menar du? -Alltså skulle du klara av att göra X eller Y själv? -Jag vet faktiskt inte, har aldrig testat på det själv -Ok, men klarar du av att vårda en Ak5:a? -Öh, ja? -Bra! Då kommer du klara ut de uppgifterna alldeles perfekt!
  15. Löpning Annars så bör inte exakt detaljer om testerna spridas på ett publikt forum.
×
×
  • Create New...