Jump to content

Sgt. Larsson

Nivå 9
  • Posts

    130
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Sgt. Larsson

  1. Sgt. Larsson

    Basker

    Exakt! Även om nu jag bara har hoppas kvar, så hoppas jag på att den enda baskern i flyget stannar hos FBJS. Och helikopterflottiljen, om man räknar dem till flyget? Inga huvudbonader har hittils försvunnit pga baskerinförande vad jag vet. Själv ser jag baskern som ännu ett val i huvudbonad för den verksamhet man nu skall utföra. Skall man röra sig i civilisationen i M/90, fara på sambands eller stabsövningar (som inte hålls i fältmiljö) i utlandet så torde det rimligen även finnas en basker som flygvapenpersonal kan bära när dom representerar flygvapnet. Kan t.ex. nämna att när jag var nere och besökte Combined Endeavour (NATO sambandsövning i Tyskland) så kändes det ganska "sluskigt" att gå omkring med fältmössa när alla andra hade basker motsv "fin huvudbonad". Men det var som sagt den enda huvudbonaden jag kunde bära. En basker för sådana ändamål är enligt mig en bra valmöjlighet. Sen kan man tycka vad man vill om baskern, smaken är som baken. Vissa tycker den ser bra ut, andra inte. Valmöjligheten bör ändå finnas.
  2. Vi kan ju inte utesluta att någon hoppar av i protest mot beslutet (vilket vore synnerligen dumdristigt), men dom allra flesta, inkl min nuvarande kurs tänker fortsätta och ta examen. Mycket kan hända fram till juni nästa år då uppsägningarna verkställs (och vi tar examen). Plus att hoppar man av nu har man slösat bort 1½år av sitt liv på ingenting. Gå kvar ett halvår till med betalt utbildning/bostad/mat och få en yrkesofficersexamen på papper, plus möjligheten att anställas i framtiden / gå i officersbefattningar i utlandsstyrkan är det som motiverar mig just nu. Edit: omformulering.
  3. då har de kadetterna fått information som inte stämmer, inget är klart än, på tisdag väntas ÖB hålla tv-sändning hoppas hoppas Det har dom inte. Men jag hoppas jag har fel. Låter ytterst dumdristigt av förbanden att gå ut med sådan information när diskussioner mellan facket och arbetsgivaren fortfarande har pågått. Jag har då inte hört något om detta från andra kadetter iallafall. Kan hända att dom fått gammal information, det verkar pendla fram och tillbaka ganska snabbt just nu så... tisdag, då gäller det.
  4. Officersutbildningen eller värnpliktsutbildningen? Källa på det där?
  5. Tack alla för tipsen. Skall nog kunna skriva ihop nått som funkar ;)
  6. Jo, har redan kollat med deras ambassad och dom visste inte mycket. Problemet är ju att det gavs så kort tid för uppgiften, skall redovisas imorgon.
  7. Har fått en liten uppgift som handlar om att presentera Frankrikes nuvarande utlandsmissioner, hur stort manskap det är på varje och om politikerna var eniga i sitt beslut om att skicka ut respektive mission... En bajsmacka med andra ord då de flesta internetsidor som finns är på franska. Sgt. L Fransmän som inte vill prata engelska Ska ringa och höra med Sveriges försvarsattaché i Frankrike imorgon om dom har någon koll. Men hör bara snabbt med er om det finns nån som har snorkoll på Frankrikes militär och politiska spel?
  8. Tja, är man fattig kadett och är tvingad enligt skolordern att bära M/87 under tjänst utanför skogen så är det inte så mycket man kan göra åt saken. Vi använder dom väskor vi har blivit tilldelade och kom inte och säg att den blå persedelpåsen är speciellt snygg att konka runt på ;) Själv har jag inget emot att bära ss2000 till M/87, men så ser ju iofs inte mitt exemplar ut som sju svåra år heller. Måste bara hugga lite på att det låter som om dom flesta går omkring frivilligt i M/87. I min värld är det bara dom som har en tjänst lämpad för inomhusbruk som går omkring i M/87. Stadsofficerare, stril med mera. Vi andra byter till M/90 så fort ett kryphål i skolordern upptäcks :P
  9. Mycket bra bok, man önskar bara att man hade haft den i näven när ryckte in i grönt. Så mycket obesvarade frågor som man hade fått svar på då. Rekommenderas varmt till nyinryckta.
  10. Han kan bli officer om förbandet vill anta honom och om han gör fyllnadstjänstgöring för att ta höja sitt betyg till 10-7-7.
  11. Då får nog FM se över sina löner också. Tror inte många civilingenjörer nappar på att jobba som fänrik med 17.7 i månaden. Om det inte är rejält med arbetsbrist i det civila samhället då. Men om dessa "specialanställda" skulle få en annan lön? Skulle det bli dålig stämning bland den "gamla" officerskåren då mån tro?
  12. När man läser uttalanden från politiker i dom flesta partier så är samtliga väldigt negativa till att MP och V har fått en sådan kontroll över försvarsbeslutet. Skönt att höra att det inte kommer att passera obemärkt. Dock gillar jag inte att S gör sådana här deals på förhand: "Enligt Wetterstrand slogs det i budgetförhandlingen fast att slutliga försvarsbeslutet måste ha v:s och mp:s godkännande. Orsaken är att beslutet i så hög grad påverkar statsbudgeten."
  13. "Jag är nöjd med att vi har samlat partierna runt satsningarna mot arbetslösheten. Det är helt centralt, sade finansminister Bosse Ringholm till TT på lördagskvällen. " http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=5...ousRenderType=1 Man vill motarbeta arbetslösheten... och skära i budgeten i FM som resulterar i att cirkus 6000 personer förlorar arbetet. Vart finns logiken?
  14. Vi ska ju ändå försöka dra ner på beställd materiel så det är inte förvånande.
  15. Chefens övning 3 är inriktad på överlevnad, fångtjänst, strid, ledarskap och uthållighet. Detaljerna hålls hemligt om vad som exakt kommer att ingå, och dom trycker ofta på att den skulle skilja från år till år så att ingen vet vad att vänta. Men det kan mycket väl bara vara något som dom säger. Pågår i 1½ vecka och "kan" utspela sig på flera olika platser i Sverige. Skall bli väldigt intressant att genomföra den. Hitta sina egna begränsningar. :P Just därför kan jag mycket väl tänka mig att b-styrkor från andra förband kommer att delta.
  16. B-styrka åt oss? Kan vara under MHSÖs chefens övning 3 vecka 20-21? Man vet aldrig.
  17. Detta har väl tagits upp tidigare? ... mjo det har det. http://forum.SoldF.com/in...ndpost&p=110769
  18. Säksoldater utbildas på båda kompanierna i dagsläget. Vet ej hur det bli nästa omgång med de omstruktureringar (indragningar) i vpltjänster som gjorts.
  19. Komplement för vad, kallare vinterklimat, eller hur menar ni?
  20. Vi fick ut den under vår fjällmarsch nyligen. Dock var det aldrig någon stillastående tjänst att tala om så jag kan inte ge några kommentarer på just det ändamålet men det var skön att ha på sig iallafall. Kliar inte lika mycket när man inte har någon skjorta på under. I frågan om den är varmare eller inte kan jag tyvärr inte bedömma. Märkte ingen större skillnad mot gamla värmetröjan. Men den är säkert bättre än den gamla ;)
  21. Just därför att det inte begicks några fel. That's it.
  22. Om jag inte missminner mig helt fel så är fotot taget med ryggen mot "matsalen". Precis vid infarten från huvudvägen. Framför oss har vi väghållningsmaskiner + maskinhall där även vpl fyller på vattendunkar och diskar kärl. Iaf under 02-03 B)
  23. Sgt. Larsson

    Basker

    Vi kan byta ;)
  24. Jo, det har sagts förut men nu spekulerade vi lite om hur det blir om avtalet för Särskild Pension inte går igenom och FM tvingas till att säga upp YOF pga arbetsbrist. Då ryker flera års YOP plus de 2-4 senast anställda YOF kullarna.
  25. Läste precis själv samma stycke ur nämnda dokument. Frågan är om ledningen i fredags var optimistisk i sitt uttalande. En sak är säker, jag känner mig inte särskilt trygg längre. Man borde kunna tycka att uppsägningarna kunde skjutas ett år framåt så att den sista kullen (03-05) blir anställda. Men om sist in - först ut gäller så försvinner ju enligt dokumentet alla kadetter plus fänrikar och eventuellt några löjtnanter. Snacka om att göra en 180 och istället föråldra försvaret. *banka huvudet i vägen smilie* Kommer att följa detta ämne med stort intresse.
×
×
  • Create New...