Jump to content

Skanefane

Nivå 9
  • Posts

    30
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Pansar
  • Utlandstjänst
    NBG beredskap
  • Detaljer Grundutbildning
    I19 Pbat
  • Placering/Tjänst
    Anonymt

Skanefane's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Så alla motståndsmän i form av talibaner, knarkkungar och övriga ligister som danskarna får klorna i skickas till Danmark för lagföring? Straffas de enligt dansk lag då med påföljd i danskt fängelse eller slussas de tillbaka till det land de kommer ifrån? Sköter inte afghanska myndigheter detta då brotten begås där? Eller har jag missförstått något riktigt rejält nu?? Klockan är mycket men det här är ett väldigt intressant ämne!
  2. Verkar finnas viss substans i detta.. http://www.genderforce.se/dokument/Genderf...rev3_070413.pdf [Förtydligande: Länken ovan visar enbart att Lindberg har undervisat FM's personal i genderfrågor och i samma nyhetsbrev men i en annan artikel så omskrivs också NBG08 som ett förband som kommer att använda sig utav "Gender Field Advisors", dock utan direkt koppling till Lindberg ]
  3. Vet inte hur de har suttit placerade men det finns ju säten för förare plus fyra passagerare i "kupen" i en Galt, plus två säten i lastutrymmet men som jag blivit lärd att man inte får använda av säkerhetsskäl(??). Har man har kunnat transportera sex personer plus utrustning i en Galt utan att använda de två bakre sätena (lastutrymmet) så har man nog fått pressa duktigt och använda skohorn?
  4. Verkar med andra ord vara vädligt oklart än så länge vad som gäller angående lönerna, förmåner m.m. för NBG11...alla verkar ha olika uppfattningar eller tolkat ett budskap olika, även utöver forumet här. Att jag inte ser lönen som en anledning att söka är en sak, men att veta att ens omkostnader iaf. är täckta är ett plus, om det nu blir så d.v.s. Kanske dags att söka då?
  5. Jag minns inte om lönen stod med i min befattningsbeskrivning när jag sökte sist, men jag tror inte det. Jag fick höra min lön om det var under ringveckan eller något, men vid inrycket och följande information så fick vi reda på att det var -5000 (tror jag) under utbildningen och full befattningslön under beredskapen. Alltså, befattningslönen är inkl. "beredskapstillägget" vill jag minnas, men mitt minne kan vara rent galet
  6. Men om man då väljer att köra bil till/från den ort man tjänstgör i, kommer man då inte att kunna äska om körersättning eller hur fungerar det? Sist så fick jag körersättning då jag valde att köra bil istället för att flyga vid inrycket, gjorde plus på det (förutom slitage på en redan gammal bil). Kan man "dra av" vid deklarationen för motsvarande summa som transport till/från arbetet kostar eller måste detta ske via arbetsgivaren vid varje tillfälle, som det gjorde sist, då fick jag ersättning för transport till/från arbetsplatsen månaden efter. Är helt värdelös på "deklarationsregler", förmånsbeskattning etc. då jag har en i familjen som brukar sköta detta åt mig
  7. Uha.. mår illa! Väldigt många vänner och tidigare NBG kollegor som är nere.. skitarsel att man inte kan få mer information! [Edit: uppdaterat på mil.se Två svenska soldater skadades och är förda till sjukhus. Ingen av soldaterna har livshotande skador. En har lindrigare skador. Anhöriga är inte underrättade... lättnad!!]
  8. Hejsan, jag vet inte om du fått svar på frågan men under NBG08 så var det ett flertal av mina kollegor som fick fara iväg (utan bekymmer) för att göra tester för PHS, tre av dessa kom dessutom in senare och hoppade då av NBG för att påbörja polisstudierna så det är ingen fara vad gäller den biten. Tipset till dig är från mitt håll är istället att fundera över ifall du vill påbörja NBG för att eventuellt hoppa av när det börjar bli dags för beredskap? //Skåne Realistiskt kan man väl tro att om man är lite yngre och relativt nymuckad så borde man kanske ha en högre chans att bli antagen till NBG än phs. Måste ju iaf vara bättre att söka bägge och kanske komma in på en, sett ur det rent egoistiska perspektivet, och därefter välja bort en. Ett jobbigt men likväl roligare val än att inte söka den andra och sedan inte komma med på den första. Självklart så ska man söka allt man vill in på men jag tänkte mer att det kanske blir en svår sits att sätta sig själv i då man efter ett halvårs utb och påbörjad beredskap hoppar av för att man kommit in på PHS. Men givetvis så är det upp till var och en att bedöma sin egen situation och vad som känns rätt. Jag tror inte att någon hade synpunkter på att de som hoppade av NBG08 för PHS inom deras plutoner men jag minns att det var en del vakanser som uppstod och det kan, inte sagt att det var eller blir så, leda till merjobb för plutonerna vad gäller gruppernas sammanhållning, utbildningsnivåer m.m. men det är kanske inte någon annan jag som har dessa funderingar, alltså hur man själv hanterar valet att välja den ena före det andra förutsatt att man har att välja mellan två säkra platser d.v.s. NBG eller PHS.
  9. Hejsan, jag vet inte om du fått svar på frågan men under NBG08 så var det ett flertal av mina kollegor som fick fara iväg (utan bekymmer) för att göra tester för PHS, tre av dessa kom dessutom in senare och hoppade då av NBG för att påbörja polisstudierna så det är ingen fara vad gäller den biten. Tipset till dig är från mitt håll är istället att fundera över ifall du vill påbörja NBG för att eventuellt hoppa av när det börjar bli dags för beredskap? //Skåne
  10. Nu har du inte förstått vad Honken skrev. 3 561 metriska ton per battaljon inte per vagn. Självklart har jag missförstått att det handlade om 58 stycken vagnar, får skylla på selektiv syn eller något;) Ber ödmjukast om ursäkt för mitt missförstånd. Man ska inte vara wiseass sena kvällar och nätter
  11. Jag minns inte var jag läste det men jag har för mig att det var på mil.se som det stod att man kommer att rekrytera från tidigare beredskapsförband t.ex. NBG08. Jag deltod själv i NBG08 men jag var inte med på någon efterföljande FS eller KS mission. Är det någon som vet något eller har hört ifall så är sant, alltså att man kommer att prioritera tidigare anställda i förra NBG ihop med nymuckade eller finns det andra krav som styr. I NBG08 så sa man ju att man skulle rekrytera främst från inneliggande vplkullar men det var ju en oerhörd mängt yxor som fanns med också, kommer man att agera ungeför likadant denna gång tro, att man kommer att se tidigare NBG soldater som "yxor" oavsett om de har varit på tidigare mission eller inte? Jag är inte säker på ifall jag kommer att söka NBG11 men det lockar, NBG08 var en lektion att lära, men har de inte lärt sig av misstagen och planerat tiden efter beredskapen bättre så lockar det inte men frågan är om man får reda på sådant innan ansökningsperioden börjar. När börjar den förresten?
  12. I länken till det 'universala biblioteket' så står det ju "Weight 67.6 short tons (61.4 metric tons)". Skulle det vara 3 561 metriska ton så skulle det vara knarkat, d.v.s en sisådär 3561000kg per vagn, vilket vore väldigt olämpligt.
  13. Jag hade problem med min Ak5c under "The BG", fick eldavbrott JÄMNT, felsökte men fann inget synbart/tydligt fel, hade inne på rep och fick tändstift bytt, ingen skillnad. Jag härledde mitt problem till utkastare och/eller utdragare då det ofta jammade med hylsor som klämde fast patroner. Hände mer än en gång att vapnet matade in en patron medan hylsor fanns kvar och det satt så pass att slutstycket vart helt låst i sitt främre läge, man fick fullkomligt slita i manöverhandtaget för att få bak mekanismen och man kunde då finna en krokig patron samt en demolerad tomhylsa. Jag hade även problem med magasinslåsningen, jag kunde ladda med ett fullt mag och känna med ett kraftigt ryck att det satt fast, skjuta ett par skott på tavla eller under övningsmoment då man framryckte i terrängen och sedan få eldavbrott och då upptäcka att magasinet antingen satt löst eller rent av fallit ur. Hör till gör att jag var mycket noga med vård, var noga med att inte slita onödigt på ytorna i vapnet under rengörning och vid de tillfällen jag anv'nde kollegors vapen då mitt var på rep så inträffade inga eldavbrott, även skjutledare under ett pass på skjutvall fick prova mitt vapen och fick ovanligt mycket eldavbrott. Vad vill jag ha sagt med detta? Egentligen inget, bara meddela att jag såsom många andra hade problem med AK5C. Ett vapen som, när det fungerade felfritt var mycket angenämt att använda.
  14. Lösskjutningsanordningen har jag inte sett ännu men fått besked om att det skall vara någon historia som skruvas på plats istället för flamdämparen, samt att en blåmarkerad gascylinder ersätter den vanliga vid lösskjutning. Varför annan gascylinder har jag inte fått svar på.. Ang. plastmagasinen så är det inte särskillt lätt att få ner två mag i magasinsfickorna, särskillt inte ifall man har två mag ihopsatta med medföljande klämma. Att försöka få in ett magasin i duellfickan är inte ens att tänka på. Är det måntro olika storlekar på olika duellfickor/magasinsfickor? Har fått ut rent nya fickor som kanske skiljer sig från tidigare modeller? Plåtmagasinen fungerar fint i Ak5C men sistaskottspärr går inte att använda då, plastmagasinen går även att använda i vanliga Ak5.. alltid något.
  15. Inte närskydd men till ledningsplut/trosskomp. Ses om 13 dagar
×
×
  • Create New...