Jump to content

Martiniswe

Nivå 9
  • Posts

    56
  • Joined

  • Last visited

Profile Information

  • Kön
    Man
  • Placering
    Västerut

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Pansar
  • Utlandstjänst
    Ja
  • Placering/Tjänst
    Fordon/Transport

Martiniswe's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

4

Reputation

  1. Trots endast en kortare tid i firman och lite erfarenhet av andra arbetsgivare så känner jag personligen att det är det enda jobb jag kan tänka mig. Lönen går väll att diskutera och om det är en månad utan tillägg så kan det kännas surt med 14 000 efter skatt. Men å andra sidan så om man har en riktigt bra månad med mycket övningsdygn med mera så kan det krypa iväg upp mot 24 000. Sen har de allra flesta andra belägg än pengar för att välja yrket. Vilket annat jobb ger dig massor med träning på arbetstid, häftiga upplevelser och världens bästa kollegor?
  2. Gjorde gmu på p4 nu i höstas. Du är absolut inte låst till den befattning du har fått. Inte heller till just K eller T soldat. På min pluton så var det kanske 60 procent som hamnade på exakt den befattning de sökt från början. Var tydlig mot din plutonchef från första början med vart du vill hamna så kommer han/hon göra det dom kan för att det ska lösa sig så bra som möjligt. Jag hade exempelvis inriktning logistik - deltid. Jag hamnade ledning - heltid. Angående hur gmu i sig är på p4 är svårt att säga då jag inte har erfarenhet från andra förband. Jag tyckte att det var lagom "hårt", väldigt kompetenta befäl och en superb plutonchef. Det jag kan säga är att det skiljer sig väldigt mycket beroende på vilken pluton du hamnar på. På gott och ont. Om du kommer till en pluton där 99 procent av rekryterna har inriktning skytte så kommer det vara mer skrik och stress än för en pluton som har inriktning hemvärn. Det är bara att gilla läget. Jag hade en blandpluton. 8 skytte, 5 mekaniker, 12 ledning osv.
  3. väl medveten om bristerna. Men prylkåt som man är så är det den estetiska delen jag är ute efter.
  4. väl medveten om bristerna. Men prylkåt som man är så är det den estetiska delen jag är ute efter.
  5. Stämmer utmärkt! Tackar ödmjukast!
  6. Tjena soldf! Är det någon som har koll på ett ställe där dessa kängor går att införskaffa? Tack på förhand
  7. Det är aldrig bra att hoppa av gymnasiet. Mycket kan hända under livet. Du kanske inte kan vara soldat hela livet och då är det ganska skönt att ha en gy-examen i ryggen. Dessutom låter det inte så bra hos varken psykolog eller yrkesvägledare. Teoretiskt möjligt, ja. Att rekommendera, nej.
  8. Håller med ovanstående. Att ta på sig uniformen på morgonen innebär att man förväntas uppföra sig på ett visst sätt. Man representerar en myndighet, försvarsmakten, inte sig själv. Personer son inte är vana vid folk i uniform ser inte individen de ser försvarsmakten och då bör man uppträda på ett sätt som är representativt för FM. Med det sagt behöver man inte ha en helt fläckfri uniform varje dag, man behöver inte putsa kängorna till perfektion och annat regelrytteri. Men självklart ska man inte se ut hur som helst.
  9. Har hört rykten rätt länge om att en ny SoldF bok är på gång. Det har nämnts 2014 som utgivningsår ett flertal gånger men det ser mer och mer osannolikt ut. Någon som har hört något om detta projekt? Det bör ha dragits en del lärdomar sedan utgåvan från 2001, bland annat från Afghanistan. Vad tror ni? Vad vill ni se i nya SoldF?
  10. Håller med Charlie Spartan. Ett system med det bästa från två världar är att föredra. Kontrakterade förband för att hålla hög spetsförmåga som även används för internationella insatser. Värnpliktiga som utbildas och därmed bildar en stor rekryteringsbas för att därefter gå över till reserven. Ett stort, folkligt, relativt billigt försvar samtidigt som man behåller de snabba insatsförbanden.
  11. Hej SoldF! Jag mönstrade för drygt en månad sedan och fick en gmu-placering på P4 med inriktning logistiksoldat och rycker in i Augusti. Nu till frågorna: - Vad innebär det att vara logistiksoldat på ett pansarförband? (Till skillnad från andra typer av förband) - Vad använder man för fordon? - Arbetsuppgifter? - Vad tycker ni om P4 som förband/arbetsplats? - Har ni annan kuriosa om tjänsten? Annan fråga nu när jag ändå är igång: Inriktningen är mot GSS/T och jag är egentligen intresserad av GSS/K men det fanns bara T-tjänster att tillgå. Hur stor är möjligheten att byta tjänstetyp under befattningsutbildning? (E.V direkt efter utbildningens slut) Självklart förstår jag att det beror på personliga egenskaper, förbandets behov m.m. Men hur lätt är det generellt? /Framtida rekryt
  12. Självklart ska man utmana sig själv. Var noga med att tänka igenom vad du verkligen vill bara. Om du vill ha det jobbigaste som går att erbjuda så borde du nog satsa på gmu hos K3, AMF1 eller AJB. Gmu ska som sagt vara lika överallt men tjänsten den inriktar sig mot är jobbigare hos dessa förband. Men som sagt var säker på din sak. Ingen vill ha någon som bryter.
  13. Angående träning: Det viktigaste inför mönstringen är marklyft hela vägen upp till hakan. Samt mjölksyreträning på cykel. Träna det intensivt så borde det gå bra. Jag är inte stor (175cm och 63 kilo) men jag drog ändå en sjua på styrkan vilket är krav för det tuffare tjänsterna. Saken med GMU är att det talas mycket fint om 1000 möjligheter och att det är lika på alla ställen. Verkligheten är dock en annan. Söker du gmu mot markstrid på I19 exempelvis så har du en plats reserverad som det. Det innebär att om du klarar gmu och deras krav så har du automatiskt ett jobb oavsett vilka andra som har sökt. Gmu;are mot ett visst område har alltid förtur. Kom alltså dit förberedd med vad du vill göra! Det verkar faktiskt som att de endast kollar hälsodeklarationen efter e.v. allergier. Så var det i alla fall för mig. Mitt tips är att du mörkar det. Pollenallergi går att leva med. Jag var dum nog att inte mörka och fick därför automatiskt tjänstbarhet D. (Icke stridande). Mitt tips är: Var förberedd, ge allt och visa att du är motiverad. Lycka till!
  14. Lite uppdatering om hur det ser ut nu med diverse förändringar. Måndag: Spinning (inför mönstring). Tisdag: Benpress 20x100kg, tåhäv med skivstång 15(på varje ben)x30kg samt marklyft 30kg från marken upp till hakan, därefter ner till höften och sedan fyra gånger upp till hakan x3. Alla övningar repeteras 5 gånger. Onsdag: Backintervaller x3 ca 300m. Torsdag: 25 chins, 50 armböj, 50 situps, 50 militärpress, 50 jumping launches, 25 chins. Fredag: Tillkommer förmodligen ett spinningpass, alternativt på lördag eller söndag. Lördag: Vilodag. Söndag: Vilodag. Valde att fokusera på cykeln nu inför mönstringen och ta upp löpningen igen efter mönstring. Målbilden kvarstår. Om något är oklart förtydligar jag. Åsikter och synpunkter?
  15. Infanteri som är knutna till sitt fordon mer eller mindre. Ingen skam över mekskytte. Men det skulle vara en mycket stor fördel om vi har kvar 7.lätta på k3 med tanke på deras kapacitet att slå mot förband på plattser som är svåra att komma åt. De kan färdas långa sträckor till fots eller med helikopter. Livbataljon är ett förband med statscermoniella och SIB tjänst i huvudsak, alltså en helt annan typ av förband. 7.Lätta bataljon har lite olika uppgifter beroende om man kollar på LG eller K3 (inofficiellt). K3 har i stort sett kvar sin gamla LBB och LG utbildar mer inriktat mot stadsskytte. (Någon med mer erfarenhet utveckla?) Men det är bara min åsikt.
×
×
  • Create New...