Froddan Posted February 5, 2004 Report Posted February 5, 2004 http://www.expressen.se/index.jsp?a=88915
Bellum Posted February 5, 2004 Report Posted February 5, 2004 Man säger, och detta är ordagrant: NYHETSTORKA!
Nestor Posted February 5, 2004 Report Posted February 5, 2004 Det måste ju vara unikt i sverige med en klass vars killelever tycker att detta är kul. (IRONI)
Vikström Posted February 5, 2004 Report Posted February 5, 2004 sen att läraren är ett svin och inte har i lärarkåren att göra det kan vi strunta i?
jed Posted February 5, 2004 Report Posted February 5, 2004 fu. vikström: jag anser att han har skött den saken så bra själv med det "julpysslet" (om det nu är sant det som står i skvallerblaskorna...) Om jag hade barn som gick i hans klass hade jag varit på rektorns rum och *krävt* hans avsked så snabbt att du hade inte ens hunnit säga "a!"... ...och jag skulle bli förvånad om det inte var en lång kö av föräldrar som sa samma sak. Edit: har inte det här varit uppe förut?
Meteor Posted February 6, 2004 Report Posted February 6, 2004 Jag känner läraren personligen.. Jag har haft honom i fysik. Han är min granne. Jag tycker inte fu.vikström ska uttala sig om människor som han knappt vet ett skit om.
Guest Bengtsson Posted February 6, 2004 Report Posted February 6, 2004 @ Meteor: Men du måste hålla med om att det han gjorde var sällsynt smaklöst och rent ut sagt förbannat korkat?
Vikström Posted February 6, 2004 Report Posted February 6, 2004 @meteor: jag tar mig friheten att kalla honom svin då det inte ens finns ord för han uppförande, och detta skulle gladeligen säga till honom öga mot öga. Det är otroligt omdömeslöst av honom att ge eleverna den där bilden. Det är inte det att jag inte tycker att den i sig själv är lite rolig, är en utövare av genushumor själv men man måste fan veta när det är läge och inte. Och fallet med tonårstjejer som befinner sig i en beroendeposition till en själv är ett klart INTE. Har själv hunnit ha några lärare som hade "tråkig" attityd mot tjejerna i klassen, och det finns helt enkelt inget försvar för. En gång är för många gånger.
jed Posted February 6, 2004 Report Posted February 6, 2004 Meteor: jag anser att en persons handlingar talar för honom/henne. I det här fallet, om läraren har delat ut ett sådant här papper, så anser jag att jag vet tillräckligt mycket om honom för att hålla med fu. vikström. Killen är ett svin. Den här läraren är fullständigt olämplig som lärare, en lärare (i min värld) är en person sin eleverna ska se upp till, respektera och som ska vägleda eleverna mot vuxenvärlden.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.