Guest mazn Posted October 2, 2009 Report Posted October 2, 2009 Hej Jag försöker få tag på en ryggsäck av äldre modell. Den är gjord av m/90 tyget, och är väldigt liten och behändig. Rymmer kanske kring 25 liter. Vet någon vad den har för namn? Kanske rentav vet ni var man kan köpa den? Tack på förhand!
Amfibieslusken Posted October 2, 2009 Report Posted October 2, 2009 Hej Jag försöker få tag på en ryggsäck av äldre modell. Den är gjord av m/90 tyget, och är väldigt liten och behändig. Rymmer kanske kring 25 liter. Vet någon vad den har för namn? Kanske rentav vet ni var man kan köpa den? Tack på förhand! Uppdragssäck kallas den. Däremot vet iaf inte jag vart man kan få tag på den, men googla lite så kanske du hittar något. Den tillverkas/tillverkades av Sacci.
Värn Posted October 2, 2009 Report Posted October 2, 2009 Hej Jag försöker få tag på en ryggsäck av äldre modell. Den är gjord av m/90 tyget, och är väldigt liten och behändig. Rymmer kanske kring 25 liter. Vet någon vad den har för namn? Kanske rentav vet ni var man kan köpa den? Tack på förhand! Uppdragssäck kallas den. Däremot vet iaf inte jag vart man kan få tag på den, men googla lite så kanske du hittar något. Den tillverkas/tillverkades av Sacci. http://www.recon.se/product_info.php?products_id=840 Finns också i grönt, vill jag minnas.
Guest mazn Posted October 2, 2009 Report Posted October 2, 2009 De facto är att det faktiskt inte är den jag tänker på, utan en mer slapp - "pösig" säck. Likt en vanlig ryggsäck av äldre modell med enkla remmar/band. Med ännu mindre storlek, ca 15 L Liknar denna något, fast med m/90 tyg/mönster. http://images.tradera.com/705/86884705_2.jpg Mången tack för tips hittils!
Flak Posted October 3, 2009 Report Posted October 3, 2009 Kanske den jag sett här? : http://forum.soldf.com/index.php?s=&sh...st&p=595882 Läs igenom tråden http://forum.soldf.com/index.php?showtopic=29790
Krook Posted October 3, 2009 Report Posted October 3, 2009 Fast uppdragssäcken ser i verkligheten inte ut som den gör på Recons bild. Den är en påse som hänger som ett tygstycke på ryggen. På din beskrivning mazn så låter det definitivt som en uppdragssäck. /K
241 Posted October 4, 2009 Report Posted October 4, 2009 Jag tror som Krook. Bilden på Recon är en fin uppställd maxpackad uppdragssäck. Den ser ut som en slapp pung under "normala" omständigheter. Dessutom brukar man bara slänga in locket innanför så det ser ut som en jympapåse från 80talet.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.