Jump to content

RSV-laddningar


Gator

Recommended Posts

På olika minor är ju RSV-konen olika utformad, jmfr t.ex fordonsmina 14 o konladdning. Vilken, om någon, är skillnaden ? Dvs påverkar konens form RSV-strålen ?

Jag har för mig att det har med avståndet till mest effektiva RSV-verkan att göra....DVS konladdningen är tänkt till am-röj, och därför har den en liten vinkel till att uppå maximal RSV-verkan på målet. Fordonsmina 14 har ju som uppgift att slå ut fordon, och de är ju på lite avstånd. Därför är den mer vidvinklad än ex konladdningen.....Var länge sen man hade min-FARB, tror att svaret är nånstans i den regionen....Nån Ing motsv som kan styrka/dementera?!?? :lol:

 

Ändring: Stavar som en rövfläkt gnu

Edited by Sttochen
Link to comment
Share on other sites

På olika minor är ju RSV-konen olika utformad, jmfr t.ex fordonsmina 14 o konladdning. Vilken, om någon, är skillnaden ? Dvs påverkar konens form RSV-strålen ?

:camo:

Det finns idag två typer av RSV i bruk, RSV-III och RSV-IV.

 

RSV-III genererar den klassiska "strålen" medan RSV-IV genererar en projektil. Fördelen med RSV-III är att den har bättre genomslag, fördelen med RSV-IV är att den inte är beroende av att detonera på exakt rätt avstånd till målet.

 

RSV-IV är därför bättre för t ex avståndsverkande minor som fordonsmina 14.

Link to comment
Share on other sites

DVS konladdningen är tänkt till am-röj, och därför har den en liten vinkel till att uppå maximal RSV-verkan på målet.

En konladdning andvänds även för att skjuta sönder marken lite när man ska ladda en vägförstöringssats.

 

//Pelle

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...