Jump to content

Kung Markatta

Nivå 9
  • Posts

    11
  • Joined

  • Last visited

About Kung Markatta

  • Birthday 1985-10-04

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Artilleriet
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    Riktare, 2004-2005, A9 Kristinehamn (Skytt/Förare Haubits 77A)
  • Placering/Tjänst
    Art/Grk/Rek
  • Övrig militär verksamhet
    HV, Dalarnas 3.hvbataljon, Västerbergslagens HVkompani

Kung Markatta's Achievements

Menig

Menig (3/18)

0

Reputation

  1. Jag smyger in ett lite OT-svar på din OT-fråga. Enigt skytteinstruktörerna på min introutbildning i helgen så är några av fördelarna med AK4 att den har större genomslagskraft och man kan ju ha samma ammunition som i KSP58, behöver inte trilska till det med två olika sorter. Sen behöver man inte riktigt ha ett lättare vapen då huvuduppgiften är att skydda objekt, stationär tjänst. Bättre att ha en tyngre puffra om man ska stanna kvar på samma ställe i och med att den har större genomslagskraft. De nämde att man kommer igenom 10mm stål eller 2m packad snö med Ak4 men inte med AK5. Har inte alls mycket erfarenhet av AK4:an än, men den känns ju lite maffigare än 5:an. Har den inte större precision än 5:an också eller cyklar jag i badkaret nu?
  2. När jag ser det får jag alltid för mig i en millisekund att det är någon som försökt skriva Akån, som i AK:n. Om jag visste vad det stod för så skulle jag kunna sova gott på nätterna. :P Det är väl någon slags automatkanon motsv. som sitter fast på stora grejer, som A-10, AH-64, stridsvagnar etc. ? Eller?
  3. Har försvaret några helikoptrar i stil med AH-1 och AH-64, Hind 24 och så? (Är det 24?)
  4. Tackar så mycket, synd att det inte fanns nåt mer originellt namn
  5. Ehm, vet ej om det är riktigt rätt forum, men är det någon som vet vad befattningen riktare heter på engelska?
  6. Att det är så påfrestande som det är ibland i lumpen, gör ju som sagt att man lär sig otroligt mycket om sig själv och man växer verkligen som människa. Mitt självförtroende gjorde en helomvänding under min värnplikt. Typ, åh fan, klarar jag av det här? Coolt. Sen alla man blir ihopbuntad med, man lär känna dom bättre än man redan känner folk man har umgåtts med hela livet, typ. Sen får man ju testa saker, utrustning och fordon och så, som man aldrig skulle ha en suck att komma nära i verkliga livet. Det är helt klart värt det och jag tycker nog att alla borde göra några månader. Det negativa är ju att komma bort från sina nära och kära, om man har flickvän blir det ännu tyngre. Som sagt var får man ju utebliven inkomst något år, men det tycker jag faktiskt man tjänar igen på erfarenheten man får. Det mest negativa är att man måste anpassa sig till det civila mörkret efter muck
  7. AK5 AK74M PSG 90 M16A1 AK4 m. Rödpunktssikte Kulspruta 58 P88 Pskott tillsats 9mm + 20mm Det var slut på riktiga Pskott och handgranater så vi kunde inte testa. Hoppas det inte var en lögn MEN. Ett 100-tal 155mm granater med varierande laddningar har man blåst iväg med sin egen fot, även direkteld. Det är väl inte så illa pinkat i alla fall? :P Edit: När jag skrev ihop "PSG 90" blev det automatiskt en länk? Vad är detta för fuffens? Såhär: http://www.soldf.com/psg90.html
  8. När vi hade terrängkörningsövning med Haubits 77APos var det en i min pluton som råkade fastna med höger stödhjul bakom en sten och böjde lavettbenet en smula, vår fänrik uppskattade reparationskostnaderna till 250.000 kr i runda slängar. Har ingen aning om det stämmer, men det låter ju trivsamt. :P Under slutövningen var det även en kompis som tröttnade lite granna på KSP:n under sin vaktpost en natt. Det resulterade i en trasig yxa + trasig KSP. En annan körde lite rally med 40-bilen över stock och sten, fick spendera några timmar på att försöka laga nån oljeslang. Även ett par AK5:or har fått gå till de sälla jaktmarkerna, dom gillade inte att klämmas mellan över- och underlavetten på haubitsen. Det ryktades även om att en Batteriplatssoldat la in fel värden i SKER:en och att vi stod inriktade på en plats i närheten av en motorväg en stund, färdiga att avfyra ett dussin 155mm HE-granater. Kan dock ej bekräfta detta. Kommer dock inte på något av värde jag själv haft sönder. Jo, jag kom på att jag faktiskt böjde ett metalltrappräcke till utrustningsförråden, fänrik bad mig böja tillbaks det och sen var det bra med det.
  9. Jag har ganska nyligen börjat intressera mig för hemvärnet, läst här på forumet och surfat efter information. Min uppfattning är att övningarna utomhus till största del går ut på närstrid i fält och i stadsmiljö, d.v.s. infanteriaktiviteter. Är det så att det är det mest intressanta att visa utåt eller är det i stort sett det som görs? Finns det andra typ befattningar?
×
×
  • Create New...