Med risk att svära i kyrkan;
Det enda som jag kan egentligen säga till nackdel med SACCI ryggväskorna är väl det att jag ofta upplever att dom inte är särskilt påbygg bara. Ska vi kalla det ett väldigt minimalistikt sätt att designa en ryggsäck ifall man jämför med t ex Berghaus eller kanske Tasmanian Tiger?
Jag hade gärna t ex sett att dom hade satt ett MOLLE liknande webbing, gärna några nät fickor för att t ex ha en markerad emergency kit i, och tja varför inte lite spännpunkter? Och en eller två extra externa fickor än dom som finns. Dessa saker hade kunnats läggas till utan att det ska vara ivägen för den redan befintliga designen. Tror jag kanske ska dra bort till någon i stan och fråga dom om inte dom kan ordna till detta på min nya, privata inköpta, ryggsäck 2000.
Värt att tilllägga att jag är en trogen SACCI användare sedan flera år tillbaka, men nog har man sneglat åt TT blandannat. Och jag har haft en Berghaus sedan tidigare, men tyckte bättre om ramen osv på SACCI'n. Kvaliteten på SACCI kan man ju inte direkt klaga på.
/J