Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

Minki

Nivå 9
  • Posts

    33
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Previous Fields

  • Detaljer Grundutbildning
    Jägasoldat, 03/04, K4 Norrlands Dragonregemente

Minki's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Jag hade ett i höger benficka och 4 i stridssäcken. I stridssäcken hade jag även ett par latexhandskar och ”agera-broschyren”.
  2. Ska också dit. Vi ses!
  3. Minki

    Sockor

    Har hittat ytterstrumpa frotté på ett lokalt överskottsbolag. Kan man ersätta knästrumpan med en vanlig strumpa, eller skall man köpa sig någon ”specialstrumpa” i någon sportaffär?
  4. Minki

    Sockor

    Var uppe på info-helg på K4 för ett tag sedan. Då fick vi som var där med oss marschkänga 90 att gå in innan inryck. Med dessa fick vi "ytterstrumpa frotté" (M7323-053000) och "knästrumpa" (M7323-025000). När jag var ute och marschtränade i förra veckan märkte jag dock att det hade varit mycket bra att kunna byta sockor efter vägen. Min fråga lyder således: Kan jag någonstans köpa dess strumpor civilt?
  5. Lite kul grej mest. Ledsen om det blir för OT. Klippt från Armé nytt nr. 1-2002 "Clarence Jonsson med sin hund Schejken som på 50-talet uppnådde kändisstatus. Schejken var nämligen den första hund som hoppade fallskärm, med egen skärm och eget uthopp"
  6. Jag flyttade min mönstring från augusti till juni. Det var bara att ringa dem så fixade de det. Inga problem för mig.
  7. Menar ni en sådan här? http://www.militaryshop.se/bilder/produkte...hemagh.oliv.jpg Detta är väl en shemagh scarfs?
  8. HAHAHAHA!!! Lidande för honom, men jäkligt kul för alla som nu får höra/läsa om det.
  9. Minki

    Puppan

    Jag och två kompisar körde med ett billigt 4-mannatält från Jydsk. Vi hade plats nog i innertältet för både oss och backningen (vilket kändes lite säkrare än att ha grejerna i yttertältet). Jag kollade inte särskilt noga på priserna när jag var där, men för det mesta var det ganska dyrt. Dessutom känns det nog ganska bra att slippa lulla runt och leta efter ett tält så att man kan gå direkt på tältplatsletandet (även detta kan nämligen vara ett helvete). Vi bodde i det så kallade "Green camp". Skulle tydligen vara någon sorts miljömedvetenhetscamping, men det var ingen som brydde sig om det. Det var ganska långt ifrån själva festivalområdet. En bit att gå, men i slutet av veckan var det ett av få ställen som var lerfritt.
  10. Minki

    Puppan

    Måste man inte ha ett träd eller dylikt för att kunna "resa" puppan? Jag var på Roskilde förra året och det enda jag såg som man skulle kunna likna vid ett träd där var stängslen runt anläggningarna och där gick eller/och pissade folk. Ingen bra ide att tälta där således.
  11. Ok. Tackar!
  12. Som sagt: Amfibiedykarna, vad är det för nåra? Vad gör de?
  13. Vilka förband utbildas i detta?
  14. Läste i en broschyr att ingångslönen (fänrik) är 14.200 kr. Därutöver kommer tillägg för obekväma arbetstider, övertid mm.
  15. De är väl inte helt ensamma om att "framställa" unga, eller har jag missat något här? För att återgå till diskussionen: Jag tycker båda sidor var ganska kassa. Ingen av dem lyckades få något genomslag för just sina argument. Det som hände var istället att de bara upprepade dem utan att komma någonvart.
×
×
  • Create New...