Jump to content

Sgt Nilsson

Nivå 9
  • Posts

    47
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Pansar
  • Utlandstjänst
    Ja
  • Placering/Tjänst
    Stab/Underrättelse
  • Övrig militär verksamhet
    HV FBU

Recent Profile Visitors

188 profile views

Sgt Nilsson's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Precis som Axial säger så tror inte heller jag att man fostrar bra soldater genom att slå och håna dom. Men kanske så har vpl utb i Sverige i dag blivit för mycket saft och bulle. SäkI styr i allt för hög grad utb, utan att de gör den säkrare. om hela SäkI sa var försiktig, tänk efter förre. Så tror jag inte att vi skulle ha så många fler skadefall. Men då detta inte är en tråd om SäkI bryter jag här. Så ett inlägg om huruvida demokratier vinner över diktaturer. Korea och Vietnam är väll två relativt odemokratiska länder som vunnit krig mot relativt demokratiska länder. Och glöm inte att nazisternas tyskland var en demokrati. NSDAP var demokratiskt valda så även Hitler, om ej med egen majoritet så fick dom makten och demokratin avskaffades aldrig utan de styrde tyskland enligt de lagar som gällde när undantagstillstånd var infört, vilket riksdagen röstade igenom. Undantagstillståndet förnyades också vartannat år, så som lagen krävde. Sen kanske inte det politiska klimatet var lika öppet som USA, som ju senare blev känt för sin generösa hållning mot kommunister, både inom och utom landets gränser. Men nazisternas tredje rike var slutet på Weimarrepubliken, och Hitler dess siste kansler.
  2. Dom tar väll bara in Irländare men då irland inte har släppt anspråken på nordirland räknas nordirländare som irländare fast dom är britter. hur det är med britter från andra omåden och övriga utlänningar skall jag dock inte svära på.
  3. Men vad är det som händer har vindarna vänt eller är detta bara ett sätt att lura möparna innan nästa nedläggning. En stark upprustning av en garnison brukar efterföljas av en nedläggning. Nu känner jag olyckskorparna komma för nära jag ändrar mig givetvis, köp tillbaka alla gamla regementen och flottiljer, vad är det värsta som skulle kunna hända? Att vi tvingades återinföra allmänvärnplikt?
  4. Jag har även för mig att vissa befäl ur norska hemvärnet är deltidsanstälda för att lösa sina uppgifter. Om inte minnet mig sviker eller jag drömt allting så skulle en bataljonchef vara halvtidsanstäld.
  5. Jag var i värmland och jobbade en vecka här innan jul och måste säga att gamla I 2 ser inte så lite pampigt ut däruppe på kasernhöjden. Annars I 8:s röda kaserner i Uppsala, S1 kom hem allt är förlåtet.
  6. detta är OT men jag stötte på en utställning på en kpist M/45D med träkolv just då reflekterade jag inte nämvärt över detta men har sedan inte stött på denna model någonstans. jag har sökt lite och frågat folk men ingen verkar ha hört talas om den, eller var i organisationen den används. så finns det någon som vet något om den skulle jag vara tacksam.
  7. jag vet inte om vad det har spekulerats om på HKV men jag hoppas att en underofficerskår är på väg tillbaka. då detta skulle vara möjligt att stanna kvar på trupp utan att anses kass. ingen ifrågasatte fanjunkarna men en löjtant som inte går vidare till kappten ses inte helt rätt.
  8. personligen är jag rätt fäst vid veckholms sjutfält. vackert beläget vid mälaren. som beväring uppsakades även den fina jordmånen alltid skönt när man inte stöter på sten överalt när man reser tält och gräver grop.
  9. vi var i fagersta och och skulle öva sib i gammla järnverket. hela kompaniet står uppställt inför genom gång och mj B håller anförande och avslutar me något i stil med "och så springer vi inte omkring och dräller här för här inne finns maskinar som man kan fastna och försvinna i" detta skämtades det rätt friskt om fram till muck.
  10. är det någon som vet vad som hände? alltid obehagligt med olyckor, och särskilt om sjukhus måste kopplas in.
  11. mycket imponerande.
  12. har du funderat på att sy fast remar på locket så man kan få undan lite ur alla fickorna om man hänger upp den i ett skåp/träd, motsvarande så det blir lättare atrt komma åt?
  13. någon som vet när det blev förbjudet eller uppörde innom FM?
  14. "- Vi är inte oroade av den ansenliga förnyelsen inom den ryska militären. Den politiska situationen nu utesluter militärt hot eller ens hot om att använda militärt våld, men vi måste hålla försvarsförmågan uppe därför att det är väldigt svårt att återuppbygga ett försvar om man låtit det gå ned, säger Pauli Järvenpää." tänk att det kan skilja så i inställningen, det är trots allt inte så långt mellan stockholm och helsingfors.
  15. Om försvaret har en framtid beror på om våra folkvalda inser att de har klippt klorna och dragit ur tänderna på Sveas gamla lejon. Sverige har idag en försvarsmakt vars numerär understiger den som var under kriget 1808-1809, och i historieböckerna står det ju inte att vi var väl förberedda. Idag finns kompetens kvar inom alla vapenslagen, men inte mycket mer, för man blir duktig på det man gör och man förbättrar sina tillvägagångssätt. Så på den tiden vi hade 20 infanteriregementen fans det en större potential att någon kommer på en bra idé att omsätta i praktiken. På den gamla tiden fans beredskapstroppar lite här och var i landet dessa var möjliga att snabbt nå för att gå skallgång, släcka skogsbrand, skotta sandsäck, motsvarande. Vilka gör detta idag? HV ställer upp. Vi går när det behövs men vi försvinner väl nästa gång som det skall sparas. Men det är sant varför ska FM gå skallgång, det kan väl civilförsvaret göra…
×
×
  • Create New...