Jump to content

ETAB

Nivå 9
  • Posts

    26
  • Joined

  • Last visited

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Amfibie
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Placering/Tjänst
    Anonymt

ETAB's Achievements

Menig

Menig (3/18)

0

Reputation

  1. Grävde ni vid skogskanten på det stora fältet bakom niklas-banan på berga övningsfält? Där grävde reprisövningen förra året, jävligt jobbig lera.
  2. eller vara full finne: http://www.youtube.com/watch?v=eyQJaTAKJ1w /Z Lol, Jag känner ju den vakten som står och ser helt lost ut vid ett tillfälle . Dom är ifrån Insatskompaniet på Amf1 2006. Offtopic: Varför finns det inte en sån där lite smilygubbe med grön amfbasker?
  3. Hände nu i november när vi var ute på övning, tror det var i finland. Jag och min gruppchef hade just varit ute på ett dubbelpostpass vid en vägkorsning. Jag som skulle sitta eldpost direkt började laga lite mat och gruppchefen satte sig på sin plats och började plocka av sig kläderna. Längts inne i tältet (ett tält 12) ligger en kille som uppenbarligen tycker att det var väldigt varmt för att han låg i bara kalsonger ovanpå sovsäcken och plötsligt börjar han stöna lite grann och säger "men vafan inte i röven.... nej fan inte i röven" börjar veva lite med armarna i luften över röven och somnar sedan om. Jag och gruppchefen kollar på varandra en sekund innan båda börjar asgarva. Dagen efter konfronterar vi honom med det men då säger han att han inte alls sov utan bara försökte få bort nått kryp som var i hans kalsonger. Givetvis garvar vi ännu mer då och påpekar att vi försökte få kontakt med honom efteråt men att han då sov djupt. En annan tälthändelse var när en av göteborgarna som sov i ett annat tält tydligen satt sig rakt upp och sträkt ut armarna långt åt sidorna och roppat "Hallåååå" på bredaste göteborska för att seda somna om. Det var också väldigt vanligt att när man skulle väcka nästa på postlistan så svarade dom i sömnen att dom var vakna och fattat att dom skulle gå på sitt pass ibland har dom även satt sig upp. Men 10min senare när man låg och försökte somna märkte man att fanskapet ändå inte gått upp på sitt pass. Lite läskigt hur folk pratar undermedvetet och sen inte har nån aning om det.
  4. Om du får chansen ska du helt klart välja 58an. Blev själv tilldelad 90an efter gsun men lyckades byta med en större kille som hade fått 58an men ville ha 90an. Viktmässigt är det inte så stor skillnad om du inte råkar bli laddare till 58an istället för skytt. vet inte hur man använder 58an i armen men i amfibiekåren så var man gillad av resten av plutonen för att vi gav större delen av allt direkt understöd. Sen är det så förbannat kul att skjuta med skiten, mejning vid strid i anfallsmålet med 58an är svårslaget, stört jobbigt men svårslaget.
  5. Jag har skjutit med Tksp, efter att man läst lite i den här tråden verkar det rätt ovanligt. Dock bara slprj och vanlig, snart får vi förhoppningsvis skjuta spårljusbrandspräng .
  6. Ligger på amf1 just nu och vi har fått det förklarat för oss hur det kommer att se ut i framtiden i amfibiekåren. I år var sista året som det utbildades amfpb dvs gruppchefer på skytte och andra högre värnpliktsbefattningar, dessa befattningar kommer nästa år att gå till dom som det här året väljer att stanna kvar och bli anställd av amf1.
  7. Haha, man skulle låsa in dom i källaren som malajer under krigstid Är han inhyrd av FMlog för att avveckla materiel under fältmässiga förhållanden? hehe ibland kan man tro det. men alla trasiga saker som har med Kulspruta 58 att göra grundar sig på att våran 58 är riktigt gammal och sliten, eller så är det bara ett vapen som ofta går sönder. Under ett kompanianfall nu i veckan spräcktes vårat pistonghuvud och på två andra 58or gick framföringsfjädern av.
  8. är inte klar med min värnplikt än men ändå har man förstört en del. två pipor till Kulspruta 58, trasig handtag på den ena och trasigt sikte på den andra en framföringsfjäder till Kulspruta 58 en vapenremm till Kulspruta 58 ett magasin till ak5 ett par perelto kåpor band till Kulspruta 58, flera trasig och många bortappade delaktig till en trasig rekyldämpare till Tksp stridshanskar ett par några spännen till kroppskyddsväst 04 En termos ett jägarkök, inte använda jägarköket att sitta på. Två Berghausryggsäckar, spännen där igen som gått sönder en vapenrem till ak5 ett mynningskydd till ak5 ett par 90 kängor Har en hel höst av övningar kvar så listan lär ju fyllas på. sen skulle man kunna göra en lång lista över bortsupna saker men nu var det bara trasiga som räknades.
  9. Vad jag vet har vi Bergas redan befintliga personal men inför övningen var den förstärkt med bland annat personal från vaxholm
  10. Givetvis läser vi SoldF =). dock har vi inte haft någon utbildning i varmt väder i huvudtaget. Det framgick ju rätt snabbt att vi behövde salt och när vi väl fick salt så räckte det inte särskilt länge då man behöver en hel del och många redan förlorat massor. Men det kändes inte riktigt som befälen hade 100% koll på vad som hände och dom hade nog inte riktigt klart för sig hur värmen skulle påverka alla. Hela utbildningen har hittils präglats en hel del av den rätt risiga organisationen inom amf1. Det är brist på befäl och flytten till berga har tydligen ställt till stora problem. Berga som för övrigt måste vara det absolut sämsta stället att göra lumpen på, inte mycket som fungerar som det ska där.
  11. Det här årets amfibie var enligt dom flesta befälen det värsta dom sett. Jag gick ut i söndags men var tvungen att bryta tisdag natt runt 2 nån gång pga vätske och näringsbrist. Ligger på Skytte och vi ska ändå vara dom hårdaste efter KJ och grk på amf, ungefär halva min pluton bröt. Övningen hade tydligen aldrig genomförts i sån värme som det var i måndags och tisdags 35+ i solen. såg folk som låg avsvimmade och folk som hade kramp i hela kroppen och fick ligga med dropp i timmar. en blev ivägflugen med ambulanshelikopter till sös. gissar på att det ett hundratal som brutit övningen nu. Dock kunde nog många fortsatt om vi hade haft någon utbildning i hur man går till väga i sån värme. till exempel var det inte många som visste att man måste hälla i sig salt hela tiden för att vätskebalansen. man drack som ett djur 2-3liter i timmen men allt rann bara rakt igenom. Vad jag vet så var det ytterst få som bröt pga knän, rygg, fötter motsv utand dom flesta blev avplockade av läkare och systrar eftersom dom inte klarade värmen.
  12. Jag ligger inne nu på Amf1 och kan bara säga att befälet i filmen är troligtvis det bästa befälet jag haft och då syftar jag inte på att dom andra var dåliga men han är riktigt duktig. Han var min plutons steff PC tills det här hände nu är han under utredning och vi kommer aldrig att få se honom igen så det finns nog ingen som ångrar den här nakengrejen mer än han själv. Ryktet säger även att skjutningen ägde rum under en berto och var alltså inte med i själva utbildningen.
  13. Vi i amfibieskyttekompaniet är i år teststyrka för det nya kroppskyddet. vad det heter vet jag inte riktigt men det är i alla fall tillverkat 2004. Om ni tycker att det är jobbigt att springa runt med 3-4kg på sig hela tiden ska ni prova vårat kroppskydd. det påminner lite om 94an fast är helt olivgrönt och man har alltid plattorna i (eller vi har aldrig kört utan plattorna som dock går att ta ur). Vi har aldrig vägt det men uppskattningsvis ligger det på 12-13kg dvs inte särskilt kul att springa runt i när man har en fullpackad väst på kanske 6kg, 300st 7.62 och en Kulspruta 58 i handen plus hjälm och allt annat skit. Jag som väger runt 82kg väger in på ca 115kg i full stridsutrustning. Men kroppskyddet ska tydligen vara jäkligt bra, plattorna ska stoppa en 7,62 och också stoppa nästa 7,62 om den inte träffar inom en 5cm radie från den första kulan. 5,56 ska inte vara något problem. Hur bra splitterskyddet är har vi aldrig fått veta men jag antar att utveckligen går framåt och att det är bättre än dom tidigare. Svettningen är rätt extrem. man bär det utanpå fältjackan så det blir rätt trångt med både jacka och skjorta under skyddet och där blir det väldigt varmt. När det är riktigt varmt ute tog jag av mig fältskjortan för att kunna få in lite mer luft innanför kroppskyddet. Jag har även sett varianter där man har det innanför fältjackan eftersom det är på test finns det inte reglementerat hur man ska bära det. (tror jag iaf) jag hittade ingen bild på det, men ni som var på försvarsmaktens dag i stockholm i helgen och kollade på landstigningen kanske såg att alla hade det nya kroppsskyddet.
  14. Vi fick tydliga order under försvarsmaktsdagen att hålla koll på våran vapen och försöka undvika att prata med journalister från uppdrag granskning om olyckan i sollenkroka, så troligtvis har du rätt att det handlar om Amf1 EES.
  15. Oh jag är med på bild 034, han som håller på att ladda kspn.
×
×
  • Create New...