Har nu varit och tittat på kjulabasen, finns två kupoler två hangarer och två törebodabågar kvar samt några andra byggnader och vad jag tror maskeringsutrustning helt öppet, väl värt ett besök om man har vägarna förbi.
svar ja strängnäsbasen ligger typ en mil därifrån, men det är ganska kurviga småvägar för att ta sig dit därifrån. och som skrivet svårt att lyfta där, klurigt.
mälardalen. på väg 55 söder om strängnäs finns det två likadana skjul som på strängnäsfältet hangarer?samt en vad jag gissar är en klargöringsficka, det jag undrar är hur skulle planen ta sig därifrån? det finns ingen bred rak landsväg i närheten
angående attackbaserna i mälardalen vet någon om baserna fortfarande har tillträdesförbud tänker då mest på kjula och strängnäs, vore kul att åka dit och spana lite,
När man åker norrut på en av våra större vägar här i sverige så ser man i skogen på en kulle en gigantisk grönbrun kupol, nu undrar jag som flottist vad det kan vara för något? har alltid undrat vad det är så vore tacksam för svar?
Var ute och slöpromenerade i södertälje idag när jag hittade några bunkrar, slitna och uppbrutna på var sin sida om motorvägsbron, nu undrar jag om någon här vet vad det har varit/är?