Jump to content

Mos

Nivå 9
  • Posts

    21
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Artilleriet
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    Radiolänkgruppchef, A9 Kristinehamn, Sista Lekhytte
  • Placering/Tjänst
    Ledning/Samband

Mos's Achievements

Menig

Menig (3/18)

0

Reputation

  1. Tror jag kommer ihåg ett påstående som vi fick höra under utbildningen, att alla utom en KP-tropp var bandgående är det någon som kan säga om det stämmer eller ej. Låter osannolikt tycker jag, men vi hade inte så mycket att kolla på fanns såååå många KP-troppar på A9. Någon som kan säga om det stämmer eller ej?
  2. Fick en tanke i huvudet, hur ser panelen ut på länken, man borde ju kunna det när man höll på med den såpass, men det har jag glömt, och skulle vilja ha en uppfriskning av minnet. Dum nog som jag är har jag ingen bild på det. Någon annan som har en bild?
  3. Jag var intagen som sambandsgruppchef på A9, men det blev inte där jag hamnade , men vid liknande placering så jag borde kunna svara lite på dina frågor. På A9 finns/fanns det flera olika platser det behövs sambandsgruppchefer på så jag kan bara redogöra för där jag skulle hamnat, var ändå i samma pluton som 3 utav dem iaf. Jag redogör för ledningsplutonen på stabskompaniet. Det kommer att bli en del skjutande och vakttjänst eftersom de sakerna behöver göras. Tillexempel kommer säkerligen ni bli anfalla när ni ligger ute på övningar. Allt är vad du gör det till, vet en som inte hade mycket infartsvakt utan satt mycket i hytten och hjälpte officerarna i staben istället, det var något han tyckte han vara bättre på. Men du kan även välja att hjälpa till mer ute och ha mer infartsposter med mera. Så man kan variera sina uppgifter lite. Tror inte du kommer ha alltför stor nytta utav den specifika kunskapen om de olika systemen du har utbildning på, men det är bra att ha hela systemtänket som de bidrar med tillexempel kan det bli lättare att lära sig de olika system du kommer att handa. Vet inte hur det är med duscharna uppe i Boden eftersom A9 låg i Kristinehamn då. Men det borde vara det samma, det finns privata duschar med lås utöver de mer offentliga. Det jag kan säga är att det kommer bli mycket dö tid så om du gillar att läsa böcker lyssna på musik finns det utrymme för det. Men när det väl skall arbetas skall det göras på rekordtid. Ingen vill skjuta haubits utan samband, undrar varför Jag kan tyvärr inte bidra med historier därifrån eftersom jag inte hade den befatningen utan radiolänkgruppchef
  4. been there, done that låter lite när de dimper ner, lite otrevligt att bli lämnad i mål terrängen med säkerhetsradio där man skall anropa Sigurd Ceasar ifall det låter som granaterna kommer lite nära var det ni som råkade bli kvarlämmnade lite för länge år 04/05? eller var det 03/04? (lekhytte bytte ju namn sedan) isåfall var det aldrig något vi hörde något om... Vi var där vi skulle vara mitt i målterrängen, okej det var inte riktiga artellerigranater som smälde omkring oss det var grk om jag inte minns fel. Radiolänk behöver stå på dumma ställen ibland bara för att det skall kunnas skjutas. Det var i Älvdalen vintern 03/04 om jag inte minns fel
  5. been there, done that låter lite när de dimper ner, lite otrevligt att bli lämnad i mål terrängen med säkerhetsradio där man skall anropa Sigurd Ceasar ifall det låter som granaterna kommer lite nära
  6. Orkar inte läsa igenom all, men en annan variant av denna är: Är man först så lökar man!
  7. Kan även vara TGB 30/40
  8. kåsan är ett måste, vad skulle man annars värma guldburken i när micro fanns att tillgå
  9. ok, kan vara fördel om den är isolerad också, mesars placering spelar ingen roll, man skall troligtvis ha den till annan rulle senare :P
  10. har kopplat ihop två vid sommarstugan fungerar utmärkt, dock är inte sommarstugan inkopplad på telenätet så det är inga problem, men som det strå vanlig koppartråd fungerar fin fint. Tror de kostade max 100 kr stycket
  11. om det bara är bågarna du är ute efter borde de finnas hos optiker, tyckte jag såg några senast jag var där
  12. Har inte riktigt orken att läsa igenom alla inlägg. Men jag undrar om någon har en modern stryktålig mobiltelefon att rekommendera. Helst en som inte skall vara allt för svår att få tag på. Helst även hyfsat liten så man får plats med den på sig.
  13. Skriber i den här tråden då jag undrar över jumbon, hur mycket går det i den egentligen, liter går väl att hitta men det är svårt att förstå, lite lättare för en annan att förstå i anteckningsblock/ böcker och liknande. Ngn som vet?
  14. mp3 spelare är rätt najs vid långa förflyttningar typ fordons o fotmarsch Även när man skall läga sig mitt på dagen, när det är mycket annat ljud kan man få bort dom med en bra låt, slocknar direkt. Själv hade jag den gamla Muvo:n från creative, bra med utbyttbart batteri i fält då laddare mm inte är något man ofta har tillgång till, lättare att få med extra batteri.
  15. Där ser man, visste inte att det skulle vara prio ett för ett sådant plan.
×
×
  • Create New...