Jump to content

Jocke MPJ

Soldater
  • Posts

    6
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Jocke MPJ

  1. Fredin: Vart hamnar dagboken?? Och när?
  2. Keron 4 är kärlek! Införskaffade ett sådant någon månad efter muck! F.ö måste jag säga att jag tycker att "puppan" är klockren - många verkar tycka att den "duger", jag förstår inte vad som är felet med den.
  3. Såg att någon skrivit att det utbildas en pluton MPJ på Livskvadron (MP-Komp). Stämmer inte.. 2:a skvadron är helt nedlagd sen 24/5 - 02 och Livskv utbildar enbart MP-plutoner inriktade på internationell tjänst. Dock är planen enligt skvadronsledningen på Livskv att fr.o.m nästa utbildningsår ska inrikta en MP-pluton på MPJ-uppgifterna, främst jakt och spaning. Väldigt synd att MPJ-skvadronen är nedlagd - ohotat den roligaste tiden i mitt liv!!
  4. MPJ finns INTE kvar! Jag muckade från 1. MPJ i Maj -02 och samma dag "lades 2:a (Sigtuna) skvadron i malpåse." Våra befäl flyttades över till Livskvadron som utbildar vanliga militärpoliser. Vissa spekulationer förekommer om att MPJ ska utbildas på Livskvadron fr.o.m 03/04 men detta är inget som är säkert. Finns ingen "säker" framtid för MPJ som är beslutad än. [Här utkommer snacket om SäkBat som alla säkert redan spytt på, men runt 05/06 kommer sannolikt MPJ börja utbildas igen i egenskap av "Säkpluton mark".] Djävligt trist att pliktverket har så förbannat dålig koll.. de har fortfarande kvar befattningen militärpolisjägargruppbefäl/kompanibefäl trots att den inte utbildas... många som blir jätteglada över befattningen men får sedan, från annat håll, höra att de kommer bli "vanliga" militärpoliser... Jocke.
  5. BasSäks PBS hade bl.a Glock under en jaktövning vi hade mot dem. Vår pluton (MPJ) kände oss som hemvärnsgubbar à la 1800-tal jämfört med dem i utrustningshänseende. Vårt stridsbälte mot deras RIKTIGT feta stridsväst (som jag tror att de hade enbart under den övningen), våra Ra180 mot deras mobiltelefonstora komradios, Vårt "Blå-band frystorkade" käk kontra deras "Häll i vatten i påsen så e d klart!", deras Pistol88, m.m, m.m.. Show off?
  6. Såg att det var lite snack om att MP har fått ut Ak5D nu.. den fanns på Livgardet redan förra sommaren, men anledningen till att den inte användes var att det ej fanns en lösskjutningsanordning då. Befälen ansåg att det var meningslöst att använda ett vapen vid viss utbildning, och ett annat (vanlig Ak5) då lösskjutning skulle tillämpas. Någon som känner till hur detta problem är löst?? Åtminstone på den modellen var flamdämparen "kluven" i mitten, tvådelad. David har, såvitt jag förstått, använts på försök vid något tidigare utbildningsår på MPJ av främst hundförarna, då dessa i princip inte använder sitt vapen, utan bara har det tight slingat över bröstet. Jocke. MPJ 01/02.
×
×
  • Create New...