Jump to content

sisuchef

Nivå 8
  • Posts

    262
  • Joined

  • Last visited

About sisuchef

  • Birthday 1967-04-19

Profile Information

  • Kön
    Man
  • Placering
    Örebro Län
  • Intressen
    Aktiv inom Hemvärnet och FBU, stora intresset framför alla andra, FISKE!

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Artilleriet
  • Utlandstjänst
    Ja
  • Detaljer Grundutbildning
    A9 NSK gruppchef 1987
  • Placering/Tjänst
    Skytte/Skydd
  • Övrig militär verksamhet
    Utlandsmissioner: 98L, 100L, BA02, KS06, NP03, FS15.

Recent Profile Visitors

509 profile views

sisuchef's Achievements

Vicekorpral

Vicekorpral (8/18)

0

Reputation

  1. Han tjänstgjorde som stabsass på striled inom batstab L100 eller var det 98L, får kolla i minnesböckerna.... ja, alltså UT's sångare.....
  2. I MeS finns det ett 1 MP befäl, chef över utredningar etc som sker inom FS, dessutom ingår personen i div grupper som kan sättas, tex vid vapensök, utredning efter händelse mm. De 2-4 st som jobbar ute är inte MP, utan polissamverkansbefäl, jobbar MYCKET med ANP både med patrullering, samverkan, utbildning mm.
  3. Nej arbetsgivaren har ingen skyldighet att erbjuda anställningen efter slutförd tjänstgöring efter NBG 11 eller ens tillåta tjänstledighet. Det är ENDAST upp till den enskilda soldaten/arbetgivaren att komma överens eller göra något annat.
  4. Såvitt jag vet delas försvarsmaktens medalj för internationella insatserut även vid extra förtjänstfulla uppdrag, dock i valören silver eller guld. Någon annan känner jag inte till för närvarande, ett flertal gul och silver har delats ut vid flera tillfällen bara inom några år bakåt i tiden. Op Artemis samt ett antal soldater/officerarare på FS11/12 såvitt jag vet.
  5. Tack Krook, det var ungefär så jag uppfattade det hela innan jag var på övningen, ska ta upp det på måndag på ett litet möte... Tycker inte om att gruppen eller någon annan kommit på något som verkar bra men inte har stöd i någon laglig handling.
  6. Nej du har rätt, hjärnkirurg behöver man inte vara för att hålla koll på förenklade regler, men trots det måste alla regler ha lagstöd, speciellt de där man håller på med våldsutövning i någon form. Japp, är det krig förklarat så är det krigets lagar som gäller, de har jag koll på, skyddslagen likaså, den har jag bra koll på. Men varianten två är problemet, variant tre är ju även det nödvärn men en förtydling och det är ju lika viktigt i regel fyra. Det jag skulle vilja vet är när hemvärnet (ja det var en Hv övning jag var på helgen) började använda dessa uttryck och vart finns de i skrift? För variant 2, vart har vi lagstöd då, samhället i svår kris eller liknande? Krigsliknande förhållanden? Det är ju saker som numera mest utlandsstyrkan håller på med, ja krigsliknande förhållanden alltså Jag ville med första frågeställningen ha svar på vart kan jag läsa mer... inte veta om skalan skulle vara skriven åt ena eller andra hållet - kingecho1 inte illa upp.
  7. Ok då förstår jag litegrann, men lagstöd för de olika insatsreglerna, var finns det? Något skriftligt med källa?
  8. Hej Under en övning i helgen stötte jag på regler för ROE. Inget nytt, ROE kort har jag både använt och läst ett antal. Men tydligen fanns det numera fastställda ROE kort, ROE 1, ROE 2 etc tom ROE 4. Och det har inte jag hört förut? Är det kopplat till verksamhet i Sverige eller internationellt? Kopplat till §5-7 insatser utomlands? Hjälp mig gärna med info vart jag kan läsa mer!! Har sökt på forumet men inget funnit... hoppas inte BlåGul hittar en massa
  9. På AK4 fanns det en hylsbuffert som var en liten svart plåtbit med en gummiklack, uppgiften var att på rätt sätt styra in hylsan i pungen och att hylsan inte skulle ställa sig i "öppningen" och orsaka eldavbrott. ungefär så, säkert finns det någon mycket mer vapenkunnig än jag som kan förklara djupare. Eftersom hylsfångaren är lite annorlunda utformad på AK4B behövs ingen hylsbuffert. Ja, instämmer max 60 skott i snabb följd med AK4, därefter avsvalning till "handvärme" och vad rymmer hylsfångaren?? jo ca 60 skott. Tror dock inte det var därför den fick just den stoprleken utan det är bara en fråga om vikt och rörlighet. Främsta anledningen till min teori i det fallet är att när hylsfångaren kom fanns det inte ett SÄKI som föreskrev max 60 skott i snabb följd. BTW - när kom hylsfångaren till AK4? Samtidigt med införandet?
  10. Mycket av kritiken i ang hylsfångare till AK4 handlar om att inte kunna öva "på riktigt", på vilket sätt hindrar den dig från att öva på riktigt? Det skiljer sig ju en hel del på det felaktiga inlärande som det hölls på med tills för bara några år sedan där man innan förslyttning samlade hylsor till GRG motsv. Pungen kan du tömma efter 60 skott och ett ganska normalt stridsförfarande är kanske 60skott med AK4. Så jag ser inte riktigt problemet. Att göra åverkan på hylsfångaren löser INGA problem samt är ett direkt felaktigt beteende, så det kanske är det beteenden vi istället ska ändra på? Att istället ta bort hylsfångaren, sätta på oss skyddsglasögen kan väl vara ok men att sedan lägga till övningstid på att samla hylsor på ett övningsfält känns inte direkt motiverat, använd tiden till att öva istället.
  11. Bra Erik G!!! Sammanfattat på ett bra sätt, har läst många av inläggen i debatten i ämnet. Nu räcker det tycker jag, det finns trots det fortfarande olika uppfattningar om olika saker, OCH det ska det finnas, det är en av de få "negativa" sakerna i en demokrati. Människor får tycka fritt, så alla människorna i debatten har mitt stöd men kanske inte alltid samma åsikt. Sexköp = olagligt i sverige, OBS att prostitution inte är det, det har varit en hel del "felskrivningar" om det i debatten. Är soldaterna på utlandstjänst eller tjänsteresa utomlands och gäller bestämmelser för US även tjänsteresenärer? Ja om det är så att den inte gäller så ska man kanske åtminstonde handla i chefens anda..
  12. Jag är ganska övertygad att det mesta som rör EW är OPSEC, vidare frågor om tjänsten besvaras ju av LedR enligt info i annonsen.
  13. har läst ett par sidor med denna tråd, jag låg på Patria på FS15 under 2008, det är en bra vagn för de uppgifter som vi ska lösa, vi klättra upp för berg, tog oss igenom de mest smala byvägar mm. Men några "små" brister har den. Mörkerkapacitet - urusel, att skicka ett "stridsfordon" till Afghanistan under 2000 talet utan mörkerkapacitet borde klassas som tjänstfel Fläktutblåset, måste justeras så att det inte blåser rakt ner i människors ansikten, försäljningsstånd etc vid patrullering i urban miljö, de blir lätt irriterade när det får en het hårblås i ansiktet med 4000 varv per minut Ac - måste bättras på kapacitet för det är varmt i affeland om inte FMV noterat det. Beväpning 200 mm är ok men 2*12,7 gör i princip samma jobb, lägg till mörkersikte (typ lemur) samt 2*500skottsmag så överlever man längre än 10 sek. det är mitt bidrag till samlingen, Patria i Sverige vill jag inte ha, bärigheten i vårt fuktiga land är FÖR dålig
  14. 4 gen krigsföring, definerad 1989 av William S. Lind, en av de främsta experterna på området, ultrakonservativ dock i sin utstrålning och inställning. nja jag tror nog dock han vet vad det handlar om, Afghanistan nu 2008-2209 är definitivt det! Sovjet ligger ca 20 år bak i tiden, men människor blir gamla även i Afghanistan, Guvernaör Atta i Balhk är tex fd mujaheddin mot Sovjet, han skulle nog kunna lära upp några ungtuppar. Polisingripanden - läste ditt inlägg efteråt men håller inte med dig, det är bra genomförda eldöverfall, där de skjuter på en massa drara sig undan alt omgrupperar, de kan sin sak, det enda de misslyckas med är att orsaka personskador.... Stridsfältbelysning är inte bra, man röjer sig redan när det första går i luften, rökutveckling mm, de vet dessutom att vi ser i mörker och det gör inte de lika bra som vi. Sedan lämnade inte Sovjet eftersig en massa lysamm, de hade inte så mycket sådant med sig in 1979 då den typen av lys inte användes särskilt mycket i sovjetarmén, man hade tunga saker i GRK och Art istället om det behövdes. Sedan hade man många soldater och de är "billigare".
  15. Det som pågår i Afghanistan är "4 generation warfare" som en del kallar det, ganska respekterade människor för den delen. Att det är svårare att slå ut ISAF än den lokala byälsten i byn bredvid är väl mer eller mindre självklart, så det resonemanget är ju helt rätt. Vi är bättre skyddade. Vi har ett litet övertag i mörker, utan att gå in för mycket så borde det kraftigt förbättras. det kan man ta via PM inte i öppna forum. Vi har bra utbildning, men då ska vi betänka att de som vi "kämpar" mot kan de facto ha stridit i några år mot Sovjet och förmodligen under många år i inbördes stridigheter. Men det är trots allt inte de som är den huvudsakliga fienden, det är "vanliga" kriminella sk Guns for Hire som genomför eldöverfall, IED mm mot oss, med stöd och för betalning från tex Talibanerna. När jag var nere i landet 2008 så var priset för en IED ca 5000 dollar för att placera ut och utlösa, det försörjer ganska många personer under ganska lång tid i Afghanistan. Som jämförelse så tjänar en polis i ANP ung 60dollar per månad. Kommer turen att ta slut för de svenska ISAF soldaterna, du (JK Nilsson) uttrycker vissa förhåger åt det hållet, ja om det nu är tur, oskicklighet hos motståndaren, felplanerade överfall eller vad det nu är kan jag inte riktigt svara på, men det eldverfall jag och min grupp utsattes för den 8/11 var ytterst välplanerat enligt vår uppfattning. Samtidigt eldöppnande från klockan tre och klockan halvsju inom 3 sek var det tre st RPG i luften AK och KSp från resten, och det var ren slump att det inte träffade oss, första RPG granaten träffade ca 50 cm från TLC SPS, den andra ca 15 m utanför luftbrisad pga studs i sanddyn innan och den tredje ca 1m över tornet på Patrian. Stridsavstånd minst ca 300m och det var kolmörkt, förmodligen enda anledningen till att de inte träffade. För de som är neres nu och framöver så önskar jag er alla lycka till på uppdraget, förluster kommer det att att kommaflera, förhoppningsvis bara i sällsynta fall men vi ska nog inte vara alltför oförberedda på det just nu.
×
×
  • Create New...