Jump to content

Surveyor

Nivå 9
  • Posts

    38
  • Joined

  • Last visited

About Surveyor

  • Birthday 1968-06-15

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man
  • Placering
    Sthlm
  • Intressen
    Cykling året runt. Styrketräna. Köra sportmotorcykel. Mina barn. Resor.

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Infanteriet/mek
  • Utlandstjänst
    Ja
  • Detaljer Grundutbildning
    Svea Livgarde 1988
  • Placering/Tjänst
    Anonymt
  • Övrig militär verksamhet
    L102, L104, Ba03

Surveyor's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Jag har besökt Libanon 4 gånger efter att jag kom hem från min FN-tjänst som var på 1år. Främsta syftet var att se hur landet utvecklats efter kriget. Det fick jag en bra överblick på eftersom det gick 9år mellan första och senaste återbesöket. Andra orsaker är: vackert land, väldigt gästvänligt och att få turista på "hemmaplan". Nästa gång blir det Bosnien, också för att se hur det gått efter kriget. Samtidigt får det bli som en avslutning på en 13år lång "debriefing" här hemma.
  2. Ja det får man väl anse. Nu är jag stärkt med bakgrundsfakta som är tillräcklig för en ev. fortsatt diskussion med personen i fråga.
  3. Träffade en person igår som fått höra av en sina bekanta "som varit Nato-soldat i något arabland relativt nyligen" (jag gissar på Afghanistan) " att när de gick vakt fick de endast ha två skott i magasinen" Varför det skulle vara så kunde han inte förklara. Sant? Knappast va? Vad kan ha gjort att missförståndet uppstod? Det förekommer ju att man lämnar plats för en patron i magasinet och sedan när man gör mantelrörelse hamnar en i loppet och då finns det ett tomrum för TVÅ i magasinet. Kan det ha varit det som varit bakgrund till missförståndet?
  4. När jag ryckte in på Ba03, fick jag första dagen på Almnäs höra följande av en på Swedint högt uppsatt civil tjänsteman: "BA står för Bosnia herzegovinA. Förkortningen BH ansågs olämplig även om den var mer logisk".
  5. Jo, nog sålde han en del guld. Tydligen även på egen hand efter sin avslutade mission till PX:et. Tyder väl bara på bra affärsmannaskap OCH rätt kontakter. MEN, hur hittar vi filmen?
  6. Just det, visst var det Per. Vi gjorde 03:an på samma kompani, men då hade han en helt annan tjänst. Det du beskrev minns jag från filmen. Per fick frågan av "soldaterna": -Who is in charge here? -I am, Sergeant sundgren. Väldigt korrekt och diplomatiskt svar, precis som om de där svinen skulle förtjäna det.
  7. Är det någon som kommer ihåg den filmen? Den spelades in 93/94 och sändes när 01:an fortfarande var kvar i Bosnien. Huvudpersonen var Sergeant Sundgren från pansartrosskompaniet som deltog i konvojkörningar mellan Split och Tuzla. Den var inte lika dramatisk som filmen Tango Lima, men beskrev mycket annat som inte den andra filmen gjorde. Jag hade båda på VHS-inspelningar, men förstnämnda film är borta och det var länge sedan jag tittade på den. Vore kul om någon vet var man kan få tag på en kopia, eller bara minns att ni såg den. Mina föräldrar beklagade sig "lite" över min ansökan till Ba03 då vi såg dessa filmer innan jag åkte ner. /Surveyor
  8. Nödkod används ibland på ankommande fartyg till Sthlms hamn som ej skall lasta eller lossa, alltså bara lägga till.
  9. Jag har den hemma, men det var ett tag sen jag tittade på den. Innehållet är hyfsat med några intervjuer av soldater från olika missioner och framför allt ett flertal återblickar från bekanta platser. Med tanke på hur lite film det finns från den där tiden och de där platserna är 125:- väl värt för en investering. Den faller in någonstans mellan områdena: Klart sevärd, bra som presentationsmaterial, några nostalgiögonblick och att visa för blivande barnbarn.
  10. Jag förstår vad du menar och håller med dig i just den här frågan. Däremot tycker jag att du uttrycker dig lite väl generaliserande med "den islamiska världen...". Den islamiska världen är väldigt stor. I en del länder i framför allt mellanöstern och för vissa internationellt spridda grupper kan ditt uttryck passa. Låt inte även denna tråd spåra iväg likt andra trådar gjort i närliggande ämnen.
  11. Det är helt klart ett storstadsfenomen. Man kan även jämföra andelen deltagande stockholmare på fredsbaskrarnas årsmöten. Det borde vara fler om det skulle vara jämt fördelat med antalet som gjort utlandstjänst. Vi är väl helt enkelt för oengagerade, kanske finns det för mycket av andra aktiviteter som tar tid och kraft. Här finns inte ens tid att ta T-banan någon station till en gammal yx-vän som bjuder på fika. Varför då engagera sig i en förening? Jag vet att man bara behöver 10 mils radie från Sthlm för ett helt annat tänkande.
  12. Fick boken igår. Bläddrade som hastigast igenom och tittade mest på bilderna. Flera bekanta platser, namn och ansikten dök upp, hittade inte mig själv på bild någonstans. Är det någon som fått äran att vara med på bild eller i texten? /Surveyor
  13. Det vete fan. När jag var där 1991 var inte fransmännen omtyckta av libaneserna och det franska eskortkompaniet användes så lite som möjligt eftersom det var nära nog det samma som självmord att låta sig eskorteras av dom. Tillochmed Force Commander använde den svenska vaktplutonen så ofta han kunde, kan iofs bero på att han var svensk. The Swede Var det verkligen så illa ställt? Var inte det där bara en bild vi svenskar gärna själva målade upp? Den enstaka och specifika händelsen som fick Sverige att ersätta Frankrike som underhållsbataljon gjorde väl inte fransmännen så populära EN TID bland locals. Sedan var väl det bara något som vi gärna hävdade för att framställa oss i en bättre dager!?!? Jag upplevde det mer som att fransmännen hade ett ont öga till oss som tagit deras jobb, därför ville de inte hjälpa till med eskorter osv. /Surveyor
  14. Du menar att man inte kan vara arab och jude pa samma gang, ska man tolka det sa, eller? Forlat, men du svamlar sa mkt om Sydafrika att jag har svart att uppfatta om du forsoker svara pa min fraga eller inte. Hur vore det att prova klarsprak for en gang skull? Helt fritt fran svaruppfattad ironi och markliga icke-exempel fran alla varldens horn? Tycker du att lagen om att alla som fotts av en judisk mamma och alla som konventerat till judendomen helt oberoende av etnisk tillhorighet far flytta till den judiska staten Israel ar rasistisk? Tycker du att lagen om att icke-judar och icke-druser inte behover gora varnplikt om de inte vill ar en fruktansvard rasistisk lag? Om svaret ar nej, sa racker det med att du sager "ursakta", for det ar en stark anklagelse att kalla ett lands lagstiftning for rasistisk. Jag har följt era inlägg med intresse. En fråga till JCS angående invandringen. En person från Skövde, Bronx eller Addis Abeba kan väl invandra till Israel med ovanstående förutsättningar? Gäller det även om denne har palestinskt ursprung?
  15. just det, instämmer i princip helt. Felet är att Libanon får betala idag för något de själva inte helt är orsak till. Landet började egentligen existera för något år sedan, efter att Syrien gjort reträtt. Dessförrinnan var det helt kontrollerat av Syrien. Tullar, skatter, säkerhetstjänst, allt strategiskt för ett land låg utom dess kontroll. Det var ganska märkligt (och förnedrande) att bli stoppad i en syrisk checkpoint, eller mitt på gatan i Beirut och bli förhörd. Strax innan hade man passerat en Lib army checkpoint och pratat om de senaste matcherna i fotbolls-VM.
×
×
  • Create New...