Jump to content

Loki

Nivå 9
  • Posts

    51
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Infanteriet/mek
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    Akanskytt på pbv302 6e stadsskyttekomp 05/06
  • Placering/Tjänst
    Vagnsbesättning

Loki's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Verkar som om några börjar bli lite nervösa redan. Ni behöver inte oroa er så mycket. Inte så farligt med inryck. Man mjukstartar lite med att hämta ut lite utrustning, inventera, packa in allt i skåpen osv. Efter en dag utan stress så får ni nog sluta lagomt till 2300 kanske. Överlever ni de 2 första veckorna så går nog lumpen bra. Ha så kul
  2. 2st vanliga M/90-uniformer. En för fältlivet och en för kasern eller permis om man ville det. 1st M/90P fick vi ut så fort vi börja med vagnarna. Övriga kompaniet var inte nå avundsjuka på att vi fick ut nya M/90P-uniformer medan de fick nöja sig med slitna vanliga m90 ;)
  3. Precis som johanp skrev så fick vi behålla baskern efter myuck. Samma kompani och samma tjänst som johanp fast årskullen efter.
  4. Ja, eftersom alla får basker idag och det är väl knappast så att man lämnar in baskern när man hämtar ut båtmössan. Baskern är egentligen inte så tuff. Det är en liten filtbit man har på huvudet. Men visst är den väl kul att ha när man åker hem på permis och när man skulle göra nyinryckta avundsjuka när man kom i M/90P och basker och de i motoroverall ;) Annars så användes den mest att ha på huvudet till och från matsalen.
  5. Alt 1 så blir du stadsskyttesoldat och håller på med massvis med sib. Nästan det enda du gör. Alt 2 så får du FM nya KTM att åka omkring på. Du slipper ha med dig vapnet på många övn, du måste få 6h sömn ute i fält. Båda tjänsterna är nog rätt skoj. På övningar så får du som skyttesoldat göra allt grovjobb som är skyttets uppgift. Du är längst fram i fronten. Det är mycket action, mycket skjutandes. Försök att bli ksp-skytt om du vill skjuta ännu mer och det vill man. 7-8 magasin till akn eller 4 kassater till kspn och ~4 granater. Som MC-ord får du vara springpojke på övn. Du skjutsar runt folk fram och tillbaka. Inte så mycket action som skyttet har men säkert en kul tjänst ändå. Du får massvis med fördelar ute i fält jämfört med skyttet. Mycket tack vare att MC tillhör SoT. + att du får leka massor med MCn ;) Jag skulle nog ha valt MC. Fast att vara skytte och springa in i husen är jävligt skoj.
  6. Här står det om vad LG utbildar: http://www.livgardet.mil.se/article.php?id=1186 Så det enda "rena" skyttet på LG torde vara Stadsskytte även om livkompaniet gärna vill vara ett skyttekompani, mer om det finns att läsa i den här tråden: http://forum.soldf.com/index.php?showtopic=6835 Dem ska göra om Livkomp och 6:e tills nästa kull. Nu är/var det Livkomp -> mest högvakt och exercis men lite mera sib än övriga förband. 6:e komp -> stadsskytte. Nästan bara sib. Det skulle bli två stycken likadana kompanier. Man ger båda lika mycket sib och lika mycket högvakt. Det låter i mina öron som att Livkomp får ett rejält upplyft och 6:e får det sämre. Livkomp tilldelas PBV302 istället för tgb20 som dem har nu. Så det skulle även bli två pbv-plutoner. Något liknade sa våran kapten att det skulle bli till nästa utbildningsår. Så vi var sista året som riktiga stadsskytte ;)
  7. Nej, stadsskytte har inga andra hjälmar än övriga försvaret.
  8. Jo, den hette 'Vägen framåt'.
  9. 2st hängades i stridsvästen och resten i en tom flerbruksficka stor funkar fint. Aldrig haft några problem med tappade granater eller sprintar som hoppar ur av sig själva ;) Går snabbt att komma åt en granat när läget kräver det.
  10. Frågan är vad han heter här på forumet? ;)
  11. Det får väl stå för dig då Loki, men omladdningsövningar på PEK'en är nog lite svåra utan minst ett extra magasin... :P Train as you fight borde vara rätt så vettig filosofi att köra efter, och ja, ditt fordon kan ju bli utslaget... PEK har vi inte haft sen gsun så den biten slipper jag bekymmra mig över ;) Visserligen så behöver man lite mera magasin när vi kör SIB. Frågan är ju om man öht skulle komma över sin stridsväst när/om vagnen skulle bli utslagen. Man är troligtvis rätt så omskakad och stressad efter en träff. Om man ens överlever så är det nog inte det första jag skulle försöka att få med mig ur en brinnande vagn. Nu vet jag inte om du har suttit på skyttplats i en PBV302A men det är inte så gott om plats att börja slita med sig den om man måste ut på några sekunder. AK5an och ett magasin (som sitter i) tar man iaf med sig. Annars kan man lika gärna ge upp direkt ;) Sen får man hoppas på att skyttegrpen är i närheten så man kan få lite skydd/am tills det lugnat ner sig lite. Fast ger du mig ett kroppsskydd 94k så ska du se att jag har lite mer magasin med mig ifall jag behöver utrymma fort. Alla skyttegrper har iaf fått ut fler magasin än de 4 man blir tilldelad i början. Tror att de flesta har 7st och det är i underkant för dem.
  12. Fått ut 4st vilket är minst 3st för mycket. :P
  13. Marschkänga 90 + filtsula + formgjutna sulor och anpassade efter ens egna fötter =
  14. Det är inte så att de har fått ut den färdigtestade ak5c då? Med tanke på att alla säger CF så tror jag inte det.
  15. Även om jag drar upp en gammal tråd så tänkte jag bara informera om att AK5CF åter testas på LG. En pluton på SSK som fått ut den tillsammans med någon ny radio som de har har fäst på SV2K. Vilket ska underlätta mycket för gruppcheferna. Det är även prat om att de ska få ut nya uniformer som ska testas ut. Kan iaf säga efter ett hastigt möte med AKn så är det främre greppet och RPS underbart.
×
×
  • Create New...