Jump to content

brunk.dunk

Nivå 9
  • Posts

    42
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by brunk.dunk

  1. Jag kan ju säga att det att det inte blir roligare när kommer fram till vecka 17, 18 i det där programmet... Det är mycket lätt att tiden rinner iväg när man kör så många set så försök att hålla dig till en tid och ha ett snuskigt tempo igenom.
  2. Jag har varit i kontakt med högskoleverket i ärenden när det gäller uppskov och så vidare. Från deras jurist fick jag detta svaret "Enligt högskoleförordningen kan Överklagandenämnden för högskolan pröva överklaganden av beslut som högskolorna fattat angående att inte bevilja den som är antagen till grundläggande högskoleutbildning anstånd med att påbörja studier eller att få fortsätta sina studier efter studieuppehåll." Du kan alltså överklaga till Överklagandenämnden för högskolan. Men hör efter med högskoleverkets jurist om ditt ärende prövats tidigare så får du kanske ett snabbt svar. Chalmers har väl såvitt jag vet ingen utbildning som det är så hög press på att man lottas in? I så fall borde du komma in nästa år eftersom betygen inte skiftar så mycket och de tekniska utbildningarna inte är så populära just nu.
  3. När jag mönstrade nämnde jag att jag hade pälsdjursallergi med samma symptom som du har. För detta fick jag "B" i hälsa, vilket läkaren och sjuksystern uttryckligen sa berodde på min allergi. Om de fortfarande bedömer mönstrande på samma sätt som mig och vi har likvärdiga symptom så är det nog tack och adjöss till jägare på K4 och så vidare. Ett inlägg i den andra debatten om man ska berätta om sina sjukdomar och krämpor så anser jag personligen att man bör göra det. Att stå med skammen inför sina kamrater att ha ljugit för Pliktverkets personal, tagit upp en plats för någon annan mer lämpad och att ha snyltat på Försvarsmakten är något jag inte vill uppleva.
  4. Jovars, men du får ju ha i åtanke att du blir bra på det du tränar. Cykling (landsväg) kan av många upplevas som svårt att få upp en bra puls på och är således i syreupptagningsökningssyfte svårare att träna som ren långpassaktivitet, då får du slänga in intervaller och det kan av många upplevas som lite knepigt att köra just på cykel (landsväg). Emellertid är cykling ett utmärkt komplement om du vill komma i form konditionsmässigt och är otränad och behöver variation av den perifera belastningen (om du exempelvis kör löpning) medan den centrala belastningen (hjärt, lungor) får mycket kvantitet. Mountinbike är roligt får jag väl säga också! EDiT: bagarfingrar
  5. Om du i grunden är otränad eller inte har tränat regelbundet så ökar konditionen väldigt snabbt de två första månaderna. Därefter måste det till bättre kvalitet och kvantitet för att fortsätta ökningen av konditionen.
  6. Såvitt jag vet kommer både tekniska signalspanare och kommunikationsspanare utbildas i år.
  7. Det står i hans profil. Eller ja, han har extramönstrat redan.
  8. Här finns en tråd om några KJ som ryckt in.
  9. Omöjligt att avgöra om du inte visar upp dina övriga resultat.
  10. Kolla upp träningsrådstråden i markan som är aktiv just nu. Där snackas det en del om hur man ska bygga upp uthålligheten i musklerna.
  11. Jag blir kvartermästare på Amf 1 så då kanske vi träffas
  12. Att vara förberedd på krig blir man väl inte mer om man är i ett jägarförband eller i trossen. Alla måste ju vara förberedda för den uppgift dem kan ställas inför? Eller har jag fel där?
  13. I mångt och mycket antar jag att många ungdomar söker en "hård" befattning mer för att söka bekräftelse, än att testa sina gränser. Livet fram till artonårsåldern är relativt lätt (för de allra flesta, där inte sagt att vissa har haft det hårt) och problemfri. För första gången kommer många ungdomar nu i kontakt med ett system där mycket är svart och vitt och där inslaget av strukturer är fastare än vad de någonson har varit i kontakt med vilket jag tror gör att man söker sig till den tjänsten där man vet att man springer längst, bär tyngst osv. Så långt sträcker sig de flesta ungdomars näsa. Kommer de in på en jägarbefattning så har de fått en bekräftelse och det är den bekräftelsen som de så oerhört gärna vill ha. Grundskola och gymnasium och betygssystemen där kan antaglien inte mätas med den känsla av uppskattning och utvaldhet som en mönstrande til ett jägarförband eller dylikt känner. Själv ville jag förstås också bli fallskärmsjägare när jag mönstrade men jag tog min preliminära befattning som amfpb som fullkomligt adekvat. Men jag skickade in speciell ansökan till TolkS också och att bli antagen där är något som jag i alla fall värderar högre än en plats i ett jägarförband. För mig är det den ultimata utmaningen och jag antar att jag inte behöver lägga ner särskilt mycket själ för att den tjänsten ska bli "hård och utmanande" för mig. Visserligen är det möjligen så att en vinröd basker imponerar mer på tjejerna (som också är så viktiga i den här åldern) än en flygvapenmössa men jag hoppas att jag också får min belöning senare i livet. Den som lever får se.
  14. Filmen sprids ju, i vad jag kan se, två syften. Det ena är från arabisk sida där de vill visa att de dödar amerikaner och på så vis rekrytera personer som vill slåss mot amerikanarna. Det andra syftet är att den sprids av pro-amerikaner som vill skapa sympati för amerika och deras krig mot Irak. Ett tredje syfte skulle kunna vara att tillfredsställa blodtörst hos ungdomar i väst, jag hoppas att så inte är fallet här.
  15. En klok man sade en gång: "Det tredje världskriget vet jag ingenting om, men det fjärde kommer att utkämpas med knölpåkar" ;) EDIT: pucktvåa.
  16. Vad jag har förstått så innebär det att fotvalvet inte är särskilt högt vilket man kan se när man blöter foten och gör ett avtryck på en brygga eller nåt. Om man ser två distinkt skilda punkter är man ju inte plattfot men om framdelen av foten liksom går ihop med hälsidan kan man väl ana att det är en plattfot. Så har jag fått det förklarat för mig
  17. När gjorde du din mönstring? Jag har nämnligen inte fått någon bekräftelse på min ansökan. Jag mönstrade i maj.
  18. Jag har sökt till tjänsten som Tolk/Förhörsledare. Hur många månader efter mönstringen kan man förvänta sig ett svar på speciell ansökan?
  19. Håkan Syréns CV. Tänkte att det kunde bidra lite
  20. Inte för att jag påverkas men tänk på modemarna och bifoga gärna större bilder med länk.
  21. Om du skriver dina mönstringsresultat så finns det folk här som kan hjälpa dig.
  22. Du kan kolla alla momenten på lumpen.nu
×
×
  • Create New...