Jump to content

Rote 1

Soldater
  • Posts

    7
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Placering
    Uppsala
  • Intressen
    Praktisktskytte, dykning, flygning, karate, fysisk träning mm

Previous Fields

  • Detaljer Grundutbildning
    Plut.bef/Stabsass 1.Amfbat 1989-1990
  • Övrig militär verksamhet
    Utomlandstjänstgöring: JK01- 1992, Ma03 - 1994 Militära hoppvingar NL 1996: 1 av 17 personer som får bära dessa vingar officiellt. Övrig Utb: UGL, Prickskytt, Und Stab, överlevnad mm Flygutb: PPL (A), Mörk, Lågflygcert Nuvarande placering: Flygförare MD M

Rote 1's Achievements

Nyinryckt

Nyinryckt (2/18)

0

Reputation

  1. Jag anser det vara helt korrekt av FM att dela ut en medalj "För Rikets försvar". Har man tjänstgjort/utbildads till soldat för att kunna lösa uppgifter för rikets försvar SKALL detta bemödas. Detta förekommer i de flesta andra länders försvarsmakter och det är mer förvånande att det inte har skapats en medalj tidigare. I dag är det ca 35-45 % som gör värnplikten dessa får medalj, övriga får ingen medalj! Dessa män och kvinnor har spenderat mellan 7,5-15 månader av sitt liv för att lära sig kunna lösa militära uppgifter för sitt land. Dvs. de som genomför sin militära utbildning med godkända krav tillhör idag en mindre skara och skall känna sig hedrade och utvalda. Dessa skall få en medalj som bevis på sin insats för sitt fosterland!
  2. Du slänger inte bort ett år, allt man gör i livet ger en erfarenhet! Plugga eller jobba kommer du i alla fall att göra efter lumpen. Se det som något du får vara med om och som ger deig erfarenhet. Många får inte chansen att gör lumpen idag, se dig som utvald! Att hitta på en anledning för att få frisedel upptäcker de snabbt. Bit ihop - du är soldat!
  3. Bit ihop, det blir bättre! Det är bara den första tiden som känns jobbig, se det som en erfarenhet! En del vänner till mig som inte har gjorde lumpen eller hoppade av, ångrar detta idag!
  4. Kort om JK01 JK01 var ett högkvarterskompani (Vakt/TPT/Stab/UH) som blev stationerat i Sarajevo mars/april 1992 för att övervaka konflikten Kroatien/Jugoslavien. Kriget i Bosnien/Hercegovina hade ännu inte brutit ut. Någon gång maj 1992 erkänner EG (EU) Bosnien/Hercegovina som egen stat. Kriget bryter ut i hela Bosnien/Hercegovina. Efter ca två månaders fullt krig i Sarajevo dras JK01 ut ur Sarajevo (evakueras) med hjälp av franska trupper. Man omgrupperar hela UNPROFOR:s HQ till Beograd (Belgrad, Serbien), vilket inte var så mycket bättre, visserligen slapp vi direktverkande stridsvagnseld, granater osv men Jugoslavien (Serbien) var under sanktioner från FN och man placerade ett FN-HQ med militärpersonal mitt i ett område med kraftigt hat mot FN. Efter ett antal månader i denna ”hårda” miljö (bespottande, misshandel mm), åter igen en omgruppering till Camp Pleso Zagreb som senare blev ”huvudcampen” för Jugoslavienmissonerna.
  5. Värnpliktsmedaljen säljs av Angloteknik och Edmundsordensatelje (Stockholm), nu har det visat sig att medaljspännets färger (Nyanser) skiljer sig åt beroende på vilken av dessa två man köper medaljen av. Spoorong är de som levererar till FM. Har någon koll på vilken som har rätt? Det verkar som om Edmundsordensatelje är mest lik i färgerna originalet (Sporrongs) dessutom är själva medaljen tyngre och inte så tunn som hos Angloteknik. Dessvärre är den dubbelt så dyr på Edmundsordensatelje som hos Angloteknik. Det kanske säger något!? Valet är fritt!
  6. Efter all läsning så minns jag. Saknar mina kamrater i JK01 Sarajevo 1992! Rainbow Hotel, sniper alley, TPT, ja ni som var med glömmer nog aldrig.
  7. UGL kursen är användbar både militärt och civilt, dessutom är den bra att ha i den civila CV:n speciellt om man söker tjänster med personalansvar!
  8. Rote 1

    WW2 vapen

    Har provat en Thomson i USA för ett år sedan, ingen vidare precision men visst den sprider mycket bly omkring sig!
  9. Jag tror än en gång att okunniga journalister har varit framme, det skall nog vara 1000 skott/min
×
×
  • Create New...