Jump to content

Fk_Jas

Nivå 9
  • Posts

    30
  • Joined

  • Last visited

About Fk_Jas

  • Birthday 1974-04-13

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Kavalleriet
  • Utlandstjänst
    Ja
  • Detaljer Grundutbildning
    Plut sjv 93-94 K3
  • Placering/Tjänst
    Jägare/Spaning
  • Övrig militär verksamhet
    FVRF 89- HV 99-02

Fk_Jas's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Baskern vinner sjhälvklart. Tyvärr synd att varndea j***a lök i hela FM får bära basker numera. Jag fick slita blod svett och tårar för min. Man var stolt att bära basker. I dag vill man nästan inte bära den.
  2. Självklart ska polisen ha sådan amm att den inte skadar omgiviningen. För om polisen öppnar eld har de ju ett livsfarligt hot mot sig. Alltså har buset redan kastat in sitt liv som insats.
  3. P-Skott i skärgården. *hmmm* vet inte om det skulle funka. Är detinte lite väl lite pansar på en stridsbåt motsv?? Tanken är ju god att ha tyngre vapen även hos amf. På grupperna och inte bara på båtarna.
  4. Skulle kunna vara en engelsk smg. I boken Modern elit forces litet format finns den som beväpning till SBS. Men det är bara en gissning.
  5. @Nifelhel Då är det konstigt att polisen där jag bor vill ha den gamla 9/39 ammunitionene för att övnings skjuta med. Kan det vara så att det skiljer sig från distrikt till distrikt??
  6. så lite så
  7. @ Nifelhel. Då är mina källor inte tillförlitliga Vad jag menade med ammunitionen var att de hade den till Siggen för att uppräthålla skjut skickligheten. Eftersom den var/är gratis.
  8. Vi får se vad som händer med TETRA. Det har eller ska börja användas i södra delen av riket inom kort. Men då ffa av räddning och polis.
  9. Fickminnet M7734-102565 Utbildningspaketet M7734-452565 Fakta häftet M7734-472565 Det är bara att leta på FMLOG,s databas Här
  10. Det är vpl och de är utbildade på pistol. Självklart ska man ha ett litet och smidigt vapen i ett fartyg. Om jag minns rätt är det amf,s svar på säk förband. (kan ha fel). Jag vet att där skulle jag vilja göra vpl iaf.
  11. Polisen,s 9mm pistol ammunition ÄR med platt spets och detta för att minksa risken för studs. Skillnaden mellan 9/39B och 9/39 är krutladdningen. Det är mer krut i 9/39B vilket i sin tur går att polisens vapen inte klarar av på frestningen. Däremot har polisen fått ett antal parti av den gamla 9/39. Den visuella skillnaden mellan ammunitionen är att den "gamla" har en svart ring längst ner mot hylsan.
  12. Fk_Jas

    M60E4

    Jag vill vara test skjutare På samma sätt som provflygare
  13. När man tog bort K-pist M/45B så typade man om de som var av god kvalitet till M/45. Man bytte i princip bara M-nr, och tog bort lås klacken samt gängade bufferten. Fast ställda i fm = BOA och M-nr
  14. Ju mindre avanceragt ett märke är desto mer fältmässigt. Men det kanske ska vara en massa grälla färger så att det inte ser "hemma" gjort ut.
  15. Fk_Jas

    Ambulans 206

    Den här bv kommer att åka skicka upp sjv på en flygbas till en annan nivå. Den är så avancerad att det inte finns någon motsvarighet på den civila marknaden. Läkarna kommer att bli helt lyriska när de får se den och dess kapacitet.
×
×
  • Create New...