Jump to content

Tagemark

Nivå 9
  • Posts

    33
  • Joined

  • Last visited

About Tagemark

  • Birthday 1985-03-15

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man
  • Placering
    Kalmar
  • Intressen
    FBU<br />Scouter<br />Friluftsliv<br />Segling<br />Snowboard

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Flottan
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    MoMek HMS Pelikanen/HMS Belos
  • Placering/Tjänst
    Mekaniker/Tekniker
  • Övrig militär verksamhet
    Teknisk officer

Tagemark's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Lägenheten besiktigad. Tar min officersexamen imorgon. Börjar på nya jobbet måndag 0800. Kan fasen inte bli bättre!
  2. Kap 1.17 Yrkesband. Har läst fram och tillbaka och blir inte klokare. Någon som kan hjälpa mig? Kommer jag som speciallistofficer inriktning skeppsteknik, allså en teknisk officer. Kommer jag bära lila band på mina gradbeteckningar? Citat: Försvarsmaktsingenjörer, tekniker eller mekaniker anlägger lila yrkesband om de i övrigt ej bär facktecken i form av invävda galoner" /Tagemark
  3. Både och. Justerbar i längd samt vikbara som den gamla vanliga.
  4. Jag och den andra motorredskapsmekanikern från min grupp (HQ Coy, repgrupp) kommer att vara på Ing2 inder vecka 731-732 samt ev. 733-734 för utbildning. Tänkte bara höra lite med boendestandard osv? Finns det några vpl där nere nu?
  5. Nope, ingen trycksatt del. Bara ett tomt stort utrymme med galler i båda gavlarna. Samt en luckkrans på ovandelen.
  6. Dags att reda ut lite frågetecken nu. Har själv varit med och byggt om denna ubåtsdel. Det är en övningsmodul för att dock URFen (UbåtsRäddningsFarkost) imot. Låg till föe ca 6 månader sen på botten utanför ÖHB och skall efter ombyggnad i Kalmar sänkas i Karlskrona där ubåtsvapnet numera håller till. Så allså, övningsmodul för URFen.
  7. Du har PM Oggy! Nä, har inte fått beslutet om anställning
  8. Någon som vill åka med mekanikern från Stockholm via Kornhmanstorg imorgon? Hade varit skönt att slippa åka själv
  9. Så, inte många dagar kvar nu. Hur var det nu med samåkning? Vilka vill åka med från Stockholm eller plockas upp på vägen? Vet föresten någon hur det är med parkerig på LedR?
  10. Angående samåkning så bor jag på Högerstensåsen. Hade avrit lite kul att höra vad ni fått för information av alla dess slag. Har bara fått ett kuvert med alla pappren som skulle fyllas i och skickas in. Blev antagen på en vakanstjänst. Så, vilken info ahr ni fått?
  11. Motormekaniker Flottan X-9-9
  12. Är det någon som bor i eller i närheten av Stockholm så är min plan att pendla Stockholm-Enköping med bil. Vore kalas att hitta nån/några som vill samåka.
  13. HQ332 Motorredskapsmekaniker Fick vakansbeskedet idag. Känns kanon! Fler från repgruppen?
  14. Jag har sökt Motormekanikertjänsten. Rekryteringstiden gick ut i går så de borde ju börja tillsätta tjänsterna snart. Hade varit skönt att kunna ha iallafall ett par dagars varsel till chefen. Någon som hört mer?
  15. Last call before navalservice. Ja, om 1 timme går bussen. Känns bra. Vi ses!
×
×
  • Create New...