Jump to content

CQB

Nivå 9
  • Posts

    11
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by CQB

  1. Jag undrar lite över vilka olika Safariland-hölster som FM har till Pistol 88C2. Jag har använt åtminstone tre olika modeller. 6005 och 7005 med SLS. Jag har också använt en annan modell med ALS(?), en modell som såg ut som 6005 fast med en knapp som fällde ner bygeln istället för att man tryckte på själva bygeln och där bygeln stängdes automatiskt när man hölstrade vapnet. Det var riktigt smidigt och kändes betydligt tryggare än andra modeller, då jag märkte att bygeln fälldes ner oavsiktligt vid flera tillfällen när jag monterat hölstret i "högt" läge.
  2. Borde inte FM förse Utlandsstyrkan med tolkar via Tolkskolan? FM kände väl till riskerna för tolkarna innan de anställde dem i Afghanistan? Är det inte i så fall cyniskt av FM att först anställa dem, för att sedan lämna dem åt sitt öde, och samtidigt skylla detta på Regeringen? FM får väl helt enkelt ta och ge de Afghanska tolkarna anställning i Sverige, efter avslutat tolkuppdrag. (edit: Förtydligande)
  3. Nu är inte jag jurist, men om du inte "upptäckt" de felaktiga utbetalningarna utan handlat i god tro, så skulle du nog kunna behålla pengarna. http://www.arbetsdomstolen.se/pages/page.asp?lngID=4&lngNewsID=591&lngLangID=1 Domslut 1. Arbetsdomstolen avslår Försvarsmaktens yrkande om återbetalning av lön för perioden augusti 2004 - januari 2005. 2. Arbetsdomstolen undanröjer Försvarsmaktens beslut den 11 oktober 2005 att meddela O.K. disciplinpåföljd. 3. Arbetsdomstolen förpliktar Staten genom Försvarsmakten att ersätta Naturvetareförbundets rättegångskostnader i målen med etthundrasjuttiotretusenetthundrafemtio (173 150) kr, allt avseende ombudsarvode. Dom 2006-11-08, målnummer A-185-2005 och A-223-2005
  4. Hjälm.
  5. Tackar!
  6. Skulle det gå att ladda mobil/iphone med ackarna till Ra 146? Finns det kanske till och med redan adapter/kablage att köpa? Eller är det någon som har "byggt ihop" adapter/kablage för detta ändamål? Och hur skulle detta i så fall se ut? Eller faller det på någon teknisk detalj jag ej känner till (och jag vet inte mycket mer än att både mobiltelefoner och Ra 146 går på någon slags ström)? Många frågor, men hoppas att någon har svar på någon av dem. /CQB
  7. Kan så vara. Ju + desto, inte ju + ju, ju + ju hörde jag aldrig förr i tiden. Tyvärr fattar jag inte ett skit, beskriv vad du menar på ett språk för puckon. Man skriver oftast "ju mindre kniv desto större jägare". Två handlingar står i en relation till varandra. Ju-satsen anger förutsättningen och desto-satsen resultatet. Ju - ju är en "vardagligare" variant av ju - desto. /Svensklärare Källa: Vetenskapasradion Språket - Lars-Gunnar Andersson
  8. hm... vill ju inte vara en messershmitt men det heter Stadsskytte... Lycka till med Pliktverket Edit: Lycka till med vilken utbildning det än må vara:)
  9. Kan egentligen inte uttala mig angående kvalisorten på Visents tält, men jag har varit inne på Friluftsvarors butik/kontor på Krokslättstorg i Mölndal, och jag säga att jag gick ut fort. Det var en av de mest stökiga butiker jag någonsin besökt. Verkar som om de mest mest säljer konkurslager eller annat öveblivet material. Skulle förmodligen inte köpa färskvaror, som t.ex. kängor av dem. Men tält, varför inte... Är det förövrigt någon som kan uttala sig om de Fjällmarktält de säljer?
  10. Verktyg för montering och justering kanske?
×
×
  • Create New...