Jump to content

Paradschlagzeug

Nivå 9
  • Posts

    29
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Paradschlagzeug

  1. Ringde nyss och frågade. P4 SKA söka markstridssoldater under GMU3. Det är troligen ett fel på rekryttestet, men jag skulle ringa igen och kolla om det har löst sig. Glädjande att höra i alla fall .
  2. Man kan ju tänka sig att förbanden inte har råd att utbilda kullar under GMU för att sedan inte erbjuda dem anställning ifall de blir godkända. Det går liksom inte ihop att göra så ekonomiskt. Först så kostar det massa onödiga pengar om de blir godkända, vill fortsätta men inte erbjuds anställning. Sen kommer de inte fylla upp några platser om de gör på det viset. Min slutsats är att det är mycket god chans att få provanställning efter godkänd genomförd GMU om man har viljan att fortsätta.
  3. Gjorde idag rekryttestet. P 4 fanns bara med som hemvärn och alltså inte regementet i sig vilket är oerhört konstigt. Mailade RM och fick som svar att de endast sökte hemvärn. Jag har varit på och mailat både RM och P 4 tidigare och de från P 4 gav mig befattningskoder och hälsade mig välkommen till GMU omgång 3. Då är frågan varför det står att de söker markstridssoldater på FM:s hemsida: http://www.forsvarsmakten.se/sv/Jobba-har/Bli-soldatsjoman/Aktuell-information-om-GMU/Forband-som-anstaller-efter-omgang-3-av-GMU/ Ska maila/ringa när jag får tid.
  4. Då går det äntligen att söka GMU3 via rekryteringskontoret: https://e.pliktverket.se/portal/Public/ANS/ansGmu.aspx?EWEBSID=12&EWEBUPDID=6
  5. Imorgon smälls dörrarna upp för GMU3. Några som ska söka och vad? Själv ska jag söka markstrid (strf90) på P4, Skövde.
  6. Frågor angående YV, längd och grpch bör väl skickas till RM också. Sen är ju det där endast en preliminär antagning, så om du får godkänt betyg på GMUn antar jag att du kan söka som gruppchef i vilket fall som helst?
  7. Nu är säkert denna tråd helt fel för min fråga, men handlar ju om civila och militära gradbeteckningar. Jag har på något sätt fått för mig (via en vän) att militärt anställd personal bär gradbeteckningar i guld medan civila bär i silver. Det kan vara så att detta endast är till för uniform m/ä eller m/87. Dock vet jag att LG/TrängR bär gradbeteckningar i silver medan de andra förbanden bär i guld. Inom m/ä-systemet bär OF-6 eller högre gradbeteckningar i guld även om de tillhör LG/TrängR. Men har det (eller finns det) något sådant såsom att militär personal bär gradbeteckningar i guld medan civila bär i silver?
  8. Jag vet med mig att det var en bra merit (om inte ett krav mer eller mindre?) att gjort lumpen som gruppchef om man ville söka SO/OF-utbildning t ex. Dock är nu kraven endast genomförd GMU/vpl samt lite andra grundläggande krav, så nej, det ska inte göra någon skillnad. Var också lite orolig angående det där, men så som JAG uppfattat det hela, med insyn av vänner som gjort lumpen med mera har vi kommit fram till att det inte ska göra någon skillnad. Om du är väldigt osäker kanske du kan slänga iväg ett mail till HR. EDIT: Och STORT grattis till er som kommit in!
  9. Uppdaterade trådstarten med en Facebookgrupp: http://www.facebook.com/home.php?sk=group_204186249597492&ap=1 Lägg till mig på Facebook så bjuder jag in.
  10. Svar på de flesta frågor kring GMU finns i forumet för GMU 2010/2011. Annars är GMU i stort sett likadant i teorin på samtliga regementen (i praktiken lär det väl skilja lite ändå...). Men under GMU utbildas man till militär i princip. Efter detta söker man anställning (om man fått godkända betyg från GMUn) och först där börjar utbildningen på sin inriktning Så för att svara din fråga: vagnsbesättningen utbildas EFTER GMU.
  11. Nu smäller vi upp en ny tråd för sökanden till GMU3 och Skaraborgs regemente (P4) i Skövde under året 2011. Denna tråd handlar alltså endast om P4 och allt vad det innebär (träning, befattningar, utbildning mm.). Skaraborgs regemente (P 4), Skövde (Arbetsområde: markstridsgruppbefäl, markstridssoldat) Ansökningsperiod: Från 2011-02-28 till 2011-04-10 Utbildningsstart: 2011-08-08 Länkar: Regementets sida på FM:s hemsida: http://www.forsvarsmakten.se/p4/ Mer information om regementet: http://www.forsvarsm...orgs-regemente/ Rekrytering P4: http://www.forsvarsm...ytering-pa-P-4/ Kontakt P4: [email protected] -------------------------------------- Själv ska jag söka som GA807 (Markstrid Gruppbefäl/Armén) med målet att bli förare på Stridsfordon 90. Siktar på anställning och förhoppningsvis att bli specialistofficer. Några fler som ska söka? EDIT: Nu har vi även en grupp på Facebook där vi kan lära känna varandra lite bättre samt publicera information ang. träning och annat skoj! http://www.facebook....6249597492&ap=1 Bli vän med mig så lägger jag till dig i gruppen "Jag ska söka till P4 2011!". Min profil: http://www.facebook....p?id=1119952614
  12. Du kommer inte gå högvakter om du inte är anställd på (och därmed sökt till just) Livbataljon. Hamnar du som anställd på LG (på något annat förband än just Livbataljon) kommer du alltså inte gå högvakter så som det kanske fungerade förut. Dock är ju LG ytterst ansvarig för statsceremoniel verksamhet, så vem vet, de kanske måste dra in hela bunten ändå av någon anledning. Fel! Som anställd soldat i Försvarsmakten får man garanterat(nästan iaf) gå högvakt förr eller senare oavsett förband. Det är inte bara Livbat som kommer gå högvakt, även om de kommer stå för merparten. Tackar för rättningen. Uppdaterade min originalpost med hänvisning till ditt påstående. Ursäktar om detta ställt till med något problem.
  13. Du kommer inte gå högvakter om du inte är anställd på (och därmed sökt till just) Livbataljon. Hamnar du som anställd på LG (på något annat förband än just Livbataljon) kommer du alltså inte gå högvakter så som det kanske fungerade förut. Dock är ju LG ytterst ansvarig för statsceremoniel verksamhet, så vem vet, de kanske måste dra in hela bunten ändå av någon anledning. ^Ovanstående FEL! Läs korrektion av Meteor: http://forum.soldf.com/index.php?/topic/46590-gmu-20102011/page__view__findpost__p__769552
  14. Först och främst siktar jag nu på Strf90 istället. Sen för att svara mig själv (efter att ha mailat P4 och RM): Besättning på Strf90 har följande befattningskoder: GA807 = Markstrid Gruppbefäl/Armén GA917 = Markstrid Soldat/Armén Ja, man kan söka dessa tänster (strf90 och strv122) efter genomförd GMU. Enligt mailet från P4 lät det som att man hamnar på det kompani man anses lämpligast som. Har ingen aning om man söker som första- och andrahandsval eller om man bara blir tilldelad dock.
  15. Kan inte tänka mig att det blir annat än korpral för grpch och vicekorpral för stf grpch pga att man nu sätter vita vinklar (för resp. grad) på ärmen. Skulle se kul ut om alla hade en vinkel eller liknande .
  16. Som jag förstår det utför man endast högvakter och övrig statsceremoniel tjänst. För varje högvaktsdygn får man ett dygn kompledigt och man går ungefär 45 högvaktsdygn om året. Mer info: http://www.forsvarsmakten.se/sv/Forband-och-formagor/Forband/Livgardet-LG/Insatsforband/Livbataljon/
  17. Hittade denna video på AB. Vad tycks? http://www.aftonbladet.se/webbtv/nyheter/utrikes/article8589941.ab
  18. Förstår att det kan vara svårt att svara om ni ligger inne för GMU nu, men: Jag tänker söka till P4 under GMU3. Skulle ni möjligen kunna publicera era mönstringsbetyg, alternativt skicka dem i ett PM till mig? Vill mest veta på't ungefär vart man bör ligga för att ha en chans . Siktar på GA807 (strf90), P4 under GMU3. /Jacob
  19. Skulle möjligen kunna ta fram en NCS-kod till efter helgen på något av plaggen om det är det du letar efter.
  20. Ja det låter ju rätt så knasigt. Jag väger hyfsat lite också, och kan inte tänka mig att jag ska trampa över 325 (vilket är en jäkla bedrift att komma upp i) och vågar inte tänka vad de som väger 20-30kg mer måste komma upp i. Men beror ju på vilken nivå man ligger på också antar jag. Lättare att komma upp i kW på högre nivåer (?), men samtidigt jobbigare.
  21. Ingen aning om antagningsbesked, men har för mig att LivKomp börjar under våren (mars-april någonstans?) medan LivSkv börjar under hösten.
  22. 5w/Kg kroppsvikt för en nia. Bara att sätta sig på en träningscykel så får man iaf ett hum om hur trögt det är Menar du kW eller W? Vilken nivå ska man använda sig av? När jag cyklar (utan mål på att bli bättre inför GMU än så länge) så ligger jag på ~200kW om jag tar i på kanske nivå 8 har jag för mig. Kan ha helt fel dock. Innebär att jag ligger över 100kW kort, vilket är en jäkla massa.
  23. Om man kanske ska ta och börja med en modell ! Någon som vet någon modell som är mer lämpad till nybörjare? Och håller med Erik_G, synd att man inte kan se några bilder. Testa någon annan service än just photobucket.
  24. Skulle vara intressant! PM:ar mailadress.
  25. Finns det en uppdaterad lista med detta tro? Fick ett mail från P 4 som nämnde GA807 och GA917, men dessa kan jag inte hitta någonstans. Har med strf/strv att göra i alla fall vet jag.
×
×
  • Create New...