Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

krino

Soldater
  • Posts

    4
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by krino

  1. OT! Aftonbladet ger journalistiken dåligt rykte på daglig basis, så är det bara. De är inte på riktigt samma nivå som brittiska tabloidtidningar ännu (jämför exempelvis med The Sun) men på god väg. Dålig skvallerjournalistik = Pengar. /OT Sen vill jag passa på att tacka dig som delade med dig av dina erfarenheter, det var mycket intressant läsning. Hoppas alla mår bra där nere, ni ska veta att det finns ett stort stöd för er insats här hemma.
  2. I detta inslaget: http://svtplay.se/v/1636099/sista_kullen_v...ryckte_in_pa_p7 (från Sydnytt må 27 juli) så sägs det att "Om ett år ska en stor grupp från P7 Revingehed åka till Afganistan" och "Jag räknar med att många av de soldaterna som har ryckt in idag faktiskt också kommer att följa med oss". Borde väl innebära att FS20 sätts upp på P7? edit: FS20 skulle det vara ja. Och informationen fanns tydligen redan i "FS19" tråden. Nu blev det helt tokigt här!
  3. Vakanser till FS18 ligger uppe på MIL.se, sistan ansökan 30 juni. Sök på!
  4. Nu har jag sökt igenom hela tråden utan att hitta den här boken, vilket känns lite konstigt Vill gärna tipsa om "365 Days" av Ronald Glasser ( http://www.amazon.com/365-Days-Ronald-J-Gl...r/dp/0807609951 ) Glasser tjänstgjorde som läkare på ett amerikanskt militärsjukhus i Japan under Vietnamkriget, och har har skrivit sin bok baserad på samtal med sina patienter. Det är en som en samling urklipp ur olika soldaters liv och öden under kriget, mycket välskriven och klart läsvärd!
  5. Muckade 2001 och kände mig då rätt så färdig med det militära, det var så mycket nedskärningar för oss att hela kompaniet blev utslängda en månad tidigare än planerat. Istället för att påbörja vår slutövning fick vi vars en glass och inträde till marinmuseet i karlskrona för att fördriva tiden medan flotiljchefen beslutade om budgeten tillät slutövningar (det gjorde den inte, visade det sig). Sur avslutning på en trots allt rolig tid, det jag gillade mest med lumpen var alla olika typer av människor man träffade och "tvingades" leva så tätt inpå och arbeta tillsammans med under en längre tid. Under tiden jag studerade så var jag nära att söka, men kände att min chans att komma med var försvinnande liten. Nu har jag hunnit läsa klart en universitetsutbildning och jobba i ett par år och känner att jag har tillräckliga meriter för de tjänster jag sökt (civila IS / IT tjänster), så jag har gjort mina första ansökningar nu till KS21 och FS19. Kommer fortsätta söka under ett par år i hopp om att komma med någon gång, håller även gluggarna öppna efter vakanser såklart. Det som egentligen har pushat mig mest att söka är att jag har tre personer i min vänskapskrets som har gjort utlandstjänst, och alla tre verkar ha en massa positiva erfarenheter och roliga minnen från den tiden. Man ser ju det där nostalgiska skimret lysa ur ögonen på dem när de berättar om smått och stort som hände och blir själv sugen som tusan. Det är ingen som har hetsat mig till att ansöka, utan jag har själv sugit lite på karamellen, sökt information, läst en massa och sedan slutligen frågat rakt ut: Vad skulle du säga om jag sa att jag funderade på att söka utlandstjänst? "Klart du ska söka!" eller "Sök för fan!" har jag fått som helt självklara svar ;)
×
×
  • Create New...