Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

Roland

Soldater
  • Posts

    5
  • Joined

  • Last visited

About Roland

  • Birthday 1981-08-24

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man
  • Placering
    Finland
  • Intressen
    Skytte, teknik, amerikanska bilar.

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Artilleriet
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    Finland Finland Finland. Är från Finland, gjorde lumpen i Finland och drog ut kelor i skogen för artilleriet, dvs signalist. Vetefan vad det borde vara i placeringsrutan.
  • Placering/Tjänst
    Anonymt
  • Övrig militär verksamhet
    Är aktiv reservistskytt i Finland, skjuter en IPSC liknande sport som heter SRA eller Sovelettu Reserviläisammunta, dvs. Tillämpat Reservistskytte.

Roland's Achievements

Nyinryckt

Nyinryckt (2/18)

0

Reputation

  1. Får lägga til lite nya erfarenheter: -Smith & Wesson 586 (väldigt imponerad, smith & wesson gör verkligen kvalité) -GSG5 (.22lr MP5 klon, inte så imponerad)
  2. Jag tycker det är ganska ironiskt att 6.8SPC är nästan identisk till en annan gamlare kaliber som förlorade emot 7.62 NATO där långt tillbaka i tiden, .280 British alltså. Kunde ju har haft den från början. Jag tycker vi kan hålla på 5.56 än så länge, men att få tyngre kulor i den patronen börjar nog bli en omöjlig uppgift.
  3. Stor fokus på caseless där. Minskar ju vikten betydligt men hur är det med överhettningsproblemen? Det är ju en bra sak med mässingspatroner, släng ut den varma patronen så tar den med sig en bra mängd värme. Nu måste geväret absorbera all värmeutveckling allena. Edit kanske det står där men jag läste inte hela vägen, det är 7 på morgonen, orka...
  4. Känns onödigt att börja byta AK5, fast min åsikt väger väl inte så tungt (ens med mig) då jag ju inte har nån personlig erfarenhet av den ,men den verkar ju vara en helt bra plattform och inte märker jag nån som klagat på den bortom att vissa föredrar AK4an. Ska det nu vara värt att byta så torde man väl byta kaliber på samma gång. Så kanske bäst att vänta tills NATO tycker det är dags att byta från 5.56 till nått annat och sen ta vad än dom tar då. Annars vore väl en HK416 inte helt fel?
  5. Hmm, vi ska se nu. Valmet RK-76 7.62x39 (i armén) AR-15 (Testade en annan persons Oberland Arms i .223 och så min egen Spikes Tactical i .22lr, egen .223a inkommande) Norinco 1911 Glock 17 Jericho 941 Ruger Mark 3 Remington 870 Winchester 9422 CZ-452 Arsenal AK-74 klon Saiga 7.62x39
×
×
  • Create New...