Jump to content

OAR

Nivå 9
  • Posts

    23
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    2

OAR last won the day on July 18 2014

OAR had the most liked content!

About OAR

  • Birthday 1988-08-26

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Ingenjör
  • Utlandstjänst
    Nej, men vill/tänker söka
  • Detaljer Grundutbildning
    Värnplikt: Chef HLP / Tgb30-förare på Ledningspluton Ing2 2008
  • Placering/Tjänst
    Ledning/Samband

OAR's Achievements

Menig

Menig (3/18)

5

Reputation

  1. Hej! Är den däringa kalkylatorn pålitlig? Någon annan som vet? Jag tog mig friheten att slänga ihop en liten figur om hur du räknar ut det.
  2. Oj, det var ett snabbt och utförligt svar. Tack tack! Du råkar inte ha förrådsbenämning också?
  3. Hej, jag har en liten fundering angående en maskeringsattiralj. Jag undrar nämligen vad det där kamouflagenäts-"paraplyt" som finns till haubitsarna heter. Någon som har en aning? Jag har sett sådana sitta på en KARIN-pjäs på museum för rörligt kustartilleri i Karlskrona och nu hittade jag två bilder på Google, se länk nedan. http://imgur.com/a/jxFch Slut, frågor?
  4. Jag hade nog stannat kvar med granaten inom synhåll och letat efter en människa med mobiltelefon. Det var ju trots allt måndagseftermiddag.
  5. Det var exakt den markerade biten jag ville poängtera!
  6. Om du funderar på om yrket är något för dig baserat på vilken lön du kommer få, så skulle jag säga direkt att yrket inte är något för dig. Lönen är och kommer vara betydligt sämre än merparten av de civila jobb som kräver lika lång utbildning.
  7. Du som har hängt här i över 10 år borde väl ha upptäckt att alla trådar i grund och botten handlar om vilken utrustning Hv ska ha? ;)
  8. Jag får reklam för billiga .se-domäner och webhotell hos Crystone.
  9. Hur pass utbyggd och användbar är Visby hamn om en tänkt fiende skulle vilja basa en flottstyrka där?
  10. Hittade den här och tänkte att den kanske kunde vara relevant på något vis: US Army - Atheists unfit to serve http://alstefanelli.wordpress.com/2010/12/23/us-army-atheists-unfit-to-serve/
  11. Det här var inte trevligt, men vi hade ändå tur i oturen. De lever ju oss veterligen.
  12. En kille i min grupp hade inte riktigt hunnit ta sitt körkort innan han ryckte in, men han var uttagen som förare. Han fick helt enkelt övningsköra med adjutanten under kvällstid i 3-4 veckor och sen en uppkörning med kompaniets trafikinspektör. Sen var det problemet ur världen.
  13. Haha, de snygga mattanterna har jag hört talas om. Ska tydligen vara gymnasister på praktik? Very niice På tisdag är det besöksdag, ska bli intressant att åka ner och kolla läget. Förhoppningsvis får man med sig ett par kängor hem också. Lite tråkigt att det är så dåligt drag i den här tråden bara. Hoppas att det styr upp sig inom kort. /Nyllet Tror nog inte det var praktikanter, då de jobbade där under hela min värnplikt.
  14. Hmm, inga sambandsgruppchefer i armén? Det var tråkigt att höra att man inte får några efterföljare längre.
  15. De är inte nya för i år utan har funnits i FM i minst 2 år. Det finns insatser att köpa till så man kan använda dem som glasögon (ungefär som med skyddsmasken), men vad jag vet är det ingenting FM bekostar. Så man kan köpa dessa och använda dem som vanliga glasögon så mans er bättre? Tror han menar att man kan köpa till små glasögon som du sätter fast innanför skyddsglasögonen, på samma sätt som med skyddsmask 90 och glasögoninsats.
×
×
  • Create New...