Tomas
Nivå 9-
Posts
101 -
Joined
-
Last visited
Contact Methods
-
Website URL
http://
Previous Fields
-
Detaljer Grundutbildning
Jag slapp : )
-
Övrig militär verksamhet
Räknas dataspel?
Tomas's Achievements
Menig 3 (6/18)
0
Reputation
-
Urspungligen en sovjetisk konstruktion från 1960-talet, som Fjellman skrev. Det ryska BMP-1 står för Bojevája Masjína Pechóty (infanteristridsfordon) nummer ett. I ursprungsversionen finns en 73 mm lågtryckskanon skjutande samma granat som RPG-7, en 7,62 mm ksp och pansarvärnsroboten (ur första generationen) AT-3. I den svenska versionen finns ingen pvrb. Vagnen har enligt de data jag känner till en besättning av förare och skytt, och kan ta åtta soldater i stridsutrymmet. Eller tre plus sju om man räknar vagnchefen som besättningsman. I den svenska versionen tror jag att man har tagit bort en plats i stridsutrymmet. EDIT: I Sverige var pbv 501 tänkta att ingå i infanteribrigaderna i södra Sverige, så att de strax tidigare inköpta MT-LB (pbv 401) kunde överföras till norrlandsbrigaderna. Eftersom vi idag inte har något 'brigadproducerande' infanteriregemente i södra Sverige blev deras aktiva tjänst inte särskilt lång. Själv funderar jag på om man inte borde använda dem och strv 121 till några förrådsställda mekbrigader för återtagningsförmåga inom invasionsförsvaret... 73mm kanonen(2A28)i BMP-1 använder absolut inte samma raketer som RPG-7:an, de använder modifierade versioner av de raketer som används till SPG-9. Några länkar: http://www.shipunov.com/eng/str/cannons/2a28.htm http://www.hemusbg.org/Web%20Catalogue/en/...3_2_2/index.htm (bulgarisk kopia av SPG-9) http://www.hemusbg.org/Web%20Catalogue/en/product1_3_4.htm (bulgariska HEAT raketer, både till RPG-7(PG-7), SPG-9(PG-9) och 2A28(PG-15), kopior av de ryska motsvarigheterna såvitt jag vet) http://www.hemusbg.org/Web%20Catalogue/en/product1_3_5.htm (bulgariska splitter/spräng raketer, OG-7(för RPG-7), OG-9(för SPG-9) och OG-15(för 2A28) Skillnaden mellan RPG-7 och SPG-9 är enorm; RPG-7:an är mynningsladdad, väger ~7kg, har raketer på 40 till 105mm. SPG-9:an är bakladdad, väger 57kg inkl. tripod, och kan bara skjuta raketer på 73mm(såklart, eftersom den inte är mynningsladdad). Dessutom har jag för mig att BMP-1:an har 3 i besättningen plus 8 passagerare, i alla fall står det så på alla sidor jag hittills hittat om BMP-1:an.
-
www.tank-net.org hann före, med rätt så detaljerad information v.g specifikationer, men v.g SM-4-1 så är det bara frågetecken än så länge, frånsett en del av granaterna den avfyrar.
-
Tack och bock, vanligtvis så brukar jag börja med att kolla FAS om det är nåt jag funderar på, men jag har aldrig sett den där tabellen som i alla fall anger räckvidderna.
-
Jag letar efter information(vikt, antal pers i besättningen, räckvidd, elevation, sidriktning,skott per minut,tid från/till transport/eldgivning, information om ammo osv)om några gamla ryska kanoner: -122mm D74 -130mm SM-4-1 -152 D-1 -180mm S-23 Hoppas nån kan hjälpa mig
-
Vad gäller antalet olika typer av anti-radarrobotar så tror jag ryssarna har rekordet: AS-4(Kh-22MP, ~6ton,460-500km,1000kg's stridsspets) AS-6(KSR-SP,3,9-4,8ton,240-700km,1000kg's stridsspets) AS-9(Kh-28,720kg,120km,160kg's stridsspets) AS-12(Kh-25MP,320kg,40km,90kg's stridsspets) AS-16(Kh-15P,1200kg,150km,150kg's stridsspets) AS-17(Kh-31P,600kg,110km,90kg's stridsspets) Det ska tydligen även finnas en anti-radar version av AT-16 "Vikhr"(anti-tank roboten som Ka-50/52 kan ta 12st av, kan även användas från moderniserade Su-25:or, 16st)
-
T-80 med ERA=Ingen penetration Tandemladdning... och den där T-80'n står där med en rätt rejäl halsbränna. ;) /J Givetvis, eller i alla fall möjligt. Men du måste förstå att mitt svar var i polemik mot Larsan; Den projektil han syftade på(som jag tidigare beskrev)har ingen tandemladdning. Och så vitt jag vet så lär i princip alla T-80 i tjänst vara utrustade med ERA. *idkar besserwisserism*
-
T-80 med ERA=Ingen penetration
-
Den information jag har om den däringa jättegranaten kommer från ett rollspelstillbehör(Palladium Books, The compendium of contemporary weapons), där pålitligligheten v.g specifikationer på många håll är tvivelaktig, men så här står det i alla fall om "FFV 597 HEAT" som den tydligen heter: Kaliber:132mm Vikt:9,5kg(Stridsspetsdelen:6,5kg Drivladdningen:3kg) Utgångshastighet:115m/sek Penetration:900mm Effektiv räckvidd:300m Som tidigare skrivits så består den av två delar.
-
Visserligen, men ändock bättre än att vara helt utan akan. Som jag ser det så är den största fördelen med konceptet att man slipper slösa värdefulla HEAT&APFSDS granater när man ger sig på fordon med lättare eller inget pansar.
-
Grejen med "Kluster bomber" är väl att de är grymt effektiva mot rätt typ av mål, långt mer effektivt än vanliga sprängbomer. Kruxet är att en del av substridsdelarna envisas med att ligga kvar långt efter att kriget är slut........ Och även om de inte är tänkta att fungera som minor så är den konkreta funktionen av en oexploderad substridsdel mer eller mindre en mina..... Och det som var ett slagfält under kriget kan vara ett bostadsområde, en motorväg eller en åker som ska skördas i fredstid..... Aj!
-
Petig vän av ordning vill å det bestämdaste påstå att 5,7x28mm SS190 kulan har en vikt på 31grains(2,015gram).Utgångshastigheten på 715m/sek stämmer dock. Däremot så vill jag minnas att hela SS190 patronen väger nånstans kring 6gram. Dvs ungefär hälften så mycket som en 5,56:a.
-
USA testar ny fragmenterande ammunition i Irak
Tomas replied to nastyheadwound's topic in Vapenkassunen
Angående typen av kula, den kallas för "BMT"(Blended metal technology) eller APLP(Armor Piercing Limited Penetration). Tydligen så gjordes testerna hos USA's specialstyrkor i "ballistiskt gelatin", dessa tester visade att kulorna inte var märkvärdiga på något sätt och de kulor som redan fanns var bättre. Men tillverkarna (LeMas ltd.)hävdade att kulans fördelar, penetration av stål+explosiv fragmentering i kroppen, endast fungerade på "varma" mål. På deras hemsida finns det bilder som visar vad som händer när man skjuter på en kall köttklump och en varm köttklump ( http://www.lemasltd.com/1Shot/d5.56mmColdnHot.htm ) Jag har för mig att LeMas vill att USSOCOM ska testa kulorna på levande djur för att bevisa deras påstådda förträfflighet. För mig som inte har någon mer avancerad kemiutbildning än den som fanns på högstadiet så verkar det vara hokus-pokus..... -
Som jag uppfattat det så välte strv'n. Så frågan är: Hur kraftig sprängladdning krävs för att välta en 69,5tons M1A2 SEP?
-
Angående det här med eventuella färdigladdade plastmag i förråd så är det väl inte så bra för fjädern i magasinet att den ständigt är nerpressad av patroner, eller?
-
Och T-90 ska ha mellan 1150 & 1350mm RHA i front med Kontakt-5 (650mm utan) mot RSV. F.ö. är det att som att be att bli skjuten om man försöker beskjuta en strv framifrån. http://armor.kiev.ua/fofanov/Tanks/MBT/t-90_armor.html Blir svårt att förstöra med FFV-751 framifrån
