Jump to content

Recommended Posts

Posted

Har hört massor av idéer om varför roten kallas just för fisken. Tyvärr verkar dessa bara vara spekulationer/skrönor. Finns det någon som vet och kan backa upp det blir jag mycket glad.

  • Forumsledning
Posted

Från Svenskt Flyghistoriskt forum

http://forum3.sff.n.....php?f=1&t=3945

Lennart A » 24 nov 2011, 08:38

 

Antar att det finns en del mytbildning runt detta. När incidentberedskapen infördes 1952 använde man kodbeteckningen "Övning Valfisken" och när den sedan blev permanent kom den att kallas Valfisken (mellersta Sverige), Sydfisken (södra Sverige) och Lappfisken (norra Sverige). I rapporter kallas ibland också de flygföretag som observeras för "fiskar", t ex "grön fisk" = NATO-företag. Det verkar alltså som om "fisk" ursprungligen kommer från en slumpmässigt vald kodbeteckning.

 

Posted

Jag tackar för svaren/hänvisningen. De skrönor jag hört var att eftersom den i princip alltid gick över vatten skulle den ut och fiska. Alt på den var om någon skulle skjuta ut sig fick dom ligga och sprattla ett tag som en fisk innan någon kunde hämta upp. Speciellt tidigt då bra lokaliseringsutrustning saknades. Sen även pga att man gick ut för att fiska efter info vad som fanns där ute. Alla kändes långsökta och påhittade.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...