Jump to content

Snooz

Nivå 9
  • Posts

    30
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Previous Fields

  • Utlandstjänst
    Nej
  • Placering/Tjänst
    Ledning/Samband

Snooz's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Jag och Hedin har nu kaderövat bataljonsanfall och stabsgruppering med 104 andra vpl. Bedömt ca fyra timmars sömn under övningens två dygn. Delvis kompenserat av luftvärnskanonvagnsplutonens medförda chilinötter och läskflak. Men vem var svinet som lämnade en påse med Eldorados Japanmix i Papa Juliets stabstält under andra natten? Verkligen inte gott, men man åt liksom ändå.
  2. Nu går vi rejält OT men så har du också rejält fel vad gäller Polens allierade. Frankrike och Storbritannien förklarade krig mot Tyskland just pga av angreppet på Polen. I övrigt saknar sådana jämförelser med VK2 relevans. Att alla europeiska länder återigen kommer kalla ut sina unga generationer för att slakta andra unga europeiska generationer kommer INTE att hända igen. Med totalförsvarsplikten ligger det till så att den bara existerar på papper.
  3. Ang. ev. skrotande av 39A. Visst skär det i hjärtat men å andra sidan tycker jag framtiden ser ljus för flygvapnet. I fjol tillförde ju regeringen en del sköna miljarder för uppgradering av 31 stycken 39A/B till C/D-version. Det ger oss en flygplansflotta om ca 100 stridsflygplan i absolut världsklass. 100 flygplan. Mycket jämfört med 1958? Nej. Mycket jämfört med andra länder år 2008? Ja absolut. Därtill kommer ju ett par utmärkta flygande radarplattformar, en förmåga som för det mesta är blott stormakterna förunnat. Även armén har relativt (återigen jämför med andra länder och sett till vår befolkningsmängd) gott om fin materiel. Om det stämmer att värnpliktskullarna framöver kommer ligga på ca 8.000 så bör man väl ändå kunna ställa tre mekaniserade brigader med diverse understödsförband på krigsfot. Om man bara ville repöva lite igen. En del lovande vapensystem är under utveckling, t.ex. Archer och SEP. Flottan kommer av allt att döma antagligen få nya ubåtar och Visbykorvetterna måste väl bli operativa nån gång. Förhoppningsvis med lvrobotar. Framtiden kommer innebära alltmer samarbete inom Europa. Vår försvarsmakt kommer fungera alltmer som en del av ett sameuropeiskt försvar. Det innebär att vi kommer leva (eller redan lever) i en inte bara ekonomisk utan också militär supermakt. För EU har definitivt den förmågan i sitt närområde även om vi saknar USAs globala logistiska räckvidd. Jag gillar optimism.
  4. EU har ca 2 miljoner man i aktiv tjänst, ytterligare miljoner i reserv, tusentals stridsflygplan etc. Såvida inte marsianerna kommer har jag svårt att känna någon oro för vår säkerhet. Vad är det för hot som ska mötas med denna upprustning?
  5. Jag får känslan av att hela den här historien är ett skämt.
  6. Det stämmer med intrycket jag fått från nedskärningarna. Dvs, även om mängder av förband lagts ned behålls ändå åtminstone ett ur varje truppslag så att ingen kompetens ska gå fullständigt förlorad.
  7. Finns det några egentliga indikationer från politikernas håll på att strv ska avskaffas helt eller är det bara uppgivna farhågor?
  8. Det var gött att få lära känna lite folk på Lifkompaniet och ställa frågor till befälen. Synd med kängorna dock.
  9. Om jag inte minns fel så läste jag någonstans att kängor och annan utrustning skall utprövas, såsom brallor och allt det andra. Känns lite onödigt, har väll inte behövts innan så varför skulle det behövas nu? Vore nog inte så dumt att få två månader att gå inte kängorna på.
  10. Ja papprena nämde något om "arbetsprov" för att man skulle få "bästa råd" eller något liknande. Blir det alltså något i stil med: "Du springer 2km för långsamt, rådet är att träna mer under de två månaderna som är kvar till inryck."?
  11. Hkpflj ligger i Linköping, åtminstone 20 km från Kvarn... Ska på info-grejen på P4 nästa helg. Vad kan man förvänta sig?
  12. Jag trodde att internetforum var till för att snattra strunt...
  13. "Nånting inträffat i luften". Vad kan detta varit då? Hur är det med 39:ans motmedel mot jaktrobotar typ fågel t.ex.?
  14. Du anar svaret... Nej, hon visste inget om det.
  15. Verkade inte som om hon hade klarhet riktigt. Men alla berörda skulle få hem en skrivning från Pliktverket.
×
×
  • Create New...