Jump to content

Holstrup

Nivå 9
  • Posts

    17
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Holstrup

  1. Hörde precis på radio att dem varnade för den falska mail om uppskjuten tjänstgöring (till oss värnpliktiga som har drabbats av nedskärningarna) som några här har råkat ut för. Förstår förövrigt inte att man kan vara så dum att man gör någonting sådant, man sabbar ju bara för folk som man antagligen aldrig har träffat och aldrig kommer att träffa. Så nu när den stormen är förbi undrar man ju vad nästa blir?
  2. Vet någon här om det bara gäller dem som ligger inne nu och redan har sökt och kommit in på termin tre eller om det även gäller dem av oss som rycker in nu i januari och har tänkt att söka till tredje terminen under året? Håller förövrig oftast med om att "Försvaret är inte till för dig, Du är till för försvaret" tänkandet men nån måtta får det vara. Hur f*n man kan räkna fel på 1,55 miljarder, det övergår mitt förstånd. Dem som sitter och räknar alla dessa pengar måste ju ha sett att det här var på väg, jag menar det är ju inte direkt småpotatis vi pratar om här!
  3. Var bara tvungen att lägga till den här, jag kunde inte motstå det.
  4. Tjena ny här, fick reda på att min förflyttning gick igenom i måndags så jag rycker in den 28 jan på Vakt och Eskort pluton.
  5. Om dennna fråga är på fel ställe ber jag i förväg om ursäkt, men mina sökninger gav mig ca 2000 sidor text att leta igenom. Min fråga är : Om man ansöker om förflyttning under pågående tjänst, stirrar befälen sig blinda på betyget man fick på mönstringen eller tittar dem mera på hur man har klarat sig hitills under utbildningen. Tacksam för svar. Holstrup
  6. Tack för svaret.
  7. Jag bara undrar, är det någon som har hört vad som kommer att hända efter det att kontrakts tiden går ut i juli 2008? Kommer sverige då sätta upp en ny BG till 2009? kommer något annat av dom nordiska länderna sätta upp en BG 2009 så att sverige sätter upp en 2010 eller liknande? Eller är den här BG:n en engångsföreteelse för att få upp vår internationella cred? Satt här och surfa runt lite och kom att tänka på det bara.
  8. Tjena!. Är i en liknande situation, klarade av jägarkraven på allt utom psykologen där jag bara fick en 4,vilket ledde till att jag bara fick liknande tjänster som dig att välja på. Jag valde Bevakningssoldat vilket var den enda av tjänsterna, av dom jag fick som val som jag kunde tänka mig.Jag har överklagat psykologbeslutet och jag väntar på svar från pliktverket. Det ända jag kan säga är att jag inte tror att jag skulle kunna leva med mig själv om jag visste att jag inte ens försökte få det ändrat. Så mitt råd är : Go for it. Man ångrar bara det man aldrig gjorde, vet du. Holstrup
  9. Sen ni ändrade sidan kan jag inte ändra mina användaruppgifter. Den mest troliga anledningen är att jag använder Macintosh,iBook för tillfället men har även prövat med iMac. Jag har märkt liknande saker med många andra sidor.Så min fråga är om det skulle vara möjligt att göra sidan lite mer Mac vänlig, ska vist inte vara så svårt enligt vad jag har hört, kan dock inget om sånt här själv. En sak till,varför kan jag inte få bort den här skumma blåa bakgrunden. Holstrup
  10. Tjena Fick också min lapp nu i veckan ,fan alltså det var en vikt som lyftes från mitt bröst. Fast jag är också lite sur på att dom inte kunde ge ett mer slutgiltigt besked typ "kommer" Istället för "planerar".
×
×
  • Create New...