Jump to content

osok

Nivå 9
  • Posts

    21
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by osok

  1. 12-14 oktober 2010 arrangeras FMM Patrull av Livgardet. 2010-10-12 Ankomstdag 2010-10-13 Start tävling 2010-10-14 Målgång Södertörnsgruppen kommer skicka ett Hv-lag/patrull. Är det några andra utbgrp'er som kommer delta? Rutiner för anmälan till FMM Patrull finns, kontakta respektive utbgrp.
  2. Källa och gärna geografiskt område på detta beslut? HvSS Utbildningsanvisning 2009-2010
  3. Nu är Utbildningsanvisningen inte preliminär längre. HvSS Utbildningsanvisning 2009-2010 Istället heter den "Utgåva 2", vilket innebär att det är en självklarhet att arbeta mot att Utgåva 3 anger att det i varje insatsgrupp finns en skytt med Ak4B och kikarsikte, istället för PSG90, i och med att det nu faktiskt köps in nya kikarfästen. Edit: Om man nu är intresserad av ett fungerande skarpskytteri, vill säga. Men fram till denna spekulativa ändring gäller detta: PSG 90 utbildning: I varje insatsgrupp utbildas en Psg 90 skytt. Vapnet blir denne soldats huvudvapen.
  4. Istället för att ge er ett svar tänker jag ge er en fråga. Frågan är denna. Varför kommer man snabbare till andraskottet (träff i mål) när man skjuter med PSG90 kontra AK4OR? Vilka kan vara faktorerna som gör detta sant.
  5. Måste man tycka om det? Självklart behöver man inte tycka om det. Snabbare andraskott med träff i mål. På avstånd från hur många x00 meter....? (PS. PSG90 är inte, och har aldrig varit ett halvautomatiskt vapen. Vilket dock AK4 till största delen används som) Visste att det skuller komma som ett brev på posten, ja, ja,ja PSG90n är ett repetergevär ja, ja ja. Jag lovar jag ska ändra i texten. Snabbare andraskott med träff i mål. På avstånd från hur många x00 meter....? Visste även att denna kommentar skulle komma. Svaret är lika enkelt som självklart
  6. Verklighet Skarpskytten ska finnas i Insatsplutonerna, en i varje grupp. Skarpskyttens personliga beväpning ÄR Psg 90. Ni som tycker att PSG 90 är ett dåligt vapenval för en skarpskytt -> "Livet är inte rättvist och det ska övas" Jag läste någonstans på tråden att man inte kunde skjuta lika fort med PSG90 jämnfört med AK4OR. Nej, det kanske man inte kan, helautomat vinner över cylinderrepeter, men jag VET att man kommer snabbare till andraskottet (träff i mål) med en PSG90, förutsatt att man behärskar PSG90. Ni som BEHÄRSKAR AK4OR och PSG90 vet att detta stämmer. Återigen Verklighet Skarpskytten ska finnas i Insatsplutonerna, en i varje grupp. Skarpskyttens personliga beväpning ÄR Psg 90.
×
×
  • Create New...