Jump to content

Jonne

Nivå 7
  • Posts

    402
  • Joined

  • Last visited

About Jonne

  • Birthday 1988-09-07

Profile Information

  • Kön
    Man
  • Placering
    Sverige

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Flygvapnet
  • Utlandstjänst
    Ja
  • Placering/Tjänst
    Jägare/Spaning
  • Övrig militär verksamhet
    Afghanistan x 2

Recent Profile Visitors

879 profile views

Jonne's Achievements

Korpral

Korpral (9/18)

0

Reputation

  1. Alltså... jag ville bara framföra att jag tyckte det var tråkigt att de använt sig av vår basker i en sådan här tramsig reklam. Givetvis står jag inte och försvarar förbandet när mina kollegor står och skrattar åt reklamen, just därför att det är en såpass tramsig reklam.
  2. Jag förstod att det var ett skämt, jag ville bara veta hur du tänkte. Personen har basker och skolmärket ja men inte utbildningstecknet. Men visst är det mycket möjligt att det är en fd värnpliktig. Reklamen blir dock inte lika rolig när man arbetar på ett annat förband och ens kollegor garvar huvet av sig åt det här. Sen tror jag inte alls att detta kommer påverka fbjs överhuvudtaget, men det är tråkigt för oss som gjort GU på förbandet att se någon annan förlöjliga alltsammans.
  3. Typisk fbj? På vilket sätt menar du då? Tycker det är högst beklagligt att de kommit över våran basker...
  4. Du kommer få mycket skarpa stridsskjutningar på FBJS. Bara för att man inte har det som huvuduppgift innebär ju inte detta att man inte måste kunna det. Man kan fortfarande bli påskjuten fast man sysslar med spaning/undsättning!
  5. Snart är det dags för inryck... Väl mött imorgon!
  6. Disclaimer: THIS CONTENT IS HOSTED BY YOUTUBE, NOT SoldF.com SoldF.com can not be held responsible for content published on Youtube and linked by our members. SoldF.com only provides code making it possible to view the links posted by the member in the post. En enligt mig mycket intressant dokumentär. Hela serien ligger uppe på tuben.
  7. Japp, 2 grp här med.
  8. Alla från min GU pluton som kommit in på IA09 inklusive mig själv har varit på K3 (eller iaf blivit kallade) och genomfört intervju och fyspass. Vilken pluton ska ni va på amfen?
  9. Jupp, ska också rycka in i januari. Är inte en K3:are! Verkar som vi kommer bli ett gäng än då som kommer få gå baskermarschen. Förbandet kommer till stor del bestå av nymuckade soldater men inte endast från K3. Så det kommer nog inte finnas allt för många yxor i leden!
  10. Utbildningen kommer genomföras både i skogarna kring F17 (hultet) och lite varstans. Men ni kommer garanterat åka till Kosta skjutfält några gånger. Där är det alltid kärvt vill jag lova!
  11. Absolut! Man lär sig otroligt mycket om sig själv bland annat. Att man faktiskt kan bita ihop och köra på när det är som jobbigast och att man kan lära sig mkt på kort tid.
  12. Ja du Alla dagar på skola är inte lika jobbiga som under förtestet. Men Det finns också många dagar som är mkt värre. Precis som du säger så är det mycket mer långdraget under utbildningen. Under EM är man bara på FbjS under 3 dagar medan man under utbildningen är där 2 veckor i sträck. Man hinner med rätt mkt jobbiga moment under den tiden. EM testar blivande aspiranter för att se om de kan klara av utbildningen. När man väl ryckt in ökar ju kraven. Tyngre packning, längre distanser, mycket att lära under kort tid osv. Sedan finns det ju vissa delar i utbildningen som är mkt krävande t.ex lodjursmarschen (baskermarschen), snabbmarsch, UBK 2 osv. Men även GSUn kan upplevas som väldigt jobbig. Nästan varje vecka innehöll något jobbigt moment skulle jag nästan vilja säga. Vissa veckor var värre än andra helt enkelt Hoppas du fick ut något av svaret!
  13. Samurai. Att tro är inte att veta. Jag har gjort förtest på FbjS samt genomfört hela flygbasjägarutbildningen och erhållit både basker och utbildningstecken. Att träna fem ggr i veckan är inte samma sak som att genomföra förtest eller GU på FbjS. Du utsätts för långa fysiskt mkt jobbiga moment i en miljö som frestar på psyket. Att leva in en vardag full av stress och prestationsångest är inte roligt. Förtestet är jobbigt. Tro mig. Har man aldrig upplevt något liknande så kan man heller inte föreställa sig hur det är. Satsningen på tjejer på skolan gör man därför att man behöver fler kvinnor på MOT:teamen i Afghanistan. Detta för att kvinnor inte får prata med andra män där. På så sätt kan man nå ut till hela befolkningen.
×
×
  • Create New...