Jump to content

Sebb

Nivå 9
  • Posts

    129
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man
  • Placering
    Västkusten

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Infanteriet/mek
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Placering/Tjänst
    Skytte/Skydd

Sebb's Achievements

Menig 3

Menig 3 (6/18)

0

Reputation

  1. Man tar den soldat som skjuter sämst på PEK'en och tilldelar vederbörande ett vapen med större och bättre sikte
  2. Tackar och bockar för bilden! Blågul må låsa och släcka tråden om ingen känner för att fortsätta diskutera fastvuxna k-pistar.
  3. Ingen som skulle kunna tänka sig att skicka eller lägga upp en bild? Jag skulle behöva få tag på en.
  4. Undrar bara om någon råkar sitta på bilder av den berömda fastvuxna k-pisten som finns på Kvarn?
  5. Bag'en i baginboxen är alldeles utmärkt att fylla med t.ex. vatten eller använda som uppblåsbar kudde, använd t-shirt eller fältskjorta som örngott. går enkelt att vika ihop och ha i fickan.
  6. håller med. tycker att det låg på en alldeles lagom nivå
  7. På mekbat 09 så finns inga 56:or Om de finns på de "lättare" bataljonerna vågar jag inte svara på lätt mek.skytte på P4 2007 hade en rb56plut hur det blir 09 vågar jag inte svara på då 56an tydligen ska bytas ut mot ett nyare system.
  8. Älvdalen är ett helt fantastiskt övningsfält! Klaga inte över att du fått övningstid på ett av europas största och bästa övningsfält!
  9. Aha, men är då t.ex en pansarskyttebåge mer ett förbandstillhörighetstecken än utbildningstecken då man väll får den efter genomförd GSU utan att ha sysslat med så mycket pansarskytte än? Ytterliggare en fråga, vår kapten sa att tecknet vi skulle få var ett gammalt märke som använts av P4 tidigare. Tror det var en fyrkantigt, svart/gult märke med en stjärna i nedre vänstra hörnet och en stjärna i övre högra hörnet samt ett lejon i mitten. Då det är ett gammalt märke så vore det kul att veta vilka som har använt det innan, någon gammal P4-räv som känner igen märket på min luddiga beskrivning eller finns det någon sida där alla märken finns? http://www.p4.mil.se/photo.php?id=97446&aid=13734
  10. vad jag har fått förklarat för mig så är det för att stridspars kamraten ska kunna rycka mag'et. dvs. man tar varandras magasin. kompaniet ifråga anser tydligen att det är smidigt..
  11. Vilket kompani ligger du på? Dom blir glada om man delar med sig. Sen så vet jag inte hur många gånger jag har käkat i snuskburk innan fältvaneveckan så vet väl hur man kan få det rent, men varför anstränga sig extra? :P Men självklart har du en poäng. Ja fuska sig igenom lumpen är ju fantastiskt bra! Plastpåsar bidrar ju inte heller till att man producerar mer skräp som man måste bära med sig alt. gör att man blir lätt att spåra? Se till att göra saker ordentligt och som du blir tillsagd. Det finns en anledning till att vi befäl ger order, och order SKALL följas.
  12. Då blir det väll pucktrea? NBG är ju slut i Juni (eller ev tidigare som det verkar nu) så förhoppningsvis blir det lite bättre för oss då. viktigt att förtydliga är att ni inte kommer ha det dåligt på något sätt! ni kommer få den utrustning ni behöver för att lösa er uppgift. sen att den inte är helt ny och står sig ganska lågt på coolhets skalan är en annan sak.
  13. begränsat med ammunition kommer ni alltid att ha och med tanke på att vi har 2 andra högre prioriterade förband på regementet så kommer ni va pucktvåa vad gäller utrustning. Edit: språk
  14. du kommer ha 11månader på dig att snacka ihop dig med folk.
  15. var glad att du slipper gå...
×
×
  • Create New...