Jump to content

lv sergeant

Nivå 9
  • Posts

    11
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by lv sergeant

  1. Tack för all info angående tjänsten! Ni får gärna komma med mer information. Det spelar ingen roll vad det är för information bara den är riktig och att den kommer från personer som kan sina grejjer. tacktack!
  2. Visst är man kvalificerad för utlandstjänst, är nere vid Kosovo i skrivande stund. (inte ett skämt)
  3. Jag ska in på P7 i Södra Skånes regemt. Södra Sandby tror jag att de heter. Jag vat inte ens vad det är för fordon eller robot-system jag kommer få använda. Kanske LVKV eller robotsystem 90... Ingen arning. Skulle vart jätteglad om nån kunde ge mer info. Och hur långt man får springa när eller om man nu har nått fys-pass. Nu när alla säger att man bör va bra tränad så får man sig en tankeställare. Jag hoppas att jag inte kommer ha så svårt för att köra igång konditionen nu innan inryckningen. Neee, nu har man ångest!.. All denna julmat! Skulle vart tacksam över all information angående just denhär tjänsten. Som t.ex. Hur skiljer sig min tjänst från ett vanligt GB??? Kommer jag få göra mer fysiskt arbete än de andra bara för att jag är ett PB? All info är bra info! Tack i förväg! 11 månader. 330dagar står det på mitt papper.
  4. Köpte ett par Hatch PPG1... De är inte så värst varma. Och passformen är ännu sämre. Det står att de är utformade för bästa möjliga känsel och precision *************************************************** // RADERAT Just denna modell av Hatch är bland de dyraste och sämsta handskarna jag köpt! Har en kollega som har ett par SGX11. Dessa är 100ggr bättre både gällande pris, passform och känsel. Hatch-Corp kanske syftade till dehär handskarna när de gjorde reklam för mina. Men mina är mer slitstarka
  5. Jag har hört att det är väldigt lökigt o sitta inne som luftvärnsplutonbefäl. Är det ryktet sant? Har hört ngt om att man bara sitter inne i en radarstation och spelar PC-dart med sina polare över en egen kanal... Det va iaf det jag läste.
  6. Förreste... Är det en nackdel o va ett fetto när man tjänstegör som GJ700? Inte för att man är ett fullbordat sådant, men man är nog på bra väg till o bli ett. Man kan nog summera det hela genom o säga att det är änklare o hoppa över mig än o springa runt mig. Åter till frågan, är detta en stor nackdel?
  7. :P Juste! Kolla in min nya topic här på SoldF forumet där alla med befattningskod GJ700 kan sammlas och skriva en massa gällande den berörda tjänsten! Nämligen Luftvärnsplutonbefäl
  8. Vaaaa!!! Jag är inskriven som PB i P7 nere i Skåne... Kan det hända att jag inte får den tjänsten som jag blivit säkrad av inskrivningförrättaren? Han sa att jag inte får en preleminär, utan en säkrad plats eftersom risken var stor att man inte blev antagen till den aktuella tjänsten om man inte var från skåne, vilket jag inte var. Så om jag förstått de rätt så kanske jag kommer dit och får vara nån malaj istället för Luftvärnsplutonbefäl?
  9. Alla framtida, nutida eller föredetta Luftvärnsplutonbefäl är välkommna att dela tankar, åsikter och erfarenheter gällande den aktuella tjänsten (GJ700). Jag har en säkrad värnpliktsplats som Luftvärnsplutonbefäl... Jag rycker in Juli 06 och vet inte riktigt vad det är jag kommer få göra . Visst, på lumpen.nu står det en massa grejjer. Men det beskriver ju inte de roliga samt jobbiga med just denhär tjänsten. Alla berörda är välkommna att skriva allt de känner till om värnpliktstjänsten GJ700.
  10. Otroligt bra klocka, Nite, GX10... Sen så kostar den ca 8000 också!
×
×
  • Create New...